(http://e-vestnik.bg/)
Газовата “Формула на любовта”
Защо европейците купуват руски газ на различни цени?
Анализаторите на шега наричат “формула на любовта” формулата, по която се определя цента на руския газ за чуждестранните потребители. Нищо чудно. Обикновено въпросът за цената на тази стока става актуален, ако се влошат отношенията на Русия с някоя от страните купувачи. По какво се определя цената за 1000 кубични метра газ и защо в отделните страни тя се различава неколкократно? Могат ли европейците да намерят по-евтина алтернатива на руския газ?
Вземай или плащай
Въпросът от какво се определя стойността на природния газ, който Газпром продава на потребителите в различни части на света, не е лесен. Цената му включва не само разходите за добив и транзит; посочената в договора цифра по-скоро е съвкупност от геофизически, химически, икономически и дори политически фактори. Последните обикновено биват отричани, особено ако между договарящите страни възникне конфликт. В условията на нарастваща зависимост на икономиките на купувач, продавач и транзитьор не минава много време преди отново да бъде повдигнат газовият въпрос.
Преди да говорим за конкретни цени на синьото гориво, трябва да припомним, че в момента няма единен пазар на газ за разлика от пазара на петрол. Цената в различните части на света се образува по различни принципи.
На европейския пазар действа принципът “вземай или плащай” (take or pay) или така наречения гронингенски принцип на ценообразуване. Името е свързано с огромното Гронингенско газово находище, открито в Холандия през 1959 година.
Разработването му се оказва твърде скъпо и към проекта са привлечени държавни средства, за да се осигури стабилността на плащанията и доставките. На газовия пазар е въведен въпросният принцип, а цената на газа е обвързана с цената на петрола. Сега европейците продават и купуват газ по тази система. Тя е свързана с дългосрочни договори, фиксиращи годишните обеми получаван газ. Ако купувачът не вземе цялото договорено количество, плаща глоба. Цената на газа (обикновено за 1000 кубични метра) се преразглежда на всяко тримесечие, освен това тя е обвързана със стойността на алтернативни енергоносители.
На пазара в САЩ правилата са други. Там газът е самостоятелна стока, продава се най-вече на спотовия пазар (сделка с незабавно плащане) и цената не зависи от стойността на евентуални алтернативи. На този пазар действат краткосрочни договори за максимум две години. Когато потреблението достига пик, може да се появи дефицит на газ, а цената му да скочи. Въпреки че този пазар има много от характеристиките на петролния, цените на двете енергийни суровини не са свързани.
Спотов газов пазар има и в Европа и там се търгуват част от руския газ, най-вече втечненият природен газ, както и добитият в Европа. Gazprom Marketing & Trading Ltd. действа на търговски площадки във Великобритания, Белгия, Холандия и Франция. Основните количества руски газ в Стария свят обаче се продават по дългосрочни договори.
Намаление за лоялност
Европа е световен лидер по търсене на това гориво. Според данни на отрасловото обединение Еврогаз ЕС годишно се нуждае от около 462 милиарда кубични метра. На Газпром се пада една трета от общия европейски внос. Газпром изнася в страните от Централна и Западна Европа най-вече по дългосрочни договори със срок до 25 години на принципа “вземай или плащай”, сключени на основата на междуправителствени споразумения. Освен това руският монополист използва и нови форми за търговия на основата на краткосрочни и средносрочни продажби, разменни операции и еднократни сделки. Ценовата формула при тях е обвързана към кошница от петролни продукти и отчита промените в стойността им за предходните 6 до 9 месеца.
Газпром предпочита да не говори много как се определя цената за чуждестранните потребители. Конкретните цифри най-често стават известни само при “газови” войни и конфликти. И без ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/06/27