06/29/14 06:50
(http://www.klassa.bg/)

SOS Primark!

 Зовът за помощ останал дълго незабелязан - преди три години Керън Вишинска си купила нов летен панталон от магазин на веригата Primark в Белфаст, но така и не го носила, защото ципът му се оказал развален. Тръгвайки в отпуск през тази година обаче решила пак да огледа пантолоните и така попаднала на зашита в задния джоб бележка, на която пишело SOS, както и нещо на китайски. Вишинска пуснала съдържанието на бележката във Фейсбук с въпроса дали някой може да го разбере, след което се обърнала към "Амнести интернешънъл". "Бях в шок", казва тя пред медиите, а причината: правозащитниците разчели бележката като зов за помощ на работник от фирмата. Оттогава насам ирландската верига, известна с изключително ниските си цени, е под все по-голям натиск.

Работник или затворник?

При това никой не знае как точно бележката се е озовала там, а и дали упреците в нея изобщо отговарят на истината. "Нямаше как да се установи дали е автентична. Но се опасяваме, че това е само върхът на айсберга", казва Патрик Керигън от ирландския клон на "Амнести интернешънъл".

А ето и какво се съдържало в бележката: пишещият твърди, че се намира в затвор на китайската провинция Хубей. Той и останалите затворници шиели дрехи за износ по 15 часа в денонощието, а храната била по-лоша от помията, която се дава на свинете и кучетата. Бележката завършв с призив: "Призоваваме международната общност да осъди Китай за нечовешкото отношение към нас!".

Това е вече третото обвинение към Primark само в рамките на няколко дни, отбелязват британските медии. Неотдавна в Уелс бе открита подобна бележка, в която на английски пишело: "Принуждават ни да работим до изнемога." А в друго съобщение се говорело за "унизителна месомелачка".

От 2009 Primark е и в Германия

 

Веригата се опитва да пробие на германския пазар с ниски цени и модни цветове

 

Веригата за продажба на евтини дрехи се отхвърля упреците и обявява, че ще разследва известните до момента случаи. Говорител на фирмата заяви, че доставчикът, от когото са и панталоните на Вишинска, бил проверяван неколкократно в последните месеци, без нито веднъж да се открият доказателства за принудителен труд, извършван от затворници. Същевременно възниква и въпросът дали в случая не става дума за целенасочен пиар от страна на правозащитници, опитващи се да привлекат вниманието към тежките условия на труд. В електронното си издание "Шпигел" привежда друг цитат от централата на фирмата, съгласно който въпросните панталони не били произвеждани от 2009-та година насам, поради което нямало как и Вишинска да ги е купила през 2011-та.

Primark, чието седалище е в Дъблин, е дъщерна фирма на британския концерн Associated British Foods /ABF/. От 2009-та веригата има и магазини в Германия - най-важния пазар за текстил в Европа. Откритите до момента филиали са 12, а основното, на което се разчита, са ниските цени и добрата организация.

По подобие на Ikea клиентките - в повечето случаи момичета и млади жени - обикалят магазина и купуват средно по пет неща, благодарение на ниските цени: три евро за джапанки с тигров десен, пет евро за блузка, десет евро за джинси. Цените на това, което не върви добре, тутакси се намаляват и дрехите се разпродават. С модни цветове и кройки Primark се опитва да привлече традиционните клиентки на по-скъпо платените марки като H&M или Zara.

Странни условия на труд

 

Срутилата се през 2013 г. фабрика за текстил в Бангладеш, сред чиито поръчители е и Primark

 

Критики към условията на труд има обаче не само във Великобритания - и в Германия се появи подозрението, че веригата не само експлоатира работници в Азия, но се отнася зле и към наетите в Европа. Всички германски магазини, например, се наблюдават с видеокамери, а има съмнения и за това, че служителите в най-големия филиал на фирмата в Хановер вероятно са били целенасочено следени, пише "Зюддойче цайтунг".

В четириетажния магазин има 128 камери, казва Юлиана Фукс от синдиката Верди. Проблемът е, че точно половината от камерите следят не клиентите, а 550-те служители. Устройствата са разположени в стаите за персонала, в тоалетните и по стълбищата. "Изглежда, че на служителите се гледа с огромно подозрение", казва Фукс.

Ако е така, то е в нарушение на законите: ограниченият във времето контрол на личния състав е разрешен само тогава, когато има основателно подозрение - например при твърде голям брой кражби. Но постоянното видеонаблюдение на помещенията за персонала без основателна причина е забранено. На всичкото отгоре записите от камерите в Хановер били преглеждани не само от една външна фирма за сигурност, но и лично от директора на филиала.

Говорител на Primark заяви в отговор на тези обвинения, че камерите служели за "защита на клиентите и служителите". Все пак има белези, че концернът може да склони на някои промени - в момента се обсъждало намаляване на броя на камерите. От синдикатите обаче настояват за незабавното премахване на всички видеокамери, които не са разположени в търговската част на филиала.

Публикувана на 06/29/14 06:50 http://www.klassa.bg/News/Read/article/243166_SOS+Primark%21

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване