07/01/14 06:03
(http://www.klassa.bg/)

БНБ ПОИСКА СПЕШНА РЕДАКЦИЯ В НАКАЗАТЕЛНИЯ КОДЕКС

 Всеки, който разпространява злонамерени слухове срещу банковата стабилност в страната, да подлежи на наказание до 10 години затвор. Това е записано в спешни промени в Наказателния кодекс, които бяха внесени вчера в парламента. Те са  предложени от БНБ след безпрецедентната криминална атака със спекулативни SMS-и и мейли срещу ПИБ.

 

От Централната банка настояват да се създадат

 

два нови текста в Наказателния кодекс

 

В общия текст се предвижда да бъде разписано, че „който разпространява заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на паника в населението, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години“. В следващата алинея се предвижда двойно по-високо наказание. Този текст ще се прилага в случаите, в които „с дейността по ал. 1 са причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи“. Точно такова престъпление беше извършено миналата седмица с атаката срещу ПИБ, при която заради фалшиви слухове стотици вложители започнаха да теглят парите си от банката.

 

Предложенията на БНБ са изпратени до председателя на парламентарната комисия по бюджет и финанси Йордан Цонев. Идеята е те

 

да бъдат гласувани максимално бързо

 

без да се чака приемането на Новия наказателен кодекс, който в момента също се обсъжда в парламента.

 

„Допълнението към Наказателния кодекс се предлага във връзка с разпространението през последните дни на заблуждаващи сведения и злонамерени слухове по отношение на български банки и цели криминализирането на подобни деяния“, съобщиха още от банката.

 

Към момента в българското законодателство има разписани само два наказателни текста, по които могат да бъдат разследвани подобни деяния – за национална вредителство, което е престъпление срещу държавата, и се предвижда до 15 години затвор и за разпространяване на неистински сигнал за тревога. По последния текст се разследват всички фалшиви обаждания до спешния телефон 112. За тези престъпления се предвижда до 2 години затвор.

 

С такова обвинение се сдобиха и двамата инвестиционни брокери които бяха задържани в неделя заради хакерската атака срещу банките. От държавното обвинение вчера съобщиха, че управителят на фирма „Глобал Маркетс” ООД Робърт Димитров и неговият помагач Кирил Джабаров са привлечени като обвиняеми за „предаване на неверни данни за тревога”. И двамата са освободени под гаранция от по 3000 лева. Според обвинението Димитров разпоредил да бъдат изпратени съобщения на електронната поща на десетки души. Самото съобщение пък било написано от Джабаров, а било изпратено от трето лице. В съобщението най-общо се казвало, че 5 български банки са в лошо финансово състояние и нямат възможност да изплащат. В него се отправяло предупреждение, че валутният борд е разклатен и българският лев е обезценен. И двамата обвиняеми не са дали обяснение по чие нареждане са организирали разпращането на мейлите, нито какво са получили в замяна. От държавното обвинение обясниха още, че мейлите не са разпращани на случаен принцип, а имало подготвен списък. Как е събран обаче така и не стана ясно. По делото са разпитани 19 свидетели и са били иззети 30 компютъра от офисите и домовете на задържаните.

 

Според последната активност във Фейсбук на бизнеспартньора на обвиняемите Йордан Моллов тримата са

 

пътували до Москва дни преди да атакуват банковата стабилност.

 

Брокерите дори са се снимали за спомен на Червения площад и пред търговско-индустриалната камара на Русия. Часове след като излезе от ареста, Кирил Джабаров изтри своя профил от Фейсбук.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване