07/03/14 13:11
(http://www.dnevnik.bg/)

Има нова възможност България да получи помощ от фонд "Солидарност" на ЕС


Има нова възможност Европейската комисия да отпусне финансова помощ на България за възстановяване на щетите от бедствието в Североизточна България, като основанието в случая да бъде регионално, а не национално бедствие.

Финансовата помощ може да бъде отпусната благодарение на новоприети правила на фонд "Солидарност" на Европейския съюз, които влязоха в сила броени дни (на 28 юни 2014 г.) след бедствието. Това съобщи в интервю за "Дневник" европейският комисар Кристалина Георгиева, която е и специалист по въпросите за устойчивото развитие.

Според новите правила на фонда, които са по-гъвкави, Европа има възможност да помага и при регионални бедствия, а не само при национални, при условие, че щетите надхвърлят 1.5% регионалния доход. Отнесено към Североизточния регион на България, който в случая беше засегнат, тя ще бъде малко над 61 млн. евро.

Георгиева прави и уговорката, че сумата е значително по-малка в сравнение с парите, отпускани от европейския фонд за национална мярка – 230 млн. евро (0.6% от брутния национален доход). Все още не е обявен размерът на щетите и сумата, на която възлизат.

Това може да се случи, ако щетите надхвърлят 61 млн. евро за региона. Тогава България има право да кандидатства за фонда "Солидарност" и някаква част от щетите да бъдат покрити с финансиране и оттам.

"За целта България трябва да бъде активна, кметовете по места – да работят и по проекти", подчертава Георгиева, като съобщава, че от европейска страна има намерения за видео-конференция с някои от кметовете на големите градове. В този формат местната ни власт ще бъде поощрена да работи за превенция на бедствия, ще се представят и възможностите за програми и проекти, които кметове да разработят за европейски пари.

Веднага след бедствието Кристалина Георгиева е разговаряла с българските власти като е напомнила, че в случай на нужда могат да мобилизират допълнителна помощ чрез механизма за гражданската защита в Европа. Преценката от българска страна е била, че това не е необходимо.

По думите на Георгиева сега България от своя страна трябва да мобилизира финансиране, за да помогне за възстановяване на засегнатите райони и за реализация на проекти за превантивна работа – като почистване на дерета и на реките в Добрич и Варна. Това, според нея, ще създаде условия да се избегнат занапред такива щети, особено загубата на човешки живот. "Това е работа на българската държава, но Европа може да помогне," уверява още европейският комисар.

Георгиева е провела и разговор по темата с европейския комисар по регионалната политика Йоханес Хаан. По думите й, има европейски средства за пренасочване по оперативни програми, които иначе България би загубила, макар и в момента те да са много по-малко. За целта обаче кметовете по места трябва по-бързо да предложат добри проекти за финансиране. "Колкото по-бързо реагират кметовете, толкова по-бързо ние можем да откликнем," обяснява българският еврокомисар.

Според нея, това е възможност да се ангажира общественото мнение в България, да се ангажират местните власти за повече инвестиции в превантивната дейност.

Очаквайте цялото интервю този петък на dnevnik.bg

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване