(http://e-vestnik.bg/)
Толкова лошо нещо ли е дефлацията?
Дефлацията или спадът на цените е новата икономическа заплаха, дебнеща еврозоната. Това е опасност, която кара Европейската централна банка (ЕЦБ) да се въоръжава с набор от екзотични политически оръжия.
Някои от тях бяха използвани: например, отрицателни лихвени проценти по депозитите на националните централни банки.
Обмисля се и наистина тежко оръдие - количествено облекчаване, или изкупуване на финансови активи с новоотпечатани пари.
Защо обаче това е такъв проблем? Спад на цените звучи доста добре, нали?
При определени обстоятелства нещата може да стоят така, а и има схващане, че умерено понижаващите се цени могат да бъдат полезни. Само че дефлацията понякога може да бъде проблем. Съвременните централни банки общо взето я намират за нещо, което трябва да бъде избегнато.
Една от причините е ефектът върху длъжниците. Цените и вероятно доходите могат да се понижат, но дълговете не. Ако сте компания с намаляващи приходи или домакинство със свиващ се доход, плащанията по дълга стават повече от бреме.
Правителствата могат да попаднат в същия капан, тъй като ако цените и доходите спадат, намаляват и приходите от данъци.
И за да заявим очевидното, ужасно много дълг се върти из еврозоната - пари, които дължат правителства, домакинства и банки. Дефлацията би могла да усложни този проблем.
Отлагане на харченето
В еврозоната страните, отчитащи много ниска инфлация - или действителна дефлация, както се случва в някои от тях (включително в Гърция) - по-скоро имат относително високи равнища на частния и държавния дълг.
Това обаче има и някои положителни страни. По-вероятно освен това е държавите с дългови проблеми да отчитат и отслабване на конкурентоспособността. Понижаващи се или едва покачващи се цени и доходи действително помагат за справянето с това.
Друг проблем е ефективността на политиката на централната банка във време на икономическа слабост. Основното нещо тук е равнището на реалните лихвени проценти на централните банки, т.е. след приспадане на инфлацията.
В миналото е имало много епизоди, в които реалните лихви са били под нулата. Това е невъзможно, когато има дефлация, тъй като лихвените проценти не могат да бъдат много по нулата. Така че за централните банки е много по-трудно да направят каквото и да било, за да стимулират една вяла икономика.
И тогава идва стимулът да се отложи харченето, което може да дойде с дефлацията. Ако нещо ще бъде по-евтино догодина, някои хора могат да отложат купуването му.
Това не важи за всекидневните крайно необходимо покупки; не можете да чакате 12 месеца за обяд. Това обаче може да се отнася за артикули, при които има по-голяма възможност за отлагане - сега или догодина ще смените този хладилник?
Ключовият фактор тук са очакванията за бъдещите цени. Фактът, че цените са се понижили миналата година, не означава непременно, че и догодина ще стане същото. Миналогодишната инфлация (или дефлация) обаче може да бъде фактор, когато хората формират очакванията си за това какво предстои.
Има и неприятен аспект във връзка с приспособяването, което е нужно за възстановяване на конкурентоспособността в някои страни от еврозоната. Те трябва или да намалят разходите или да увеличат производителността повече, отколкото конкурентни държави - като Германия.
Ако инфлацията в еврозоната е много ниска, по-вероятно е някои да се нуждаят от директна дефлация, наред с проблемите, които тя може да донесе.
Капан на заплатите
Икономистите понякога говорят за явлението “високи номинални заплати”. Ако се нуждаете от страна (или конкретен сектор), за да станете по-конкурентоспособни, много по-лесно е, ако заплатите на други места се вдигат.
Можете да постигнете нужното приспособяване, ако заплатите в съответната страна се повишават по-бавно. Само че ако заплащането другаде не се увеличава, трябва заплатите у дома да се понижат, което пък води до по-голяма съпротива и е по-трудно да ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/07/03