(http://e-vestnik.bg/)
Европа научи много от “подстрижката” на гръцкия дълг
Размяната на облигации и последвалото повторно изкупуване на гръцкия дълг през 2012 г. бяха значими събития по време на европейската дългова криза.
Това бе най-голямото преструктуриране на дълг в историята на фалитите на държави и първото, извършено в рамките на еврозоната.
Въпреки факта, че от историческа гледна точка бе постигнато невиждано преструктуриране на дълга, равняващо се на 66 на сто от брутния вътрешен продукт, то бе “много малко и стана много късно”, за да се възстанови устойчивостта на гръцкия дълг.
Историческото значение на този факт произтича не само от неговите невиждани размери, но и от момента, в който бе направено това преструктуриране на дълга, тъй като се бе породила опасност “дълговият вирус” да зарази и други държави от периферията на еврозоната.
Опитът от преструктурирането на гръцкия дълг показа, че то е възможно за един такъв валутен съюз като еврозоната. За управлението на дълга обаче са нужни защитни механизми и подпомагащи институции, за да може това престрруктуриране да протече нормално и без големи последствия от евентуално разпространение на “дълговия вирус”.
За целта бе увеличен финансовият ресурс в Европейския стабилизационен механизъм, а безпреценетното изкупуване на облигации от Европейската централна банка позволи своевременно да бъдат парирани евентуални “дългови инциденти” и ограничи разпространяването на въпросния вирус.
В момента има институции и процедури за управление на кризи, но гръцкият опит може би се оказа уникален, що се отнася до това, че той създаде много сериозни предпоставки за налагане на още по-строг надзор и за захранване на механизмите с необходимите ресурси при спасяване на кредитните банки.
От една страна, преструктурирането на гръцкия дълг подейства стимулиращо, като за целта бе осигурено участие на инвеститорите в преговорите по него, а от друга бе ограничен рискът средствата от МВФ, предвидени за обслужване на дълга, да отидат само за спасяване на частните инвеститори.
В процес на реализация са и предложения за създаване на един форум - институционален орган, който да се занимава преди всичко с непрестанното актуализиране и подобряване на процедурите, свързани с решаването на дълговите проблеми.
Въпросният орган ще има за задача и да осъществява превантивни дискусии между длъжници и кредитори, с цел да бъдат избягвани евентуални дългови кризи. От своя страна частните кредитори, представлявани от Института за международни финанси са убедени, че добронамерените преговори са най-ефикасният инструмент за постигане на договореност при преструктуриране на дълга. Това се отнася с пълна сила и за сложния казус между длъжници и членове на един валутен съюз.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/07/06