07/21/14 08:05
(http://www.klassa.bg/)

Международните експерти не могат да стигнат до падналия самолет

 Малайзия иска незабавно да получи достъп до мястото на катастрофата, заяви министърът на транспорта Лю Тьон Лай, цитиран от ДПА и ИТАР-ТАСС. 

Украинското правителство обаче е заявило, че не може да гарантира безопасен коридор за 113-те малайзийски експерти, които трябва да стигнат до мястото на катастрофата на самолета, заяви министърът, който вече се намира в Киев. 

В района има различни сепаратистки формирования без ясна структура на командването, добави Лю. 

Той изрази и безпокойство за предпазването на мястото на катастрофата от намеса. 

„Малайзия е дълбоко обезпокоена, че

международният екип де факто не може да стигне до мястото на падането“,

заяви министърът. Премиерът Наджиб Разак поиска телата на загиналите малайзийски граждани да бъдат изпратени в родината им преди края на Рамазана. 

Днес трябва и холандски експерти да посетят мястото на катастрофата, за да помогнат за идентифицирането на жертвите, заяви премиерът на Холандия Марк Рюте, цитиран от Франс прес и ДПА. 

193-ма души от 298-те загинали на борда на малайзийския боинг бяха холандски граждани. 

Рюте обяви, че трудната задача по идентифицирането всички тела ще бъде координирана от Холандия. 

Полагат се всички

усилия телата на жертвите да бъдат преместени в район, който е под контрола на Украйна,

заяви той. 

Рюте е обсъдил този въпрос в телефонен разговор с руския президент Владимир Путин. Целта е телата на жертвите да бъдат върнати в родината възможно най-бързо и да започне разследване на причините за катастрофата, подчерта холандският премиер. 

Холандският премиер отказа да отговори на въпросите на медиите за

възможна военна намеса на НАТО с цел гарантиране на достъпа до мястото на катастрофата

При разговора между Рюте и руския президент и двете страни са подчертали, че трябва в най-кратки срокове да бъде осигурен достъп до мястото на катастрофата на международните експерти от агенцията на ООН за гражданските полети (ИКАО), за да се осигури независимо и обективно разследване, подчерта ИТАР-ТАСС. 

По-рано пожелал анонимност представител на ИКАО съобщи, че поради опасения за сигурността им експертите не са получили позволение да посетят мястото на катастрофата, предаде Ройтерс. 

Изпращането на гражданска полицейска мисия на ООН в Украйна би помогнало значително на международното разследване на обстоятелствата около катастрофата на малайзийския самолет, заяви украинският президент Петро Порошенко в телефонен разговор с австралийския премиер Тони Абът, съобщава ИТАР-ТАСС. 

Порошенко благодари на Абът, че е повдигнал въпроса за

приемане на резолюция на Съвета за сигурност на ООН

в подкрепа на международното разследване на катастрофата в Донецка област и изпращане на гражданска полицейска мисия на ООН. 

В случай че Съветът за сигурност на ООН вземе бързо решение, мисията ще може да помогне значително на международното разследване на обстоятелствата около катастрофата, подчерта Порошенко. 

Проекторезолюцията изисква от проруските сепаратисти да предоставят „незабавно да предоставят сигурен, пълен и безпрепятствен достъп“ на разследващите експерти до района на катастрофата. Те трябва и да се въздържат от всякакви действия, които могат да навредят на уликите. 

Резолюцията изразява и загриженост от ограниченият достъп до мястото на катастрофата, след като международни наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа съобщиха, че не са били допуснати да инспектират някои от отломките. 

Към телата на загиналите трябва да се проявява уважение и професионално отношение, подчертава резолюцията. 

Друг ключов елемент е призивът към всички държави и други действащи лица в региона да се въздържат от агресивни действия срещу граждански самолети, отбелязва ИТАР-ТАСС. 

Въпреки че Русия участваше в обсъждането на резолюцията, не е ясно дали тя ще получи подкрепата ѝ, заявяват пред Ройтерс дипломати, пожелали анонимност. 

В същото време постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин заяви, че

руската страна е внесла в Съвета за сигурност собствен проект за резолюция. 

В него се набляга на безпристрастността на разследването на катастрофата под егидата на Международната организация по гражданска авиация на ООН (ИКАО), уточни Чуркин. 

Във внесения от Австралия документ е имало някои неясноти, мотивира се той и заяви, че акцентът върху безпристрастността „е единствената разлика“ 

Същевременно Абът изрази дълбока загриженост от факта, че подкрепяните от Русия бунтовници запазват контрола над мястото на катастрофата на малайзийски самолет, свален над Украйна, предаде Ройтерс. 

Разследването прилича „повече на почистване на градината,

отколкото на съдебномедицинско разследване. Това е напълно неприемливо“, заяви премиерът на Австралия. 

Най-малко 27 австралийци са били сред общо 298-те души, пътували с малайзийския самолет. 

Западът обвинява въоръжените от Русия сепаратисти за свалянето на самолета. 

Абът подчерта, че е разговарял с руския президент Владимир Путин за първи път след катастрофата. 

„Той каза всички подходящи неща, сега само трябва да спази обещанието си“,

заяви австралийският премиер, който отказа да коментира подробности по разговора. 

Президентът на Русия Владимир Путин призова страните в украинския конфликт да осигурят условия за пълно разследване на катастрофата, предаде ИТАР-ТАСС. 

„Можем да заявим с увереност, че ако на 28 юни не бяха подновени бойните действия в източната част на Украйна, то и тази трагедия със сигурност нямаше да се случи“, подчерта руският президент. 

„В същото време никой не трябва и няма право да използва тази трагедия за постигането на користни политически цели. Такива събития трябва не да разединяват, а да обединяват хората“, добави Путин. 

„Необходимо е всички, които отговарят за ситуацията в региона да проявят повече отговорност и пред собствения си народ, и пред народите на страните, чиито граждани станаха жертви на тази катастрофа“, заяви Путин. 

„Трябва да се направи всичко, за да се гарантира сигурността на работата на международните експерти на мястото на трагедията. Днес там вече работят представители на Донбас, Донецк, представители на украинското министерство на извънредните ситуации и експерти от Малайзия. Но това е недостатъчно“, добави той. 

На мястото на катастрофата трябва да работи „пълноценна група експерти под егидата на Международната организация по гражданска авиация и съответната международна комисия“, заяви руският президент. 

За целта са необходими хуманитарни коридори. Москва от своя страна ще направи всичко по силите си за приключване на военната фаза на конфликта в Източна Украйна и пренасянето му на масата за преговори, каза Путин. 

Вчера държавният секретар на САЩ Джон Кери поиска от

Москва да поеме отговорност за действията на проруските бунтовници, които според Вашингтон са свалили самолета с ракета. 

Той изрази и отвращение от гротескния начин, по който те са се отнесли с телата на загиналите. 

Русия отрича да има отношение към катастрофата и обвини за случилото се украинската армия. 

Бунтовниците бяха натоварили 192 тела в хладилни вагони, които са на гарата в контролирания от бунтовниците град Торез. 

Общо са открити 251 тела, съобщи украинската служба за извънредни ситуации, цитирани от Асошиейтед прес. 

Дори ако експертите получат достъп веднага, може да е прекалено късно за обективно разследване, заяви Кейр Джилс от „Чатъм хаус“. 

За да се определи вида на ракетата, е необходимо да се пресъздаде ударът. Ако има отнесени части от фюзелажа, разследването вече е компрометирано, смята той. 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване