(http://www.klassa.bg/)
Първите диаманти у нас са открити в Чепеларе
Диаманти в България са открити, но не в родопското село Светулка, а в Чепеларе. Това обявиха трима учени - проф. Ангел Кунов, доц. Светослав Петрусенко и проф. Илия Балтов. Откритието става през 2011 г. от експедиция чужди геолози, в която има и един българин - Иван Савов. Новината е съобщена на научна конференция в Калифорния, но до момента у нас това не бе известно.Намерените скъпоценни камъни са с малки размери, затова са наречени микродиаманти. За разлика от тези в Южна Африка, които се формират в кимбърлитови скали, наречени така по находището Кимбърли, чепеларските са в гранатови шисти. Намерени са на север от града до стара юзина (малкаВЕЦ).
Проф. Ангел Кунов категорично отрече твърденията, че край Враца има дълбочинни скали (еклогити), които се свързват с диамантите. „Такива скали във Врачанско няма. Там има пясъци, варовици и меркели. Еклогити има на малко места в България и те трудно се разпознават“, посочи ученият.
По повод информацията за откритията в с. Светулка той заяви, че в научните среди няма подобни данни. Прието е геоложките открития да се публикуват или обявяват на научни форуми, а не чрез медиите, каза професорът. Хората в Светулка обаче са готови да запретнат ръкави и да почнат да търсят скъпоценни камъчета по околните баири.
Според проф. Илия Балтов находки като тази в Чепеларе имат предимно научна стойност. Те показват, че въглеродът може да кристализира и при нетипични условия. До промишлен добив може и да не се стигне.
Геологът на Националния природонаучен музей Илия Димитров показа парче от скалите край Чепеларе, в които са открити диаманти.
1 милион лопати трябват за 1 карат
Няма да бъде лесно на тези, които са решили сами да ровят за диаманти в Родопите. Искат се много познания и къртовски труд. Според геолозите, за да намериш 1 карат диаманти (1 карат = 0,20 г), трябва да прехвърлиш един милион лопати.
Дълго време начело на класация на скъпоценните камъни стоял рубинът. Едва по-късно в Холандия започват да обработват диаманти. „Те искрят, а всъщност са обикновен въглерод. Като ги сложите в кислородна среда при определени условия, се превръщат в пепел“, казва минерологът Светослав Петрусенко.
Най-голямото диамантено находище - Кимбърли, в Южна Африка е открито от две деца. Те намират интересно камъче, баща им го взел и го продал за дребни пари. По-късно разбрали, че кристалът е ценен. Започнали да търсят в околностите на града и така находището било открито.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/07/23