(http://www.klassa.bg/)
Настъплението на ислямистите
Регионът, в който се осъществява новото настъпление на "Ислямска държава", е населен предимно от кюрди, които обаче не принадлежат към кюрдската автономна област. Този район се контролираше от кюрдските сили Пешмерга /бойци, гледащи смъртта в очите/. По признанието на един от командирите им, обаче неотдавна те били принудени да се изтеглят в планините в очакване на подкрепление.Противоречиви са съобщенията за това дали ислямистите са поставили под свой контрол и най-големия язовир в страната. Източници от кюрдските части заявили пред агенция ДПА, че след отправен от страна на екстремистите ултиматум, бойците от Пешмерга се изтеглили от областта край язовира Мосул, разположен на 40 километра от едноименния град. Иракското Министерство на водите обаче опроверга тези съобщения - ползването на язовира продължавало, каза в Багдад говорител на министерството.
200 хиляди бежанци
Над завладяните от сунитските екстремисти градове Синджар и Зумар вече се вее черното знаме на "Ислямска държава". А навлизането на ислямистите предизвика нова бежанска вълна. По данни на мисията на ООН в Ирак броят на бежанците вече е достигнал 200 000. В Синджар се разгръща хуманитарна трагедия, предупреди представителят на ООН в Багдад Николай Младенов. ООН изпитвала "сериозна загриженост" по отношение на сигурността на цивилните граждани в района.
Сред тях са стотици семейства от религиозното малцинство на йезидите, които говорят кюрдски и чиято религия се опира на зороастризма. Джихадистите ги възприемат като "поклонници на дявола". На шиитските туркмени от град Тал Афар също им се налага да бягат, след като вече бяха прогонени от Мосул.
В очакване на помощ от САЩ
Представители на кюрдската автономна област отправиха молба към Съединените щати за оръжие, с което да могат да се отбраняват срещу екстремистите. Съответната заявка е била подадена във Вашингтон от кюрдска делегация още в началото на юли, твърдят кюрдски и американски източници. В тази връзка САЩ ще проверят възможностите за подобряване на отбранителните възможности на кюрдите.
Самите кюрди настояват, че бойците им имали нужда от танкове, снайперистко въоръжение, бронирани автомобили, артилерия и муниции. Освен това списъкът включва бронежилетки, каски, както и линейки. От всичко това те се нуждаели не само за да отбраняват кюрдските региони, но и за да защитатват иракските бежанци, които до момента са били под закрилата на силите Пешмерга.
Настъплението на илямистите започна в началото на юни. Оттогава досега те са покорили големи части от Ирак и искат да установят халифат. С времето милициите промениха названието си от "Ислямска държава в Ирак и Леванта" на "Ислямска държава". Под техен конторл са и някои области в Сирия.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/08/05