08/20/14 22:46
(http://e-vestnik.bg/)

Момичето, което работи в Бизнес парка и си гледа крави

Първото теле, родено във фермата на Златина и приятелят й. Снимка: личен архив

„Всички ни гледат с огромно недоверие – как така толкова млади хора са решили да се занимават точно с това.”, казва 27-годишната Златина Антова. През седмицата тя работи в международна компания в Бизнес парк София, а през почивните дни се занимава със селскостопански животни в село Бракьовци, недалеч от Годеч, с намерение да изгради цяла кравеферма.

Засега Златина и приятелят й са купили 10 крави, имат вече и едно теле, а очакват скоро да се родят още поне 5. Кравите са настанени в ремонтирана стара постройка край селска къща. През седмицата за тях се грижат роднини на двамата кандидат-фермери. В събота и неделя двамата зарязват работата си в Бизнес парк в София и цял ден се грижат за животните, доят, хранят, чистят.

Тя, филолог по образование, и приятелят й вероятно имат по-различни разбирания за материалното от повечето си връстници. Двамата си мечтаят за „трактори, хладилни вани и цялостна модернизация на мястото им на село, както е било едно време”, за да създадат модерно стопанство. Към момента разполагат с най-нужното оборудване – „всякакви инструменти, гюмове, доилен агрегат – причудлив за непосветения уред, който Златина с много усилия намира. Те са в процес на регистрация като земеделски производители, за което най-важни са въпросният агрегат, наличието на пасище и чист (Златина подчертава определението) обор.

Златина. Снимка: личен архив

„Когато не съм близо до животните, те вече ми липсват. Отглеждаме за семейните нужди и пилета, патета, пуйки. Всички те са толкова интересни и различни, а откровено казано ме изумява обичта, с която те даряват. Не се замислям особено около крайностите на двете дейности – работата в компания и на село – може би защото нямам време много да размишлявам върху това…”.

Кой разля млякото?

Животните трябва да са „чисти, както и да им е подбрана хубаво окосена трева”, необходима е и добра база за складиране на продуктите, тъй като млякото е доста нетраен продукт в чистия му вид. Нужно е и запасяването със сено, но „финансите все още са ограничени”, добавя Златина.
„Една ферма се издържа по-лесно, ако разполага с допълнително земя за обработване. Ние вървим с малки темпове, но се надяваме нещата да се подобрят”.

Село Бракьовци според ГРАО е с около 50 жители, намира се в западния регион (виж тук за селата от този район) , където селският живот замира, подобно на много други села в България.
Златина и приятелят й вероятно са сред малкото хора, тръгнали срещу течението. Както в e-vestnik писахме (виж тук), статистиката сочи, че през 80-те години в България е имало 11 млн. овце, като днес те са 1,5 млн. В прехода у нас са се загубили близо 10 мрн. овце. Едрият рогат добитък до 1990 г. е бил 2,3 млн. глави, а към 2012 г. е 560 хил. глави. От тях кравите са 250 хил.

Гордостта на Златина и приятелят й - оборът с 10-те (засега) крави. Снимка: личен архив

Статистиката у нас има 1130 села с население между 1 и 49 души застаряващо население. Както и 200 села „призраци”, без никакви жители. Според Института за изследване на населението и човека при БАН те са най-малко 500.

Според други статистики в последните години, публикувани на сайта на Министерство на земеделието, количеството преработено мляко у нас постоянно намалява. За 2013 най-малко количество прясно пакетирано мляко ...

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване