08/26/14 05:50
(http://www.klassa.bg/)

Опитните служители - ценност за всеки работодател

 о време на последното преброяване на населението през 2011 г. българите в трудоспособна възраст (от 15 до 64-годишна възраст) бяха над пет милиона души (по-точно 5 028 000). По същото време групата на българите от 55 до 64 години беше над един милион души (или по-точно 1 064 000). Тези данни сочат, че групата на така наречените възрастни работници е над 21% от цялата общност на трудоспособните българи.

 

Тази статистика, както и прогнозите на НСИ сочат, че в следващите 10-15 години работодателите ще работят с все по-голям брой възрастни работници. Естествено, любителите на катастрофичните сценарии вече са готови с нови драматични изводи за нови заплахи за икономиката, за нацията и така нататък, и така нататък…

 

Един от основните проблеми, свързани със застаряването на работната сила, който непрекъснато се размахва, се отнася до опасенията, че нарастването на възрастта автоматично води до влошаване на трудовото изпълнение и намаляване на производителността сред възрастните работници заради намаляване на функционалния капацитет и влошаване на здравето. Само че връзката между възрастта и производителността е много по-комплексна. Тя се влияе много силно от предимствата, произтичащи от трудовия опит

 

натрупаните знания за работата и

 

професионални

 

умения

 

опита, адаптивността и прилагането на компенсаторни стратегии. Всички проведени изследвания както у нас, така и в рамките на Европейския съюз сочат категорично, че липсват убедителни данни, че възрастните работници се отличават като цяло с по-ниска производителност в сравнение с младите работници. В същото време все повече научни данни свидетелстват, че трудовият опит е по-валиден и надежден показател за производителността от възрастта на работниците.

 

Изследванията на Европейската агенцията за безопасност и здраве при работа показват, че случаите на излизане в отпуск по болест за един или повече дни намаляват с възрастта (от 46 % на 36 %), докато случаите на излизане в отпуск по болест с продължителност от един месец и повече нарастват с възрастта (от 13 % на 23 %).

 

В същото време резултатите от научни изследвания показват, че:

 

 

като цяло възрастните работници стават по-рядко жертви на трудови злополуки от по-младите си колеги;

 

трудовите злополуки, засягащи възрастни работници, като правило водят до по-тежки наранявания (например трайна инвалидност, загуба на крайници и смърт).

 

 

 

 

Свързаното с възрастта намаляване на капацитета засяга предимно

 

физическия

 

и сензорния

 

капацитет

 

които имат най-важно значение за тежкия физически труд. От една страна промените в областта на индустрията, и по-конкретно пренасочването от добивни и производствени отрасли към услуги и основана на знания индустрия доведоха до намаляване на броя на работните места, изискващи голяма физическа сила. Все по-масовото автоматизиране и механизиране на трудовите дейности, както и използването на механизирано оборудване, също води до намаляване на необходимостта от тежък физически труд.

 

Но

 

някои функционални възможности

 

предимно физическият и сензорният капацитет, намаляват в резултат на естествения процес на стареене. Потенциалните промени на функционалния капацитет трябва да се вземат предвид при извършване на оценка на риска, а работата и работната среда трябва да бъдат адаптирани с оглед на тези промени.

 

Какво могат да направят работодателите, за да компенсират намалените възможности на възрастните работници?

 

Във връзка с промените на зрението може да се осигури подходящо осветление и да се провеждат редовни очни прегледи. Намалената способност за преценка на разстояния и скорост на движещи се предмети оказва въздействие върху шофирането през нощта;

 

Във връзка със слуха трябва да бъдат намалени общите равнища на шум на работното място. Препоръчва се редовно провеждане на изследвания на слуха;

 

 

 

 

 

 

 

Във връзка с промените на зрението може да се осигури подходящо осветление и да се провеждат редовни очни прегледи. Намалената способност за преценка на разстояния и скорост на движещи се предмети оказва въздействие върху шофирането през нощта;

 

Във връзка със слуха трябва да бъдат намалени общите равнища на шум на работното място. Препоръчва се редовно провеждане на изследвания на слуха;

 

Във връзка с намаления функционален капацитет могат да се предприемат например следните мерки:

 

реорганизиране на работното място;

 

ротация на работните места;

 

използване на специално оборудване и други подпомагащи технологии;

 

въвеждане на ограничения по отношение на повдигането на тежести и задачите, свързани с голямо физическо натоварване;

 

обучение за усвояване на подходящи техники за повдигане и пренасяне на тежести;

 

добър ергономичен дизайн на инструментите, оборудването и обзавеждането;

 

добър дизайн на работното място с цел намаляване до минимум на вероятността от падания;

 

предвиждане на възможности за възстановяване, например кратки почивки или по-чести почивки;

 

организиране на работата на смени, например прилагане на „Система за ускорена ротация на смените”;

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване