09/03/14 05:47
(http://e-vestnik.bg/)

Първата световна война: промишлени иновации и подозрения

Първата световна война оставила милиони жертви по бойните  полета, но ускорила научни открития в редица области и донесла  на някои огромни печалби.

Смъртта, шовинизмът и безизходицата са темите на учебниците за  Първата световна война. Като се абстрахираме обаче от калта в  окопите, напредъкът в науката и промишленото производство е  помогнал за решаването на изхода от войната. Някои икономически  сектори са просперирали, докато други са съзрели необходимостта  да се променят кардинално. Само че на фона на вълненията от нови  и нови открития някои хора били подозрителни към парите, които  се правели, докато телата на загиналите се трупали.

Водещите изобретения - танковете и самолетите - често оставяли  в сянка други открития, които са ни най-полезни днес. Сред тях е  напредъкът в комуникационните технологии, припомня историкът от  Университета на Лийдс Елизабет Брътън.

Пътя проправила Marconi Company, която била основана от  Гулиелмо Маркони, италианския изобретател, осъществил първото  трансатлантическо радиопредаване, и чиято компания по-късно се  обединила с други, за да стане Cable&Wireless.

“Радиостанциите Marconi първи съобщили за избухването на  войната”, разказва Брътън. “Те освен това предавали глас по  безжичен път - най-важното технологично постижение през Първата  световна война”.  Marconi била достатъчно умна, за да осигурява оператори на  британското правителство, които да му помагат в използването на  радиооборудването на компанията, отбелязва Брътън. “Те искали договори, но те искали и правителството да гледа на  тях с добро око”.

“Последният милион лири”

Като оставим новите технологии настрана, най-големият напредък  е бил в производството, твърди Марк Харисън, преподавател по  икономика в Университета Уоруик. Това, че страните от Антантата произвеждали повече от Германия  и нейните съюзници, “било основата на победата”, обяснява той.  “(Тогавашният британски премиер Дейвид) Лойд Джордж казал, че  войната ще бъде спечелена от последния един милион лири”,  разказва Харисън, и той бил достатъчно умен, за да “хвърли  максимална бойна мощ на фронтовата линия” чрез харчене на пари -  стратегия, която в крайна сметка била печеливша.

Компаниите, които получавали държавни поръчки, включително  производителите на ботуши, обувки и дрехи, били най-добре,  посочва Тери Чарман, историк от Имперския военен музей в Лондон  и автор на книгата “Първата световна война на домашния фронт”. Самолетостроенето също се разраснало значително. “В началото то  било маргинален сектор, но накрая постигнало огромен растеж”,  обяснява Чарман.

Последната война?

Успехите обаче не дошли, без да предизвикат полемика на  времето. Мнозина възприемали Първата световна война като войната, която  ще сложи край на всички войни. Но неколцина съзрели нечисти  финансови интереси.

Смедли Бътлър бил генерал-майор от Морската пехота на САЩ,  който по-късно подел кампания срещу милитаризма, виждайки как  биват жънати печалби едновременно с появата на нови и нови  надгробни камъни и всички други ужасяващи атрибути на войната.

Той написал като злокобно предвещание през 1935 година, че  войната е прекалено доходоносна, за да бъде невъзможно да се  повтори, като изтъкнал огромната сума пари, спечелени от  стоманодобивните компании и производителите на оръжия в САЩ.

“Струва ли си войната?”

Бътлър дал пример с производителя на муниции DuPont, чиито  акции поскъпнали, според в. “Ню Йорк таймс”, с 374% от 1915 до  1918 година и който раздал дивиденти на стойност 458% от цената  на всяка акция. “Печалбите скачат ли скачат и се извисяват до небето, и се  прибират безпрепятствено в джоба”, написал той. “Струва ли си  войната? За тях си е струвала”.

Компаниите, занимаващи се с търговско корабоплаване, също били  подложени на критики. Тогавашният министър на финансите и бъдещ  премиер Андрю Бонар Лоу казал пред парламента, че от 8100 лири  (близо 600 000 лири в днешни пари) инвестиции в различни корабни  компании са му били изплатени дивиденти в размер на 44,7% през  1915 година и 47,5% през 1916 година, за ужас на колегите ...

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване