09/08/14 05:49
(http://www.klassa.bg/)

Влошиха ли се отношенията между Алианса и РусиЯ?

 Украинският конфликт тласна отношенията между НАТО и Русия към нов спад. Има дори страхове, че подозренията и враждебността от Студената война са се върнали.

 

Отношенията между тези две сили се влошават в продължение на години, въпреки плодотворното сътрудничество в Афганистан, усилията в борбата с пиратството по море и общите мироопазващи операции.

 

НАТО обвинява Русия, че изпраща редовни военни части и тежки оръжия в Източна Украйна в подкрепа на силите на сепаратистите. Според някои това е тиха инвазия. Русия отрича тези твърдения и обвинява в агресия прозападното правителство в Украйна.

 

Какво обаче тласна отношенията с Русия до сегашната ситуация? Краят на комунизма предизвика политиците от Източна и Централна Европа шумно да поискат членство в

 

НАТО като преграда срещу всяка бъдеща агресия

 

от страна на Русия. На членството в НАТО се гледа и като на знак за обвързване със западните ценности и стандарти.

 

През 1999 г., почти 10 години след падането на Берлинската стена, НАТО прие три страни от Варшавския договор: Чехия, Унгария и Полша. Още бивши държави от съветския блок се присъединиха към Алианса през 2004 г.: Естония, Латвия и Литва, България, Румъния, Словакия и Словения.

 

Русия беше леко раздразнена от разширяването на НАТО

 

с прибалтийските държави. В миналото те бяха част от СССР, а Москва гледаше на тях като на "близката чужбина". Тази фраза, често употребявана от руските политици, означава, че бившите съветски страни не трябва да действат срещу стратегическите интереси на Русия.

 

На срещата на НАТО в Уелс Финландия, която не е страна членка, поиска споразумение за военна помощ в кризисни ситуации (Host Nation Agreement). Това означава, че Финландия ще предостави на силите на НАТО на своя територия логистична подкрепа, но не и база. Нито една страна членка на НАТО няма толкова дълга граница с Русия, колкото Финландия. Швеция също взе решение да подпише такова споразумение, но все още не е ясно кога. Двете северни държави вече имат установено тясно сътрудничество с Алианса и може да станат страни членки в бъдеще.

 

В началото на 2008 г.

 

НАТО намекна за бъдещо членство на Грузия

 

Кремъл видя в това пряка провокация, също както в по-тесните отношения на Алианса с Украйна. Миналия месец украинският премиер Арсений Яценюк каза, че ще поиска парламентът да позволи страната да кандидатства за членство в НАТО. Подобен ход бе блокиран от предишния президент Виктор Янукович, който е с проруска ориентация.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване