09/20/14 07:16
(http://www.klassa.bg/)

Телевизията & интернет

 Въпреки конкуренцията на интернет европейските деца прекарват два часа дневно пред телевизора, сочат резултатите от изследване, публикувани от специализираната фирма „Юродейта тв уърлдуайд” (Eurodata TV Worldwide), съобщи Франс прес. Във Франция, Германия, Италия, Испания и Великобритания децата са гледали телевизия средно 2 часа и 6 минути дневно през първото шестмесечие на годината, т.е. с 9 минути по-малко, отколкото през 2013 г. и с 3 минути по-малко, отколкото през 2009 г.

 

За да се съхрани интересът на децата към телевизионните програми, се появиха нови телевизионни канали като „Дисни ченъл” през януари в Германия. Той се гледа от 7,1 процента от телевизионните зрители на възраст между 3 и 13 години, като е изпреварен единствено от „Супер Ер Те Ел” - 17,8 процента от зрителите в тази възрастова група. Анимационни сериали като американския „Чичо Дядко” (Uncle Grandpa) станаха много популярни в Испания. Новите персонажи се харесват на малките зрители, докато попътен вятър издува платната на някои класически герои, които са осъвременени, преди да бъдат показани на малкия екран, отбелязват от “Юродейта тв уърлдуайд”.

 


 
Красимир Калпаков, психолог: Информацията трябва да се анализира

 

Светът не стои на едно място, а се развива и определено телевизията отстъпва пред интернет. Информационната възможност, която създава интернет, е в пъти по-голяма от това, което дава телевизията. Все пак телевизиите са един редактиран източник на информация и в зависимост от това каква е собствеността на телевизията информацията се редуцира и се поднася по начин, който съвпада с идеята за създаването й. Интернет е много по-обширен. Друг е въпросът, че информацията, която той дава, трябва да се анализира .Изисква се някаква зрялост, за да може да се редуцира и да се консумира в този вид, в който е необходима като потребление.

 

Заливането с информация от интернет е много по-голямо, отколкото при телевизията. В тази борба за надмощие се намесват и джиесемите и смартфоните, защото те дават възможност на момента да се открие необходимата информация. Докато при телевизията примерно трябва да изчакаме тематичното предаване, защото пространството и времето са много разтеглени. Интернет дава възможност веднага да задоволиш потребността си от информация. Друг е въпросът дали това е полезно за децата. Защото за информацията е необходима някаква зрялост .В много случаи децата я нямат и много често стават жертва на „ловци” на детска наивност и предовереност. Ако трябва да обобщим, като информираност интернет държи първенство, но като безопасност за децата и като тематика нещата клонят към телевизията. В телевизията работят журналисти, които подготвят тематично предаванията. В „Нешънъл джиографик” и „Дискавъри” например информацията е много добре поднесена и е съобразена с аудиторията, за която е предназначена. При анимацията пък са отрязани негативните емоции или ако ги има, те са поднесени във вид, в който малчуганите могат да ги консумират.

 


 
Иван Игов, психолог: Опасности дебнат отвсякъде в Мрежата

 

Важно да знаем, първо, че времената са други. И че ако само преди няколко години се страхувахме, че децата ни не си учат уроците, защото са постоянно пред телевизора, и дори се налагаше да кодираме тв програмите, сега интересът се премести в Мрежата. А когато са в Мрежата, когато са пред компютъра или сърфират на телефона, децата не са в безопасност. Това е факт: децата да опознават компютърните технологии много рано. И четиригодишните вече имат таблет, защото това е любимата играчка на децата. Логично е, че когато отиват в училище, те вече да са на ти и смартфонът е едва ли не задължителна част от тяхното всекидневие. Разбира се, не всяко семейство има възможности за подобни екстри. Затова трябва да има обществена кампания и държавна политика, че децата трябва да отиват на училище с определен тип телефони, с които могат да се свържат с родителите си, а не да играят игри или да ровят в интернет. Едната кампания, с която да подскажем на родителите, е, че те не помагат така на образованието на децата си и че не тази „престижност” ги прави по-успели. Но това е дълъг процес.

 

И нека пак да си го кажем: в интернет дебнат опасности отвсякъде. Говорим за това, което наричаме тормоз през интернет. Това наистина е сериозен проблем. За съжаление много от родителите забравят, че трябва да проследяват децата си дори когато са вкъщи, защото това, че са в стаята си с компютъра, съвсем не означава, че е безопасно. Добре е родителите да влязат в страницата на Дружеството на психолозите и да прочетат статията ми за тормоза в интернет. Да не забравят и да си го припомнят. Нека си изтеглят тези материали.

 


 
Цвета Брестничка,  асоциация „Родители”: Далеч от екрана в детските градини

 

Не бих казала, че интернет е победил телевизията, по-скоро децата са открили другата алтернатива за забавление освен телевизията. Ако прекарват още два часа пред компютъра, това отнема вече доста сериозна част от времето им. По принцип за малките деца стоенето пред екрана на телевизора не е препоръчително. Това, от една страна, ограничава двигателната им активност, тъй като движението е много важно за тях. Колкото по-малко време децата прекарват пред екран, толкова по-добре за тях.

 

 Има цели канали, които излъчват детски анимационни и игрални филми, и те могат да стоят и цял ден пред екрана. Възрастните са тези, които преценяват дали предаванията и филмите са добри за децата или не. Според нас децата в детските градини не бива да имат телевизор. Те не са там, за да стоят заковани пред екрана, а за да общуват помежду си. Ако се прекалява с гледането на телевизия, това ограничава социалните контакти на децата. Ако пък детето гледа някакво филмче, което след това обсъжда с другите деца, в това няма нищо лошо. Проблемът с телевизията и с игрите в интернет е, че много често се стига до прекаляване, защото родителите предпочитат детето им да гледа телевизия и да не им пречи, докато те вършат работата си вкъщи. Но родителят трябва да е наясно, че това е вредно за децата.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване