(http://e-vestnik.bg/)
Кое уиски е най-добро? – Джим Мъри и неговата „библия”
Англичанинът Джим Мъри е определен като първият в света „уиски писател”, от когото треперят стотици производители.
Той издава за десета поредна година своята „Уиски библия” – справочник с оценки по 100-точковата система на повече от 4500 вида уиски, различни разновидности бърбън, ръжено и др.
Библията му се издава в джобен формат, с цена 20 долара в САЩ, 13 паунда във Великобритания. Няма я в интернет.
Оценките на Мъри обаче се цитират в безброй сайтове, блогове и справочници. Справочникът му не е рекламен, коментарите му за едно или друго уиски са конкретни, а не колкото да се каже нещо. Човек може да се учуди, че в отделни случаи той безмилостно оценява някое по-евтино уиски като по-добро от някои скъпи луксозни марки.
Може да не си напълно съгласен с оценките на Мъри, но те са ориентир в един пазар, препълнен с хиляди марки, които пускат непрекъснато разновидности на свои продукти.
Мъри е 57-годишен. Работил е 13 години в английски вестници, пишейки по темата, после се отдал изцяло на уискито.
За него пишат, че е посетил повече дестилационни за производство на уиски по света, отколкото всеки друг човек на земята.
Мъри живее на 100-ина километра северно от Лондон, има и къща в Кентъки, САЩ, близо до производителите на бърбън.
Освен като оценител, Мъри работи и като консултант по блендиране на уиски – съветва майстори, които работят по една или друга марка.
Мъри оценява всяко уиски по 4 компонента
– аромат, вкус, финал (послевкус), баланс. За всеки компонент прави оценка до 25 точки и общия сбор е оценката за уискито като цяло.
Ето как сам Джим Мъри обяснява оценките си по 100-точковата система. Уискита, оценени под 60 точки са гадни, които не стават за пиене. До 70 точки не впечатляват с нищо и оттам нататък Мъри обяснява оценките така:
70-74,5 – става за пиене, но нищо повече
75-79,5 – средно и обикновено приятно, но понякога с дефекти
80-84,5 – добро уиски, струва си да се опита
85-89,5 - много добро до отлично уиски, определено си заслужава купуването
90-93,5 – великолепно
94-97,5 – суперстар уискита, които ни дават смисъла на живота
98-100 – по-добро от всичко, което някога съм опитвал!
Основното съдържание на годишните му справочници е за малцовите уискита, които са хиляди. Има раздели за ирланско, за бърбън и др. Разделът „Шотландски блендед уискита” включва и масовите, и т. нар. „де лукс бленд”, познати повече като 12-годишни, 15-годишни и т. н. черни етикети и подобни (виж оценките).
Изненадващо в раздела „шотландски блендове” е
включено и 12-годишното уиски „Блек рам”,
което се блендира и бутилира в България. Джон Мъри му е дал оценка 85 точки в своя справочник и за 2012, и за 2013 година. То е направено от шотландски дестилат, който тук отлежава допълнително в дъбови бъчви, блендира се и се бутилира във винпром „Пещера”. Това уиски в последните две години има златни медали от конкурси за уиски, произведено извън Шотландия (последно от Чикаго 2013 година). Оценката на Мъри от 85 точки за 12-годишния „Блек Рам” е голямо признание, защото надминава оценките му за някои известни шотландски марки.
Виж всички новини от 2014/09/23