10/03/14 05:25
(http://www.klassa.bg/)

Добре дошли в бъдещето

 Технологиите постоянно се променят и винаги ни изненадват. Ако си пуснете някой научнофантастичен филм отпреди 50 години, ще видите колко наивни са били хората в прогнозите си за бъдещето. Сензорни дисплеи, интернет, персонални компютри, видеоигри, генетични модификации, начини и средства за комуникация, дигитална музика и филми, системи за организация на труда и прочее достояния на съвремието ни не са хрумвали дори на най-смелите футуролози. Вместо това те са чертаели наивни картини за пътешествия до близки звезди, летящи автомобили с ядрени двигатели, ръбести роботи-домашни прислужници с вида на човечета от Лего, гигантски компютри с миниатюрни екрани на осцилоскоп и безброй шарени превключватели...

 

Почти невъзможно е да се предвиди бъдещето на технологиите, но все пак могат да бъдат очертани някои тенденции. Ето, например т.нар. умни часовници. Преди две години те бяха само прототипи, а в началото на 2015-а вече ще можем да избираме модели от четири водещи производителя. Тук ще изброим няколко технологии, които обещават скоро да станат мейнстрийм.

 

МНОГОФУНКЦИОНАЛНИ ОЧИЛА

 

Повечето хора вече са наясно какво представляват Google Glass, а някои дори са ги пробвали. Около този противоречив проект се вдигна много шум, макар че очилата са все още в тестови стадий. През следващите години Google планира да пусне масов модел, който ще е на достъпна цена. Очаква се конкурентите също да предложат подобни очила, което би довело до бум на предлагането и търсенето.

 

НОСИМА ЕЛЕКТРОНИКА

 


 
Гореспоменатите умни часовници и Google Glass донякъде подсказват определени тенденции. Това са все социални устройства, които ни свързват с околния свят. Друга подобна носима електроника, която има още по-близък контакт с тялото ни, са слушалки, които засичат честотата на пулса. Друг пример са контактни лещи, които измерват нивото на кръвната захар. Наскоро ви съобщихме и за временна татуировка, която следи различни жизнени параметри и също така може да служи като магнитна карта за осигуряване на достъп до охраняеми помещения. Засега тези устройства не са много популярни, но скоро могат да заместят медицинските импланти, а после, изпълняващи съвсем различни „цивилни” функции, да наводнят и масовия пазар.

 

УМНИ ДОМОВЕ

 


 
Само на крачка сме от реализирането на тази идея. Вече имаме умни хладилници, които ни предупреждават, ако изтече срокът на годност на някой продукт. Управляваме телевизора с жестове или пък климатика – със смартфон. Скоро всички битови уреди ще бъдат обединени в един умен дом, който да задоволява всичките ни капризи, без дори да си мърдаме пръста. А както е добре известно, мързелът винаги е бил движеща сила на прогреса.

 

ЕКРАНИ БЕЗ РАМКА

 

Екраните без рамка представляват нещо като добре познатите холограмни проектори от научнопопулярните филми. Тази технология бележи голям напредък, а на музикалния фестивал „Каоачела” през 2012-а видяхме на сцената възкресения Тупак Шакур. Скоро може да се появят контактни лещи, които проектират изображението директно върху ретината. Това няма да бъде само огромен пробив в развлекателната индустрия, но и спасение за хора, които са изгубили зрението си.

 

НЕВРОКОМПЮТЪРЕН ИНТЕРФЕЙС

 


 
В определена степен този интерфейс съществува и сега. Парализираните хора го ползват от много години, за да комуникират с компютри. Технологията все още не е съвършена, но се развива изненадващо бързо. Скоро мишката и клавиатурата може да станат излишни. Достатъчно е да си помислим за нещо и то да се появи на холограмния ни проектор. Приложението на неврокомпютърния интерфейс е навсякъде: от гейминг индустрията до военната и медицинската сфера.

 

РОБОТИ НАВСЯКЪДЕ

 


 
Роботиката се разви лавинообразно през последните десетина години. Засега не можем да говорим за наистина интелигентни машини, но няколко компании показаха андроиди, които имитират стряскащо убедително различни човешки дейности. Роботите започнаха „кариерата” си на поточната линия в машиностроителните заводи, след това влязоха в операционните зали на болниците, а сега са на служба в армията. Къде ще бъдат утре, можем само да предполагаме. Едно е сигурно - скоро ще са навсякъде.

 

БЕЗЖИЧЕН ПРЕНОС НА ЕНЕРГИЯ

 


 
Тази сложна технология също бележи развитие. Зарядната станция Qi Wireless може да захранва безжично някои модели смартфони. Пренасянето на енергия без наличието на кабели има множество полезни приложения. Когато електромобилите станат нещо обичайно, ще е достатъчно просто да ги паркирате на определено място и те ще се захранват с енергия сами безжично. Следващата стъпка е инсталирането на зарядни станции под самите пътища. После накъде – ще покаже само времето.

 

БИОГОРИВО И ВЪЗОБНОВЯЕМИ ИЗТОЧНИЦИ

 


 
Ние най-вероятно сме последното поколение, което разчита основно на изкопаемото гориво. В близките десет години се очакват големи успехи в добива на слънчева и вятърна енергия. Работи се и по други алтернативи на основата на пшеница и водорасли. Зависимостта ни от нефта е все още много силна, но постепенно отслабва. По улиците се движат все повече електромобили, а покривите на доста домове вече са покрити със слънчеви панели. На много места по света, където има подходящи атмосферни условия, са се ширнали полета с вятърни генератори.

 

ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ

 


 
Гледали сме много филми по темата, но дали изкуственият интелект наистина ще се появи в рамките на нашия живот? Според някои специалисти – да! Благодарение на контекстуални технологии като Siri, Google Now или Cortana ние общуваме все по-често и пълноценно със зачатъци на изкуствения интелект. Тези програми умеят да разпознават определени човешки действия и да реагират адекватно на тях. Едва ли ще мине много време, преди да създадем робот, който наистина може да мисли.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване