(http://www.klassa.bg/)
Цонев: Политическите противници по всякакъв начин се опитват да смачкат опозицията
Господин Цонев, какви са вашите впечатления от обиколките Ви в страната? Какво споделят хората с Вас?- В цялата страна хората споделят един от най-важните проблеми и това е безработицата. Ние от „Нова алтернатива" имаме ясна икономическа програма как да бъде избягната безработицата и как да бъде стимулиран малкият и среден бизнес - как да бъдат създадени повече работни места. Имаме предложение и на младите хора до 29 години, когато стартират бизнес, да им бъдат изплащани, на тях и техните работници, осигуровките от ОП „Човешки ресурси".
Предложили сме седемгодишен мораториум върху таксите и лицензите, които се дават за бизнес. Другото, което забелязвам в обществото много често, особен през последните седмици, е една особена тревожност по отношение на сигурността в страната. Впредвид конфликтите в Сирия, Ирак и Украйна, хората си задават въпроса дали имаме армия и институция, която да пази целостта на територията на нашата страна. Още повече, че съвсем скоро служебното правителство, при положение, че това не му е работа, прие предложение да бъде променен чл.69 от Кодекса за социално осигуряване, в който са фиксирани 10-те професии, в които има ще има ранно пенсиониране до 27 години. В тези професии влизат полицаи, военни, НСО и т.н. Всичко това, в контекста с това, което се случи в Горни Лом, още веднъж ни дава възможност да си зададем въпроса дали системата за сигурността е достатъчна оптимална и даваща сигурност. Една от водещите тези е, че всеки трябва да има индивидуална и лична сигурност, което гарантира общата и европейска сигурност.
Ние официално заявихме, че МВР излъга обществото и погреба тези 15 души в Горни Лом, защото те излязоха с тезата, че трябва да се чака 24 часа. 24 часа се чака, когато има взривно устройство, което е с часовников механизъм и трябва да му се превърти стрелката. При еднократен взрив трябва да веднага да се намесят спасителните отряди, защото има възможност да се намерят живи ора.
Кои са трите основни проблема, на които ще търсите решение в следващото НС, ако бъдете избран за народен представител?
- Основната ни задача ще бъде да бъдат решени икономическите проблеми на страната. Да бъде създадена такава икономическа програма и платформа, която да стимулира предприемчивостта на българина, за да може той да стартира малък и среден бизнес, и да създава работни места.
На второ място смятаме, че националната сигурност трябва да бъде преразгледана, реформирана, защото само в Министерството на отбраната има реформи - във всички останали системи за сигурност няма никаква реформа, особено в МВР от 44-та година стоят нещата. Още си говорят на „другарю".
На трето място трябва рязко да се повиши качеството и ефективността на държавното управление - да бъде прозрачно, ясно и разбираемо за хората.
Господин Цонев, вчера поискахте оставката на шефа на ДАНС Владимир Писанчев заради това, че екип на агенцията е нахлул в офиса на кандидат-депутата на партията в Силистра Николай Николов. Определихте това като сплашване. Кому е нужно това сплашване?
- На нашите политически опоненти. На нашите политически противници, които се опитват по всякакъв начин да предопределят избора на предстоящия вот. Това предварително производство, поради което те са влезли в офиса на нашия кандидат-депутат, се води от една година и се води срещу неизвестен извършител. Всеки трябва да каже защо точно три дни преди изборите трябва да бъде правен този обиск, а не е бил направен например преди два месеца, шест месеца и т.нар.
Поискахме оставката на председателя на ДАНС, защото неговите служители извършват този обиск и те би трябвало да знаят, че той е кандидат за народен представител, има имунитет и можеха да изчакат три дни, за да му свърши имунитета. Ако те не знаят, то тогава защо ни е тази ДАНС, ако те не знаят това, което ние обикновените българи не знаем. Ние днес поискахме за втори път оставката на председателя на ДАНС, защото ДАНС трябва да знае, че там (Горни Лом бел.ред) се утилизират боеприпаси и че са нарушени мерките за сигурност, защото задачата на Държавната агенция за национална сигурност е да пази националната сигурност на живота, на българите, живота на гражданите. България също е национална сигурност.
Същевременно вие се сблъскахте и с друг проблем - на 17 септември в Пазарджик спряха предизборния ви клип „НЕ на страха", заради посещение на Бойко Борисов. Политическа цензура ли е това или е намеса от страна на местната фирма, която отговаря за клипа?
- Това е политическа акция. След посещението на Борисов клипът беше спрян от Общината. Общината нарежда на фирмата, която го спира и ни отказва официална позиция защо спират клипа. Ние подадохме жалба в РИК-Пазарджик, където не уважиха жалбата ни, а след като подадохме жалба в ЦИК срещу отказа на РИК, от Централната избирателна комисия се произнесоха, че жалбата ни трябва да бъде уважена и клипът да продължи да бъде излъчен, но това не се случва по обясними причини - защото Общината е на ГЕРБ. Политическите противници не действат коректно, а по всякакъв начин се опитват да смачкат опозицията.
Аз мога да ви посоча и други примери - ние от „Нова алтернатива" и аз лично съм подал жалба на 30-и юни до главния прокурор за повдигане на обвинение на Бойко Борисов за това, че предизвиква паника в банковата криза. Вече трети месец абсолютно никакво решение няма по този въпрос. Абсолютно никакво движение.
А такива политически атаки очаквате ли и в самия изборен ден?
- Сигурен съм, че ГЕРБ ще се опитат да направят.
Преимущество ли е преференциалният вот за партиите или е вид препъникамък по пътя към властта?
- Преференциалният вот е първа стъпка към мажоритарния вот, който трябва да бъде въведен в избирателната система. Нашето предложение, на „Нова алтернатива", което се надяваме в следващите поправки на Изборния кодекс да бъде прието, е Народното събрание да се състои от 240 депутати, от които 120 избрани мажоритарно, а другите - пропорционално, като тези избори да бъдат две години. Едната година се избира пропорционално - партиите си избират кандидати, а на другата година се явяват 120 мажоритарни кандидати. По този начин няма да има възможност дълго време да се заседяват в Народното събрание много от народните избраници. В момента има народни представители, които вече 20 години са в Народното събрание - знаем им имената, но не знаем какво са свършили.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/10/03