(http://www.klassa.bg/)
ПИСМО От Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност в България, учреден на 19 август 2014г. в София от клиенти на КТБ
ДОГ-Н СОТИР ЦАЦАРОВ
ГЛАВЕН ПРОКУРОР
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
КОПИЕ:
ДО
Г-Н ГЕОРГИ БЛИЗНАШКИ
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО
Г-Н КОНСТАНТИН ПЕНЧЕВ
ОМБУДСМАН
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЛАВЕН ПРОКУРОР,
Силно сме обезпокоени от сигналите, които получихме за разпродажба на активи на поставената под особен надзор КТБ и ТБ „Виктория“. Разполагаме с неофициална информация, че този акт се извършва чрез лицата Лазар Карадалиев, Веселин Бушев и Валери Димитров. Настояваме за Вашата незабавна намеса, за да се спре незаконната разпродажба на активи на групата КТБ.
Разполагаме също така с информация, че мажоритарният собственик на КТБ г-н Цветан Василев иска да продаде стъкларския си завод в Сърбия на турски фирми. Считаме, че престоят на г-н Василев в Белград е един спектакъл, зад паравана на който се извършват незаконни действия, свързани с промяна на собствеността на придобити с кредити от КТБ активи. Напомняме, че Виваком - БТК също са придобити с гаранции от КТБ, а това означава – с парите на вложителите, така че всякакви опити за продажба на компанията, за каквито чуваме, трябва да се спрат.
Настояваме за Вашата спешна намеса!
ЕК: КЛИЕНТИТЕ НА КТБ ТРЯБВА ДА ИМАТ ДОСТЪП ДО ПАРИТЕ СИ
В специално писмо до Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност в България Европейската комисия заявява, че депозантите на КТБ трябва да имат достъп до парите си.
Позицията на ЕК идва в отговор на писмото на Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност до Брюксел, изпратено преди малко повече от месец, с което клиенти на КТБ алармираха Европа за нарушените си права и бездействието на БНБ след поставянето на банката под особен надзор и нежеланието на Централната банка да предприеме необходимите спешни мерки за оздравяването й.
Ето и целият текст на отговора на ЕК До Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност в България:
Както вас, така и голям брой други депозанти са привлекли вниманието на Европейската Комисия към ситуацията с КТБ. Разбираме вашите притеснения за спирането на достъпа до вашите депозити в КТБ, наложени от националните власти и липсата на ясна перспектива за достъп до вашите средства в близко бъдеще. Директива 94/16/ ЕК относно схемите за гарантиране на депозитите, изменена с директива 2009/14/ ЕК предоставя на всеки вложител правото да бъде компенсиран, ако неговите депозити станат недостъпни. Всички депозити на стойност до 100 000 евро (или еквивалента в други валути) на даден човек в определена банка, независимо от броя на откритите сметки, са гарантирани в рамките на ЕС. Член 10, параграф 1, ал.1 от директивата предвижда, че схемата за гарантиране на депозитите трябва да е в състояние да изплаща надлежно проверените искания на вложителите относно замразените им влогове в рамките на 20 работни дни от датата, на която компетентният орган е направил заключение според указанията на член 3,ал.1 от Директивата или пък от постановено решение на съдебен орган според чл.3, ал.2. Това заключение е посочено в член3, ал.1 както следва: „съответните компетентни органи са решили, че според тях въпросната кредитната институция няма възможност за момента поради причини, пряко свързани с финансовото й състояние, да върне депозитите или пък изобщо да има такава възможност някога“. Член 3, ал.2 допълнително разяснява, че това заключение трябва да бъде направено „възможно най - скоро след като се е уверило, че дадена кредитна институция няма възможност да върне депозитите, които са на дължими и изискуеми съгласно член.10 (1) – схемата за гарантиране на депозитите трябва да е в състояние да върне надлежно проверените искания от депозантите в 20 дневен срок след подобно заключение на компетентния орган“.
Вложителите на КТБ не са имали достъп до своите депозити от края на юни и правителството е обявило, че никакви действия няма да бъдат предприемани относно банката преди ноември. След като комисията привлече вниманието на българските власти към своите задължения, произтичащи от директивата, комисията също така официално откри наказателна процедура срещу България на 25 септември 2014г. Независимо от по- нататъшните действия, които комисията може да предприеме в ролята си на наблюдател за спазването на европейското законодателство, ние бихме искали да припомним че Европейското право има предимство пред националното. Съответните разпоредби на директивата, които са безусловни, достатъчно ясни и точни, могат при определени условия да предоставят права и задължения на властите, гражданите и бизнеса във всяка държава-членка. Тези права може да бъдат наложени на съответните органи пред националния съд, с цел получаване на плащания по отношение на неналични депозити в съответствие с член 10 (1) на Директивата за DGS.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/10/06