10/14/14 06:19
(http://e-vestnik.bg/)

Скрити съкровища или гръцки данъци

Да бъдат накарани гърците да плащат повече данъци е не просто трудно, а рисковано

Две трети от гърци или декларират по-ниски от реалните си доходи, или изобщо не ги обявяват пред данъчните власти според Стивън Хол, съветник в централната банка на страната. Миналата година 24% от икономическата дейност в Гърция не е била декларирана, за да бъде избегнати данъчното облагане и регулациите - доста над средното за Европейския съюз равнище от 19%.

Международният валутен фонд (МВФ), който изпрати екип в Атина тази (б. пр.: миналата) седмица, за да провери държавните сметки на Гърция, би искал да извади по-голяма част от тази дейност на светло, за да се увеличат правителствените приходи. След една бедствена рецесия, при която икономиката се стопи с 30%, гръцкият държавен дълг възлиза сега на 174% от брутния вътрешен продукт (БВП); бюджетният дефицит миналата година бе близо 13% от БВП. Има обаче риск една агресивна кампания за повишаване на събираемостта на данъците само да усложни проблема.

Гърците, още повече от хората в други страни, имат усещането, че парите от плащаните от тях данъци отиват на вятъра. Едно изследване, използващо данни от 90-те години на 20-и век, класира Гърция на четвърто място отзад напред от общо 26 държави по “данъчен морал”. Гръцкият държавен сектор е по-корумпиран от който и да било друг в страна членка на ЕС според неправителствената организация Transparency International. Равнището на удовлетворение от държавните услуги е изключително ниско. Нищо чудно тогава, че мнозина гърци нямат кой знае какви угризения на съвестта, че не си плащат данъците.

Гърция се отличава и с голям брой самонаети - нещо, което по принцип води до увеличаване на сивата икономика. Сравнително лесно е за работещите сами за себе си, да укриват данъци и да избягват плащането на социални осигуровки. Гърците имат безброй стимули да правят това: на задълженията към държавата се пада дял от 43% от цената на труда в страната при средно ниво за богатите държави от 26%.

Голямата сива икономика, естествено, намалява приходите на държавата. Всяко увеличаване на нейния дял от БВП с 1% води до повишаване на съотношението дълг-БВП с 0,4% според изследване, направено неотдавна в 11 европейски страни. Преди Гърция да въведе еврото тя можеше да намалява своите задължения чрез висока инфлация. При условие че паричната политика сега е в ръцете на Европейската централна банка (ЕЦБ), този вариант вече не е възможен: инфлацията е отрицателна от повече от една година.

Прекалено голямата сива икономика освен това може да е вредна за икономическия растеж. За фирмите, работещи на тъмно, е трудно да взимат кредити, което на свой ред ограничава тяхната производителност. Според Франческо Папада от Института за икономика и финанси Einaudi много малки фирми в Гърция умишлено избягват да теглят заеми, тъй като това би направило дейността им по-прозрачна. Непродуктивните фирми плащат ниски възнаграждения.

МВФ иска Гърция да се поучи от Перу, което се справи с укриването на данъци през 90-те години на миналия век, като за целта създаде малък, добре обучен екип за действие. Премахването на много изключения и вратички в лабиринтната данъчна система на страната ще помогне, като ще направи възможно понижаването на ставките и следователно ще намали стимулите да се мами. На 6 октомври правителството представи бюджет, който включва данъчни съкращения. Гърция освен това може да усъвършенства определението си за данъчна измама в опит да хване повече нарушители.

Данъчните обаче трябва да пипат внимателно. Над 25% от гърците официално са безработни; сивата икономика е единствен изход за много от тях, отбелязва Фридрих Шнайдер от университета Йоханес Кеплер. Две трети от печалбите от сивата икономика се харчат почти веднага в полза на компании, които ...

Публикувана на 10/14/14 06:19 http://e-vestnik.bg/21466/skriti-sakrovishta-ili-gratski-danatsi/

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване