(http://www.klassa.bg/)
Путин: Опитите за натиск над Русия усложняват диалога
Руският президент Владимир Путин даде интервюто за сръбския вестник "Политика" в навечерието на своето посещение в Белград. Там той ще вземе участие в тържествата по повод 70-та годишнина от освобождението на Белград от немските фашисти в хода на съвместна операция на съветски и югославски войски.Владимир Путин изрази удовлетворение от настоящите руско - сръбски отношения и изрази увереност в по-нататъшното им укрепване. "Днес руско-сръбските отношения се намират в подем. Това ни позволи с президента на Сърбия Томислав Николич да подпишем през 2013 г. междудържавна декларация за стратегическо партньорство, потвърждаваща общата ни нагласа за развитие на мащабно взаимодействие във всички ключови области. Уверен съм, че сегашното ми посещение в Белград ще даде нов, сериозен импулс на традиционно приятелските руско - сръбски отношения, които с всяка година ще се усилват и укрепват. По думите на Путин Сърбия винаги е била и ще остане един от ключовите партньори на Русия в югоизточна Европа.
"Нашите страни и народи са обединени от многовековни традиции на дружба и плодотворно сътрудничество. Тяхното развитие допринася за общите интереси в политиката, икономиката, културата и много други сфери", каза той. "На този фон Русия и Сърбия поддържат активни политически контакти, в хода на които се обсъждат актуални въпроси от двустранен характер и международни проблеми, договарят се съвместни практически стъпки. Освен това двете държави тясно си взаимодействат с ООН, ОССЕ, Съвета на Европа и много други организации".
В интервюто Владимир Путин оцени като акт на враждебност включването от Обама на "руската агресия в Европа" сред трите основни заплахи пред човечеството. "Президентът Барак Обама от трибуната на Общото събрание на ООН включи "руската агресия в Европа" сред трите основни заплахи пред човечеството към настоящия момент наред със смъртоносната треска ебола и терористичната групировка "Ислямска държава. Заедно с ограниченията, въведени срещу цели сектори на нашата икономика, подобен подход трудно може да се нарече иначе освен враждебен", каза Путин. Говорейки за перспективите на руско-американските отношения Путин напомни, че Русия винаги се е стремяла към открити партньорски отношения със САЩ. В отговор обаче тя е получила резервираност и опити за вмешателство в нейните вътрешни работи.
Путин призова САЩ да прекратят безразсъдния шантаж спрямо Русия и да си припомнят какво може да струва раздор между две ядрени държави. "Нашите партньори трябва ясно да осъзнаят, че опитите за оказване на натиск върху Русия по пътя на едностранните, нелегитимни ограничителни мерки, не допринасят за урегулиране, а само усложняват диалога.Той отбеляза, че "ако основният стремеж е да се изолира нашата страна, то това е съвсем абсурдна, илюзорна цел". "Ясно е, че е невъзможно тя да бъде осъществена, макар че, разбира се /при опит това да стане/ може да бъде нанесена голяма вреда на икономическото здраве на Европа, а и на целия свят.
Западът трябва да осъзнае, че опитите за оказване на натиск върху Русия чрез санкции не допринасят за решаване, а напротив усложняват диалога, включително и по украинския въпрос. Продължителността на действието на санкциите по отношение на Русия зависи от САЩ и ЕС, а Русия ще реагира на новите ограничения, изхождайки от националните си интереси. "Що се касае до продължителността на действие на ограничителните мерки, то това зависи също от САЩ и Евросъюза. От своя страна ние ще трябва да подходим към оценка на рисковете и последствията от санкциите, да реагираме на тях, изхождайки от националните си интереси", каза той.
Путин обърна внимание на това, че намаляването на взаимното доверие не може да не окаже негативно въздействие както на международния делови климат, така и на дейността на европейските и американски компании в Русия, чието уронване на авторитета няма да е лесно да се възстанови. "В същото време и другите държави да се замислят добре доколко е разумно да доверяват своите средства на американската банкова система и да усилват зависимостта си от икономическото сътрудничество със САЩ", подчерта той.
Говорейки за санкциите на Запада, руският президент отбеляза, че е трудно да се разбере тяхната логика.
"На всеки непредубеден човек е ясно, че не Русия е съдействала за държавния преврат в Украйна, който доведе до сегашната сериозна вътрешнополитическа криза и гражданския разкол". "Именно противоконституционното вземане на властта стана отправна точка за последвалите събития, в това число и в Крим" Путин припомни, че жителите на Крим са решили да проведат референдума защитавайки правото си на роден език, култура и история, в пълно съответствие с устава на ООН, именно забирайки сложността и непредсказуемостта на развитието на ситуацията. "Резултатът беше обединението на полуострова с Русия".
Путин призовава политическите сили на Украйна по-скоро да пристъпят към диалог в името на сигурността на своите граждани. "Необходимо е колкото се може по-скоро да се пристъпи към реален вътрешно украински диалог с участието на представители на всички региони и на всички политически сили. Този подход е фиксиран в Женевската декларация от 17 април. В рамките на такъв общонационален диалог следва детайлно да се обсъди конституционната уредба, бъдещето на страната, в която да е удобно и безопасно да живеят всички, без изключение, граждани на Украйна.
Руският президент отбеляза, че именно сега се е появила раелна възможност за прекратяване на въоръжения конфликт, който всъщност е гражданска война в Украйна. Първите стъпки в това направление вече са направени, счита той. Взаимноизгодно сътрудничество с Киев ще е възможно след стабилизиране на ситуацията и постигане на траен мир в Украйна, каза той. "Независимо от настоящия сложен етап в руско-украинските отношения, ние сме заинтересовани за прогресивно, справедливо и взаимно изгодно сътрудничество с нашите украински партньори. На практика, това ще бъде възможно след постигането на устойчив мир и стабилизиране на положението в Украйна. Ето защо, ние се надяваме да се преодолее тази продължителна дълбока политическа и икономическа криза".
Не може да става и дума за деескалация на конфликта в Украйна, ако решенията за новите санкции се вземат едновременно с договореностите за насърчаване на мирния процес, каза руският държавен глава. Путин заяви, че разчита Европейската комисия в близко време да урегулира въпроса за използването на пълна мощност на газопровода OPAL. Путин отбеляза също необходимостта от разблокиране на ситуацията с газопровода "Южен поток". "Убедени сме, че този проект ще допринесе значително за общата енергийна сигурност на Европа. От това ще спечелят всички - и Русия, и европейските потребители и включително Сърбия", каза той. Проблемът с транзитирането на газ през Украйна остава и неговото очевидно решение е диверсификацията на маршрутите за доставки.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/10/16