(http://pik.bg)
Всеки втори взел ипотека е софиянец
Над 50% от всички новоотпуснати ипотечни кредити към края на септември 2014 г. са в Софийския регион. Това сочи проучване на пазара на една от чуждите банки, имаща свой клон у нас, съобщава „Монитор”. По данни на финансовата институция ипотечният бизнес е фокусиран в петте най-големи града, тъй като там пазарът на недвижими имоти е по-оживен и продажните цени са по-високи.
Най-активните кредитополучатели са на възраст между 25 и 45 години. Наблюдава се тенденция за все по-голямо нарастване на собствените инвестиции на клиентите при покупка на жилище, което определя и по-ниския процент на банковото участие при финансирането на сделки с имоти.
Този процент към момента е средно 67%, докато в предкризисния период до края на 2007 г., банките са финансирали близо 90% от покупката на жилище.
„Нашият анализ на пазара показва, че българските потребители държат да имат контрол върху лихвата по кредита си и да разчитат на своите собствени средства”, коментира Румен Радушев, началник на управление „Жилищно кредитиране” в банката направила проучването.
Проучването на трезора отчита още и тенденция за промяна в нагласите на потребителите. Те са все по-добре запознати с предлаганите от банките условия и очакват да получат не само изгодно ценово предложение, но и продукти, които им носят добавена стойност. Това важи и за сегмента на жилищното кредитиране, който до скоро се считаше за много консервативен.
Потребителите приемат положително новаторските решения, които им дават повече гъвкавост и контрол върху кредита.
Анализ на същия трезор показва още, че българите вече използват правилно кредитната карта като платежно средство при покупки на стоки и услуги и по-малко за теглене на пари в брой, сочи анализ на една от банките у нас.
За първите 9 месеца на годината има увеличение с близо 30% на всички трансакции, реализирани с кредитни карти, и с над 65% на трансакциите на ПОС спрямо същия период година по-рано. Същевременно броят на трансакциите за теглене на пари в брой намалява с 16% на годишна база, а средната сума на покупка - с 20%, което означава, че клиенти ползват все по-често кредитната си карта за ежедневни покупки.
Търговците, при които се наблюдава най-голяма концентрация на обороти с кредитни карти, са супермаркети, бензиностанции, магазини за черна и бяла техника, мебели и дрехи.
Някои финансови институции в страната вече инвестират в обучение на клиентите за разумно ползване на кредитната карта, като развиват програми за лоялност. Така те променят навиците за плащане в брой или с дебитна карта и насърчават ползването на кредитна карта.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/10/20