10/20/14 19:43
(http://www.klassa.bg/)

Иван Костов: Електромобилите идват, а те искат евтино електричество

 На сегашния етап в България потребността от нови електроенергийни мощности не е видима, тъй като намаленото енергийно потребление е факт. Но съм убеден, че това, което ще се случи, като прогноза на Индустриален клъстър "Електромобили", нашата браншова организация в сферата на електрическата мобилност е, че нови енергийни мощности ще бъдат необходими.

Затова е важно да имаме стратегически подход към българската енергийна мрежа и към алтернативните възможности за производство на електрическа енергия.

Нека първо обясня какво е електрическа мобилност? Понятието е широко "ветрило", което включва в себе си електрически превозни средства, зарядна инфраструктура за тях и цялата сфера от услуги, свързана с тази индустрия. Електромобилите са следващото поколение след днешните автомобили с бензин, дизелово гориво и газ, като основният енергиен носител ще бъде електричеството. Електроенергийният баланс е тема на прогнози и дискусии, но е добре да имаме поглед върху тази система и през призмата на електрическата мобилност, защото този етап предстои у нас и вече е факт в Европа, Китай и други страни.

Имаме няколко проблема, отчетени от специалистите. Единият от тях е, че нощната енергия е почти непотребяема, макар че цената е по-ниска. А по принцип намаленото потребление на електрическа енергия води до проблеми с баланса на електрическата мрежа. Знаем, че при пикови натоварвания се пускат определени мощности, а когато имаме слабо натоварване, те трябва да бъдат изключвани. Това изключване, обаче, води до дестабилизация на мрежата. Още повече, че голям процент от енергийното производство е на т.нар. ВЕИ, които са нестабилни, защото работят само когато има слънце, вятър и т.н. Тези проблеми могат да бъдат решени чрез частичното насочване на енергийната система към предстоящата електрическа мобилност.

В момента в Норвегия има над 40 000 електромобила и още толкова зарядни станции. Там вече големият брой електрически превозни средства претоварват бонус системата на държавата, защото те имат право да се движат по лентите на автобусите и да ползват други предимства. В Китай електрическата мобилност е факт от години, дори има градове, в които такситата и общественият транспорт задължително са електрически.

Давам тези примери, за да покажа, че движението на електрически превозни средства по пътищата на България и Европа не е нещо, което е в далечното бъдеще, а път, който предстои да изминем. Неслучайно немската програма за електрическа мобилност, която Ангела Меркел обяви, предвижда до 2020 г. над 2 млн. електрически превозни средства по пътищата на Германия. Вече всички големи автомобилни производители са готови със своите решения. Ще дам пример и с Южна Корея - Хюндай пусна технология с кола, която с 5 кг водород дава възможност да се изминават около 500 км, което е невероятно като цена.

ЕК отпусна значителни средства, за да насърчи т.нар. алтернативни горива - водород, електричество и метан, има и специална директива по този въпрос. Европейските държави се подготвят за този процес и там нещата се движат. Докато в България смятаме всичко това още за екзотика и далечно бъдеще. Но съм убеден, че ще бъдем твърде изненадани от факта, че ще бъдем пак между недоразбралите и закъснелите.

Моята краткосрочна прогноза е, че оттук нататък между 3 и 5 г., транспортната схема на Европа ще се промени коренно. И ако ние не вземем мерки и не се подготвим за този момент - институционално, законово, като бизнес и инфраструктура, България ще изостане и отново ще разчита на чуждите производители и търговци в тази сфера.

Силно се надяваме да имаме Национална програма за електрическа мобилност до 2020 г., която предишното правителство структурира, създаде се междуведомствена група и се надявам, че при новия кабинет тази перспективна дейност ще намери добър прием.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване