(http://pik.bg)
Хампарцумян: Цветан Василев, вероятно, е злоупотребил с правата си
Илиана Беновска направи много интересно и важно интервю с главнияизпълнителен директор и председател на Управителния съвет на „УниКредит Булбанк" и председател на Асоциацията на банките в България (АББ) Левон Хампарцумян.
Темата беше: Кой и на какво основание иска и може да управлява България?... и активите на КТБ…
Илиана Беновска: Вие слушате „На 6-я ден“, седмичното обзорно предаване на Радио К2, днес в събота, 25-ти октомври 2014 година. Аз съм Илиана Беновска. Голямата тема, която коментираме в ефира на Радио К2 с политици и представители на банковата сфера, и експерти е: „Кой и на какво основание иска и може да управлява България? … и активите на КТБ…“, с може би част от нея, втората част, се обръщам към г-н Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на „Уни Кредит Булбанк“, председател на Асоциацията на банките в България. Добър ден, г-н Хампарцумян!
Левон Хампарцумян: Добър ден! Добро утро на тези, които стават по-късно.
Илиана Беновска: Бъдещият министър-председател, Бойко Борисов, като му кажеш „Добро утро“ след 9 часа, даже след 8 часа, ти казва „Добър ден“, така че внимавайте!
Левон Хампарцумян: Затова уточних, за тези, които стават по-късно.
Илиана Беновска: Добре, но оттук една шегичка. Имате ли нещо против да Ви попитам и мъничко по първата част на темата: „Кой и на какво основание иска и може да управлява България?“, имате ли мнение?
Левон Хампарцумян: Аз имам мнение, но мисля, че не непременно е за публично споделяне, тъй като публичната ми роля не е свързана с политиката.
Илиана Беновска: Приемам го, затова и помислих, че ще избегнете. Съгласна съм. Дайте тогава нататък към Корпоративна търговска банка (КТБ), защото съгласете се, че крехкото примирие и съгласие, по-скоро, което в момента се опитват политиците, инициирано от Бойко Борисов, да създадат 43 Народно събрание и за новия кабинет на съгласието, може да бъде лесно взривено от развоя на събитията в КТБ, така ли е?
Левон Хампарцумян: Аз не мисля така. Мисля, че донякъде подобно през 1996-7 година, когато стана предишната голяма банкова криза в България, сега всички политици са колективно ужасени от размера на това, което се е случило там. По-скоро ще търсят варианти това никога да не се повтори по този начин.
Илиана Беновска: Как всъщност би могло да не се повтори? Това е важният въпрос и важният отговор. Мисля, че, тъй като разочарованието от ръководството на БНБ, от нейния банков надзор и така неяснотата дали наистина злоупотребата е такава и въобще съществува в КТБ, е насочена към Цветан Василев и неговият състав на ръководство. Хората сякаш очакват отговор от Вас, председател на Асоциацията на банките в България.
Левон Хампарцумян: Аз мисля, че, разбира се, БНБ има регулативни функции в този сектор, ролята на Асоциацията, институционално, не е свързана с решаване на кризи …
Илиана Беновска: Но все пак, Вие, не сте ли коректив, защото Вие сте …
Левон Хампарцумян: Нека да продължа. Мисля, че, като казвам колективно решение на това, което се е случило със страната ни всъщност и с клиентите на банката, става дума първо за разнищване на това и разбиране на това какво точно се е случило. Аз не бих сложил само БНБ като основен виновник за това, което се е случило, защото нито БНБ е слагала държавните пари там, нито БНБ е купувала клиенти, държавни служители в различни ведомства, които са призвани, всъщност, да ни пазят от такива случаи, така че нека първо да видим какво се е случило и после да направим тези необходими промени в процеси, в хора, в институции, така че това да не се повтори пак по този начин. След всяка криза всъщност, това, което се прави, е да се напишат нови правила, да се направят необходимите промени, така че същата криза да не се повтори, което се случи 1997 година, а всъщност ние не издържахме на предизвикателствата за подобна криза.
Илиана Беновска: Добре, г-н Хампарцумян, дайте малко по-така, по по-мъжки да си говорим. Кога ще разберем какво се е случило в КТБ, времето върви неумолимо? Хора, предприятия, общини, общините виждате вече започват да взимат безлихвени заеми, за да могат да покрият нужди? Куриоз, забравих коя община, но паркът за мечките може да престане да съществува в България, тъй като Бриджит Бардо не е доволна, че няма път?
Левон Хампарцумян: Първо, ние сме вече в процес да научаваме неща, които не сме предполагали или не сме предполагали мащабът им и т.н. А колко ще разберем, зависи от това доколко ще имаме куража, настойчивостта да питаме.
Илиана Беновска: Ние питаме. Аз ще Ви каже нещо. Сигурно помните знаменития случай с пресконференцията на БНБ, която беше първата по темата, която беше организирана само за определени медии и ако ние, няколко медии, не се бяхме намесили радикално, да поискаме да се дойде първо при бюджетната комисия на НС, от страна на БНБ, а не да се дават пресконференции на медии, първо, нямаше да вдигнем завесата дотолкова, доколкото мъничко, но е вдигната.
Левон Хампарцумян: Аз пак казвам, няма с една пресконференция да се решат …
Илиана Беновска: Това казвам и аз.
Левон Хампарцумян: Затова казвам доколко обществото има настойчивостта, куража да пита, ще зависи от това как ще бъде отговорено.
Илиана Беновска: Какво общество да пита, г-н Хампарцумян, тука трябва да питат и институциите, властите и …
Левон Хампарцумян: Обществото пита институциите и институциите трябва да дадат рационално обяснение на един по същество доста ирационален факт.
Илиана Беновска: Т.е. Вие казвате, че обществото трябва да бъде активно в питането на институциите, за да разберем какво се е случило в КТБ, така ли?
Левон Хампарцумян: Иначе никога няма да разберем. Вижте, нали не очаквате институции, които да били част от проблема …
Илиана Беновска: Кои са? Хайде да ги почнем една по една. Била ли е част от проблема БНБ и нейният банков надзор?
Левон Хампарцумян: Със сигурност, но освен, имаме данъчни, имаме финансови разузнавания, имаме прокурори, имаме какви ли не …, ако щете имаме медия, нали всички тези компоненти …
Илиана Беновска: Така, Вие, ги изредихте.
Левон Хампарцумян: Всички тези компоненти от да кажем балансът на интереси в едно общество, са били по една или друга причина, дали са били незаинтересовани, или са били частично „мотивирани“ по някакви не много етични начини и т.н., но така или иначе стигнахме до една позиция, която както Ви казах, колективно се ужасихме от това, което е станало.
Илиана Беновска: Вие казвате нещо много страшно, пропуснахте обаче, може би случайно, но аз ще го добавя, и Народното събрание, защото НС избира …, пиша правилата, закона, Народното събрание избира принципалът на БНБ, в случая – Иван Искров, Народното събрание назначава шефа на ДАНС, Народното събрание под една така благовидна форма назначава ВСС, който избира главния прокурор, а този ВСС избира и назначава прокурорите и съдиите, разбирате ли взаимовръзката? Защо Народното събрание го изключихте?
Левон Хампарцумян: Не може… Народното събрание, пак казвам, работа на Народното събрание, това с назначаването на този и онзи е вторично, първичното е, че се създава една правна рамка, в която нашето общество и икономика се развива. Може би ще се наложат някакви промени в закони, правила, по които работят тези институции. Не забравяйте, примерно, ако малко се отклоним от днешната тема, Великобритания, която несъмнено е една страна с най-висока концентрация на финансови професионалисти, големи банки, след кризата назначиха за управител на собствената си централна банка Bank of England - канадец. Това не означава, че всичките англичани, които се занимават с финанси, които имат компетенция са нито покварени, нито корумпирани, нито каквото и да било, но те предпочетоха да вземат един човек от по-далеч, за да няма каквито и да е директни връзки с местната среда и да може да бъде наистина начело на един независим регулатор, така че не бива да се фокусираме върху една институция. Трябва да се фокусираме върху по-скоро разбирането на доста сложните причинно-следствени връзки, които са се развивали през времето, довели до създаването на този „Франкенщайн“. Франкенщайн е създаден с добри намерения, ако си спомняте приказката.
Илиана Беновска: Да, спомням си я, но Вие измествате, много умело и Ви поздравявам за това, темата, защото се говори, първо, че всъщност не се говори, първо ДПС заявиха, че ще внесат закон още първия ден на НС, за това да се разкрие банковата тайна на вложители и кредитополучатели, и други вид контрагенти, купувачи на ценни книги и т.н. на КТБ, да се проследи, няма нужда аз на Вас да Ви обяснявам, как много бързо може да се разбере кой какъв интерес е имал, за да попадне там. На този въпрос първо да ми отговорите, Вие подкрепяте ли подобен законопроект, етично ли е, морално ли, бива ли?
Левон Хампарцумян: Не. Не ние за нещо, което никой не е виждал…
Илиана Беновска: Е. Аз Ви го щрихирах. Добре, подкрепяте ли тезата да бъде вдигната …
Левон Хампарцумян: … тъй като в комунистическо време, когато имаше хора, които осъждат произведения, примерно, съветски десиденти, без да са ги чели. Не ме вкарвайте в този филм.
Илиана Беновска: Да Ви задам по-простичък въпрос тогава, Вие какво мислите, трябва ли да се разкрият имената на вложители, пак повтарям, кредитополучатели, купувачи на ценни книги, присъстващи вътре в някакви взаимоотношения от всякакъв род и вид, подписващи фючърсни договори и т.н., цени, на които са различни сделки за различни вземания, трябва ли да се разкрият имената? Вие, може да допълните много по-компетентно.
Левон Хампарцумян: Да Ви кажа от моя гледна точка какъв е принципът. Днеска няма нужда от специален закон, ако взаимоотношенията на клиент и банка, са били свързани с някакъв вид престъпление и прокурори, съдии, всички са стигнали до заключението, че там има престъпление, и днес имаме механизми, по които по съдебен път, банковата тайна пада и ако това представлява и ако тази тайна може да се счете, за нещо като, в конкретния случай, за нещо като обществен интерес, тя става известна на обществото. Да приравняваме, нали, един пенсионер с 5 000 лева спестявания, който е отишъл там за високата лихва …
Илиана Беновска: Той пенсионерът няма да привлече вниманието, г-н Хампарцумян, политиците ще привлекат.
Левон Хампарцумян: Точно това Ви казвам. Ако има престъпление, ако има нарушение на етични норми, това е друго. Не мисля, че може да се борим с нарушенията на етичните норми със закони за разкриване на информацията тук-там.
Илиана Беновска: Не ми казахте, Вие, мислите ли, че трябва да се разкрият имената, да или не?
Левон Хампарцумян: Ако има престъпление, тези имена се разкриват по съществуващите закони.
Илиана Беновска: Добре.
Левон Хампарцумян: Ако няма престъпление, не мисля, че пак казвам, може да решим етичните проблеми на морала в обществото със закон за разкриване на нещо.
Илиана Беновска: Добре, но самият Вие, сякаш изразихте съмнения, че престъплението ще бъде ли престъпление, а ще бъдат разкрити, като казахте в началото на нашия …
Левон Хампарцумян: Първо, аз не знам дали има престъпление.
Илиана Беновска: Ако има.
Левон Хампарцумян: Аз не съм човекът, който ще каже дали има престъпление или не. Може да има лошо управление, може да има някакви самонадеяност…
Илиана Беновска: Лошото управление също е престъпление, 282, нали знаете Наказателния кодекс.
Левон Хампарцумян: Не го знам толкова добре НК. Пак казвам, …
Илиана Беновска: Да набавиш облаги за себе си или други, бидейки на ръководни длъжности т.н.
Левон Хампарцумян: Добре. Вие, може разбирате повече. Аз, пак казвам, не съм от позицията да нямам компетентността да кажа „Това е престъпно, това не е“.
Илиана Беновска: Но, само да довърша …
Левон Хампарцумян: Има си хора за тази работа. Плащаме им публични пари. Те могат да го кажат.
Илиана Беновска: Уважавам Вашето мнение, изключително, само до довърша, Вие самият в началото сякаш изразихте, правилно ли съм разбрала, съмнения, че ако, в условно наклонение, ако има престъпление, то може и да не бъде разкрито, защото казахте „обществото трябва да пита за истината за КТБ и институциите, които са отговаряли, защото те може да са били незаинтересовани или по някакъв не съвсем етичен начин мотивирани“.
Левон Хампарцумян: Не само обществото. Политиците, които обществото избира, за да ги вършат тези работи, те трябва да разберат по между си кой, какво, що и т.н.
Илиана Беновска: Т.е. Вие смятате, че Народното събрание или финансовият министър, или кой, или президентът, трябва да вземат решения какво да се прави с КТБ, така ли?
Левон Хампарцумян: Аз мисля, че решението какво да се прави с КТБ, по дефиниция се взима от БНБ. Това е, така е наредена държавата. Решенията за даване на лиценз, взимане на лиценз …
Илиана Беновска: Чакайте малко. Добре. Ако БНБ вземе решения да се оздрави банката, чакайте, внимавайте за пари ще говорим…
Левон Хампарцумян: Да.
Илиана Беновска: БНБ вземе решение да се оздрави банката. Във Фонда има около 2 милиарда в момента, говори се, че трябва … Говорим в условно наклонение, 4,5 примерно, за оздравяването или 6 дори някои говорят, на КТБ. Значи, тези пари откъде ще се взимат, дори мисията на ценните книги трябва да бъде разрешена от Министерски съвет.
Левон Хампарцумян: Не, не, не. Чакайте! Нека се опитам да поставя нещата, да Ви ги обясня в логичния вид, който би трябвало да работи. Задължението на държавата е да защити влоговете до 100 000 евро, това са 196 000 лева, е задължение на държавата. Фондът за застраховка на депозитите е само инструмент, т.е. дали има 5 лева или 5 милиарда лева, няма абсолютно никакво значение. Има държави в Европейския съюз, които нямат такива фондове. Има други институции, които имат тази, това задължение. Т.е. задължението на държавата да покрие загубата от несъстоятелност на една банка, то си е факт. Така, че БНБ законът й казва кой капитал е отрицателен, в 5-дневен срок трябва да вземете лиценза, т.е. БНБ при отрицателен капитал, няма как да вземе решение за оздравяване.
Илиана Беновска: Добре. Вашето становище е, ако се вземе решение, откъде ще се вземат парите?
Левон Хампарцумян: Има два възможни източника, частен капитал на някой, който иска да рискува собствения си капитал, защото в чисто икономически смисъл това …
Илиана Беновска: Това е най-добрата възможност.
Левон Хампарцумян: Така и публични средства, които би трябвало решението дали да се дават или да не се дават да бъде базирано на икономически разчети и целесъобразност. В първия случай, частният капитал си решава, собственикът на частния капитал, иначе би трябвало този, който управлява публичните средства, министър на финансите и т.н., да направи съответните разчети, да отиде да се помоли на парламента, парламентът да вземе някакви решения и т.н.
Илиана Беновска: Последен въпрос, който се опитва, замислих се да го формулирам, да Ви поставя в неудобно положение, но Вие много добре знаете, много по-добре от мен, че кредитити могат да се дават при всякакви условия, обезпечени, необезпечени, независимо, че законът изисква обезпечение, но има възможност и за преценка, могат да бъдат давани и на свои фирми с определени начини, нали, като законът се спазва, без да се погазва, но … Смятате ли, че така ескалиращо своя интерес, все някой трябва да управлява банка, в която седят много важни държавни пари и общински, и на енергетиката, и на обикновените хора?
Левон Хампарцумян: Така. Аз не можах да разбера въпроса.
Илиана Беновска: Добре. Аз се опитах деликатно да го задам.
Левон Хампарцумян: Когато стигнахте до края, забравих какво беше началото.
Илиана Беновска: Исках да не Ви попитам директно, според Вас, злоупотребявал ли е Цветан Василев с правата си на мажоритарен собственик, на председател на на Надзорния съвет, чрез Управителния съвет и другите структури на банката, да си самораздава кредити на свои фирми, на свързани с него фирми, без оглед на риск докъде да стигне?
Левон Хампарцумян: Късичкият отговор е най-вероятно да, базирано на това какво са написали три одиторски фирми в докладите си и това са практики, които в никакъв случай не биха могли да попадат в сферата на тези, които регулации изискват на добрите банкови практики.
Илиана Беновска: Добре. Благодаря Ви много за този смел и откровен разговор. Ще наблюдаваме събитията. Желая Ви приятен ден!
Левон Хампарцумян: Благодаря Ви. Хубав ден и на Вас!
Илиана Беновска: Всичко хубаво! Разговаряхме с Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на „Уни Кредит Булбанк“, председател на „Асоциацията на банките в България“.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/10/25