(http://pik.bg)
Загадъчна кремъчна стрела намериха археолози от Перник
Загадъчна кремъчна стрела намериха при спасителни разкопки между селата Дрен и Делян, пише Мироглед.
Находката датира от началото на бронзовата епоха.
„За мен е загадка от къде е тази стрела, защото от този период други предмети в този район не са намерени. Предполагам, че е попаднала там със строителните материали за строежа на магистрала „Струма”. Такава стрела нямаме и във фонда на музея”, каза ръководителят на разкопките Филип Михайлов.
Археологът уточни също, че при строителните дейности има намеса в части от тракийския некропол до магистралата. В резултат на това върху терен били струпани множество камъни, керамика и мазилка от древността.
Находките от некропола край „Струма” ще бъдат реставрирани изцяло. Това се прави по проект, финансиран от Американския научен център. Стойността му е 35 000 долара.
По проекта „Реставрация и представяне на урни и дарове от най-големият тракийски некропол” ще бъдат възстановени над 100 находки. Те бяха открити при спасителните разкопки на некропола от І хил. преди Христа. Той бе открит през 2011 г., а частта засегната от магистрала „Струма” бе проучена напълно през 2012 г. Това е най-големият тракийски некропол, намиран до момента в страната ни. Площта му е 7 хектара. От него обаче се проучени три успоредни редици от каменни надгробния с площ от 6,5 декара.
Всички погребения, намерени в тракийската гробница, са с трупоизгаряне. При проучванията са намерени 55 гроба от ХІ-ІХ век преди Христа и приблизително толкова от VІ-ІV в. пр. Христа. Открити са златни, сребърни, стъклени и бронзови накити, части от юзди и конски амуниции, защитно и нападателно въоръжение и 178 керамични съда от неизвестна досега археологическа култура.
Некрополът е уникален както с размера и планирането, така и по структурата си. В район без камъни са създадени огромни каменни надгробия с предварително издаден план за продължително използване на терена и съоръженията. Съществуването му в продължение на над 600 години е доказателство, че едно и също население е погребвало в него своите близки. За да се извършват погребални практики по този начин са нужни доктрина, политическа организация и голям икономически ресурс, твърдят пернишките археолози.
Реставрираните предмети от некропола ще бъдат показани в мобилна изложба. Ще им бъде направена и 3D визуализация.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/10/30