11/01/14 06:59
(http://www.klassa.bg/)

СТОМАНЕНИЯТ КАРНЕГИ привличал богатство по 6 секретни правила

 В чест на основателят на стоманения гигант Carnegie Steel Com­pany Андрю Карнеги са наречени десетки обществени организации и благотворителни фондове, които са създадени с негови пари. От джоба му са излезли средствата за построяването на сградата на международният трибунал в Хага и световноизвестната зала Carnegie Hall в Ню Йорк, на чието откриване дирижирал Чайковски. С финансовата помощ на магната Фройд развивал своите изследвания, астрофизиците са установили разширението на Все­лената, биолозите са изследвали структурата на ДНК, а инженерите са създали радара. С неговите пари в Калифорния на височина 1794 м е построена обсерватория, в която са направени някои от най-важните открития в тази област. Карнеги често казва, че този, който умре много богат, е умрял в позор. Последните години от  живота си той посвещава на на филантропия. Прави дарения на 3000 библиотеки, паркове и университети и други полезни каузи. Неговата фондация спонсорира провеждането на т.нар. Карнегиева анкета, която прави много заключения за обстановката в региона, но освен това известява на света за огромния геноцид, извършен над нашите сънародници през 1913 година. Проуч­ването е използвано по-късно при подписването на следващите мирни договори да се присъединят поне част от българските земи, освободени от нашата войска през първата Балканска война.

 

В своята книга “Историята на моя живот” милиардерът Карнеги описва шест секретни правила за привличане на богатство, които той спазвал до края на дните си. Простички на пръв поглед, те са били водещи за него при натрупването на огромното му богатство. Първото от тях гласи: Определете точното количество пари, които искате да имате. Не е достатъчно да се каже – искам да имам много пари, а да се определи точната сума. Освен това богаташът препоръчва -

 

“Честно си признайте, колко сте готови да заплатите

 

за да достигнете това състояние”. Третото правило е - “Определете срок, в който трябва да придобиете желаната сума”, а четвъртото - “Съставете конкретен план на действията си за изпълнение на вашите желания. Запишете си всичко, което сте намислили – количеството пари, времето, в което искате да ги имате, какво сте готови да пожертвате за тях, както и план за действие”.

 

Другият съвет гласи - “Започнете веднага да действате по плана, независимо дали сте готови да го реализирате или не.” и накрая - “Всеки ден след събуждането и вечер преди сън прочитайте на глас вашата програма или със затворени очи преговаряйте своите записки. При това е важно да имате усещането, че

 

желаните пари

 

вече са в джоба ви

 

В своята книга Карнеги споделя също така принципите, които той е следвал през целия си живот и които са му помогнали да стане притежател на едно от най-големите лични състояния в света.

 

Милиардерът остава в наследство още няколко важни съвета. Единият от тях гласи . “Никога не купувайте това, за което не можете да платите, и не продавайте това, което не ви принадлежи”. Карнеги признава, че нито веднъж в живота си не е купувал акции със спекулативна цел. “Само в началото на кариерата си притежавах малко ценни книжа, които реших да продам и да съсредоточа цялото си внимание върху собствените си предприятия и финанси”, казва той в книгата си.

 

Друг важен принцип, който спазвал Карнеги, е свързан с поръчителството. “В живота на деловия човек няма по-голяма опасност от това да бъде поръчител на друго лице”, смятал Карнеги. Тази опасност обаче лесно може да се избегне, ако човек си отговори на два важни въпроса - “При нужда ще имам ли достатъчно средства, за да заплатя гарантираната сума?” и “Готов ли съм да се лиша от тези пари заради човека, за когото гарантирам?” В случай на положителен отговор по тези въпроси, но само в този случай – може да се направи търсената услуга. Но при подобна ситуация е важно веднага да се отдели в брой сумата, за която се дава поръчителство.

 

Важен принцип, който спазвал Карнеги в работата си, гласи - “При разногласия с подчинените винаги се придържайте към изчаквателна тактика”. При разногласия със своите работници забогателият шотландец водел разговорите със спокоен тон, опитвал се да им обясни грешките при техните искания, освен това

 

никога не заменял стачкуващите работници с нови

 

Освен това той се ръководел и от друг важен принцип - “Търсете хора, които по-добре от вас знаят какво правят”. “Още в младежките си години аз развих организаторския си талант, от който в по-късни години зависеше успехът в живота ми”, пише Карнеги. Заради този успех бях задължен винаги да търся в работата си хора, които по-добре от мен знаеха какво трябва да се прави в дадена област”

 

Това, разбира се, не означава, че Карнеги е оставил в ръцете на други хора своя бизнес, напротив, той винаги е повтарял, че най-съществените решения винаги зависят от дребните детайли. Затова препоръчвал още нещо важно - “Лично приемайте участие в преговорите, когато предстои подписването на важни договори”. Според него малките пропуски често водят до неприятни  последствия. Да се пропускат дребните подробности според него е недопустима самонадеяност. Който иска да получи поръчката, трябва лично да присъства там, където се решава неговата съдба, смята милиардерът. И при възможност не трябва да се напуска бойното поле преди да да си тръгне с подписан договор в джоба.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване