11/03/14 00:35
(http://e-vestnik.bg/)

Подуправител на БНБ: КТБ бе брутално ударена и за дни изчерпи своята ликвидност

Не одобрявам водената политика по случая КТБ, УС на БНБ ме изолира

Цветан Гунев, подуправител на Централната банка, пред в. “БАНКЕРЪ”.


Цветан Гунев, подуправител на БНБ. Снимка: в. Банкеръ

- Г-н Гунев, защо данните за състоянието на кредитния портфейл на Корпоративна банка в анализа на одиторите се разминават така драстично с докладите на управление “Банков надзор”? Сумата на допълнителни провизии за 4.222 млрд. лв. е умопомрачителна. Как надзорните инспектори не са хванали преди това такава огромна разлика?

- Причината е лесна за обяснение. В анализите, правени от одиторите, те явно не са намерили достатъчно информация, която да им даде основание да смятат, че съответните кредити, отпуснати от Корпоративна банка, са събираеми. Но в доклада на последната надзорна инспекция, която е от 2013-а, ясно е казано, че кредитните досиета са комплектувани. Има бизнес анализи, има анализи на проектите, има анализи на обезпеченията, има документите, които доказват, че тези обезпечения са налични и са в кредитните досиета. Така че разликата от 4.222 млрд. лв.  допълнителни провизии между констатациите на надзорния доклад от 2013-а и анализите на одиторите идва от липсата на отчетите за финансовото състояние на кредитополучателите  и от липсата на документи, които да показват как са учредени обезпеченията.

- Тези документи, според вас, са изчезнали, след като твърдите, че при последната надзорна проверка преди затварянето на Корпоративна банка те са били в наличност?

- Не мога да кажа, тъй като от последната надзорна инспекция до затварянето на банката е изминала една година. През този период тези документи могат да изчезнат от банката по какви ли не причини и пътища. Факт е обаче, че всички тези документи и най-вече договорите за обезпечения липсват.

- Тук идва ред да попитам: кредитите, върху които сега ще се начисляват 4.222 млрд. лв. провизии, били ли са обезпечени, или не са били?

- През 2013-а, когато е минала надзорната инспекция, всички тези кредити са били обезпечени. Това е невъзможно да бъде пропуснато, защото когато се проверява един кредит, ние работим по една матрица, в която са записани много изисквания, които трябва да бъдат попълнени. Основните от тях са договори за кредит, договори за обезпечения, погасителният план. Анексите към договора се отразяват задължително при събирането на надзорната информация за състоянието на даден заем.

- Възможно ли е инспекторите на надзора да са били заблудени от ръководството на Корпоративна банка, както се намеква в съобщението на БНБ?

- По време на инспекцията на място ли? Невъзможно е, защото за да стане това, банката трябва да има огледална база данни, която да се представя само по време на инспекция. Служителите на банков надзор при проверката си през 2013-а са прегледали 213 кредитни досиета на стойност 3 млрд. лв., което е представлявало 84% от кредитния портфейл на банката. Според мен е невъзможно да създадеш система, при която да държиш за пред надзора 213 кредитни досиета и да поддържаш база данни за реалното състояние на същите заеми. Казвам това, защото едно кредитно досие обикновено е десетина-двадесет дебели папки. Нали разбирате колко трудоемко е те да се обновяват, попълват и въобще да се поддържат на две места с различно съдържание.

- Тогава другата версия би трябвало да е, че надзорните екипи са били подкупени, за да си затворят очите, а сега твърдят, че са заблудени?

- Това можеше да се допусне, ако ставаше дума за един надзорен доклад, в който се казва, че банката е в добро състояние. Само че такава е констатацията не само на доклада през 2013-а, а и на този през 2010-а, който е извършван от друг надзорен екип. Защото през две години надзорните екипи за една банка се ...

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване