(http://www.klassa.bg/)
ВКБООН С ИНИЦИАТИВА ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА АПАТРИДНОСТТА ДО КРАЯ НА 2024 Г.
Днес ВКБООН поставя началото на кампанията „Аз принадлежа”, чиято цел е в срок до 10 години да реши окончателно проблема с липсата на гражданство – един тежък правен пропуск, който руши живота на милиони хора по света, лишавайки ги от гражданство и неотменно свързаната с него закрила на човешките им права. Изкореняването на този проблем изглежда все по-реалистична цел, благодарение на лавинообразното нарастване през последните години на държавите, които се присъединиха към две много важни конвенции на ООН за човешките права.
Върховният комисар за бежанците на ООН Антонио Гутериш, специалният пратеник на ВКБООН Анджелина Джоли и още 20 изтъкнати личности и водещи общественици от целия свят публикуваха днес Отворено писмо във весник „Гардиън”, с което заявяват, че 60 години след постигането на първите договорености в рамките на ООН за закрила на хората без гражданство (апатридите) „сега е време да се сложи край на апатридността като явление”.
Понастоящем най-малко десет милиона души по света са без гражданство, а на всеки десет минути се ражда едно бебе-апатрид. Отказът да бъде предоставено гражданство на тези хора често се съпътства с отказ на правата и услугите, които страните обикновено предоставят на своите граждани.
“Липсата на гражданство често означава живот без образование, без медицински грижи или законна работа... живот без възможност за свободно придвижване, без перспективи и надежди”, посочва се в Отвореното писмо. „Апатридността е антихуманна. Вярваме, че е време да се сложи край на тази несправедливост”.
Специалният пратеник на ВКБООН Анджелина Джоли бе една от първите, които подписаха Отвореното писмо. „Да бъдеш без гражданство означава ти и твоите деца да нямате законна самоличност, паспорт, право на глас и практически възможности за образование. Премахването на апатридността ще поправи тези ужасни неправди. Но това също така ще укрепи обществата в страните, където има хора без гражданство, тъй като ще се създадат условия за оползотворяване на тяхната енергия и таланти. Премахването на тази форма на изключване представлява едновременно задължение и възможност за всяко едно правителство.”
В повечето случаи едни или други хора остават без гражданство като пряко следствие от дискриминация въз основа на етнически произход, вероизповедание или пол. Освен това, понастоящем 27 страни отказват на жените правото да предадат своето гражданство на децата си наравно с мъжете – ситуация, създаваща условия за верижна апатридност, която може да продължава с поколения. Също така, налице е съвсем реална връзка между липсата на гражданство, разселването и регионалната стабилност.
ВКБООН започва кампанията си сред признаци за промяна в обществените нагласи към проблема с липсата на гражданство. Само допреди три години едва 100 бяха държавите-страни по двата международни договора за апатридите – Конвенцията на ООН за статута на апатридите от 1954 г. и Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство от 1961 г. Днес броят на присъединилите се страни е 144 и остава още малко до достигането на критична маса. България се присъедини към двата важни договора на 22 март 2012.
Въпреки този напредък, свидетели сме на нови рискове за възникването на апатридност. Един пример е войната в Сирия, която не само разсели милиони хора вътре страна или ги принуди да станат бежанци, но заплашва също така да изостри проблема с липсата на гражданство: от 2011 г. насам в чужбина са родени близо 51,000 деца на сирийски бежанци като над 70% от тях не са регистрирани при раждането. Това, съчетано с изчезването на много от бащите поради конфликта, може да създаде трудности при доказването, че тези деца са граждани на Сирия (в Сирия само бащите могат да предават своето гражданство).
ВКБООН създаде, в партньорство с United Colors of Benetton, кампанията „Аз принадлежа”, за да привлече вниманието на световната общественост към разрушителните последствия от липсата на гражданство, които съпътстват апатридите през целия им живот. Верни на своите традиции да подпомагат различни социални кампании, Benetton разработиха творческото съдържание и уебсайта на кампанията. След началото на кампанията, Отвореното писмо ще бъде публикувано като онлайн петиция на този нов микросайт, за да събере десетки милион подписи в подкрепа на целта за пълно премахване на апатридността през следващите десет години.
Също така, ВКБООН днес публикува Специален доклад за апатридността, изтъкващ човешките измерения на това явление, както и Глобален план за действие по премахването на апатридността, чийто десет точки са предназначени от една страна да решат повечето съществуващи случаи и от друга – да гарантират, че в бъдеще нито едно дете няма да бъде родено без гражданство.
„Хората без гражданство се чувстват така, сякаш самото им съществувание е престъпление”, казва Гутериш. „Имаме историческата възможност да унищожим бича на апатридността до 10 години и да върнем надеждата на милиони хора. Не можем да си позволим провал пред това предизвикателство.”
Въпреки че проблемите на апатридността остават политически спорни в някои страни, в други решаването им се свежда просто до промяната на няколко думи в националното законодателство за гражданство. Законодателни и политически промени през последното десетилетие позволиха на над четири милиона апатриди да получат гражданство и потвърждение за гражданството си. Например, със свое решение от 2008 г. Висшият съд на Бангладеш позволи на 300,000 души без гражданство, говорещи езика урду, да станат граждани, слагайки край на десетилетия отчаяние. В Кот д’Ивоар, където липсата на гражданство е основната причина за цяло десетилетие на въоръжен конфликт, правни реформи от 2013 г. позволяват на отдавна уседналите в страната най-после да се сдобият с гражданство. От 2009 г. досега Киргистан е предоставил или потвърдил киргизко гражданство на повече от 65,000 бивши граждани на СССР.
2014 г. отбелязва 60-ата годишнина от приемането на Конвенцията на ООН за статута на бежанците от 1954 г., която, заедно с Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство от 1961 г., създава международноправната база за премахване на апатридността. ВКБООН вярва, че с достатъчно политическа воля проблемът с липсата на гражданство може да бъде решен. И за разлика многото други проблеми, пред които са изправени правителствата днес, този може да бъде решен още докато сме живи.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/11/04