11/06/14 01:08
(http://e-vestnik.bg/)

Д-р Румяна Динолова: При самоубийствата водеща причина е някакъв вид психично разстройство

Д-р Румяна Динолова. Снимка: Доли Николова

Д-р Румяна Динолова е психиатър. Член е на Българската психиатрична асоциация, секретар на Софийското психиатрично общество, член на IEPA (Международна Асоциация за ранни интервенции при първи психотичен епизод). Работи в областта на изработването на програми и политики за превенция като член на екипа на отдела за психично здраве в Националния центрър по опазване на общественото здраве. Национален координатор е по проблемите с насилието към Световната здравна организация и има активна клинична практика в център “Адаптация”.

- Д-р Динолова, обществото е разтърсено след поредните самозапалвания на млада жена пред президентството в понеделник и на мъж в Сандански във вторник. От февруари 2013 има регистрирани над 20 подобни акта. Можем ли да говорим за вълна и да ги свържем в тенденция?

- Основното нещо, което е добре да се знае, е, че има такъв феномен, свързан с имитативните самоубийства. Отдавна е известен фактът, че предишни извършени опити за прекъсване на живота и самоубийства могат да доведат до кратковременни серии от саморазрушителни действия при хора, които имат склонност да се впечатляват от действията на други хора. Не малка роля за това могат да окажат и средствата за масова информация чрез подробни описания на това кой, как, къде и по какъв начин го е направил.
Този ефект в литературата е описан като ефект на Вертер. Всъщност се наблюдава още през 1774 година, когато Гьоте публикува книгата си “Страданията на младия Вертер”. В нея се описва историята на човек, който се застрелва, тъй като е отхвърлена любовта му. След публикуването на романа много млади хора са постъпили по същия начин. Това принудило властите в Италия, Лайпциг и Копенхаген да забранят книгата. Ключовият механизъм, по който се случват така наречените клъстърни самоубийства, се явява отъждествяването. Тоест хората, които се впечатляват от действията на други хора и които намират собствената си ситуация за безнадежна, могат да бъдат подтикнати към самоубийство, независимо дали ще използват същия механизъм, само защото отъждествяват себе си с човека, който го е направил. Или разпознават ситуацията, в която се намират, като еднаква. Това обикновено е усещане за безпомощност при състояние на криза, депресия. Хората могат да намерят много общи черти между себе си и тези, които вече са се опитали да се самоубият. Не трябва да се забравя фактът обаче, че самоубийствените действия най-често се предприемат по причина на психично разстройство.

- Според някои коментари на психолози не всички хора, които са постъпили по подобен начин имат психични проблеми. В крайна сметка обаче един здрав и стабилен психически човек може ли да направи такова нещо?

- Истината е, че за да посегне човек на живота си, той трябва да е в дълбока криза. Било то житейска, икономическа или друга. Психичната криза е състояние, в което човек трудно взима правилни консистентни решения. Данните за самоубийствата показват, че водещата причина, не основна разбира се, за това някой да посегне на живота си, се свързва с някакъв вид психично разстройство. Най-често това е депресията. Начинът, по който тя променя мисленето, е свързан с усещането за липса на изход, че всичко е безнадеждно. “Това, което съм направил до този момент, няма смисъл. Това, което се случва тук и сега е отвратително и аз нямам бъдеще.” Говорим за така наречената депресивна триада. По този начин болестта променя мисленето. И този стил на мислене, подкрепен от действия на други хора точно в този момент, може да подтикне човек към подобно нещо. Важно е да се знае, че не е задължително човек да направи същия опит за самоубийство. Самозапалването не е характерен метод за България. Най-често използваните начини у нас са медикаментозно самоотравяне ...

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване