(http://e-vestnik.bg/)
Войната за бъчвите или как излизат нови марки уиски, без да се променят старите
На Уиски фестът, който мина неотдавна в София, имаше добра възможност да опиташ видове уиски, които иначе няма къде да намериш у нас. И да дегустираш такива малцови уискита, каквито няма друг начин да опиташ, освен да купиш цяла бутилка. А те не са евтини и да даваш пари на сляпо е малко обезкуражаващо.
Има нещо ново, и нещо старо при уискитата…
Любопитно е, че на такива места като уиски феста обикновените уискита тип “блендед” предизвикват далеч по-слаб от интереса от малцови уискита.
На такива места е рюбпитно да видиш също, че шотландските малцови уискита, които традиционно доминират, имат конкуренция от Азия. Японските марки “Йоичи” и “Ямазаки” побиждават традиционни шотландски марки на слепи дегустации в различнти конкурси.
Изненадата обаче е уиски, произведено в Тайван - Kavalan. Това уиски, подобно на японските, имитира шотландско и то доста добре. Продава се в Европа от 2013 година и вече има спечелени няколко сериозни награди на конкурси за уиски, също така е побеждавало известни шотландски марки на сляпа дегустация.
Тайванско уиски идва някак прекалено… Бива, бива, ама да пием уиски от Тайван… Сигурно скоро ще има и китайско. То Тайван и без друго е част от Китай, както претендират пекинските власти.
Светът на уискито е консервативен, трудно проникват нови марки, нови региони от света. Но пазарът расте главоломно и конкуренция на шотландците изниква навсякъде.
Има марки, които от десетилетия не са се променяли като вкус и качество. Такива са например някои известни малцове, за които е въпрос на чест да се поддържа традицията. Такива са и някои известни блендед уискита като черното “Джони Уокър”, което претендира за най-добрия бленд.
И какво да правят производителите на тези традиционни марки, когато на пазара изникват нови и нови марки, също и най-различни питиета, които привличат потребителите на уиски? По всички правила на маркетинга те трябва да пускат нови марки и продукти, а същевременно са длъжни да спазват традицията и да продават един и същ продукт без разлика във времето.
Така известни шотландски производители измислят нови и нови серии напитки със старите си марки. Например малцовите уискита Macallan предлагат от няколко години различни серии - например “Sherry Oak” и “1824″. “Шери оук” ще рече, че уискито е отлежавало в бъчви от шери, от тази серия има 12-, 18-, 25- и 30-годишно.
Същото е и със серията “1824″ - от него има разновидности “голд”, “амбър”, “сиена”, “руби”. Разликите не са толкова съществени, колкото цената. При тази серия има подбор на бъчви, в това се коренят разликите. Самата дестилационна има цял отдел, екип от хора, които се занимават само с бъчви. Както е известно, шотландските уискита дължат вкуса и аромата си не само на малца и торфа, а и на употребяваните бъчви от шери и порт, които изкупуват от Испания и Португалия. Също и на употребяваните бъчви от бърбън от Щатите. И др. Та при серията “1824″ в Macallan са измислили да направят различни уискита според вида бъчва - някои са отлежавали в бъчви, които са употребявани само веднъж, с едно зареждане с шери. Други бъчви са употребявани два или три пъти. Така е във винарството - бъчвите се използват ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/11/15