(http://www.klassa.bg/)
Джим О`Нийл: Перспективите пред Европа са лоши
Европейският континент преживява спад. Последното десетилетие икономиката на Европа нарасна с 0,2%, а през последните години с 1,5 процента. За повече тя не е способна. Демографската ситуация е много тежка, производството не е никак голямо, а политиците не блестят с нови идеи.Впрочем последното засяга и Германия. Напоследък правителството на Ангела Меркел работи определено в неправилна посока. Перспективите пред Европа са лоши. На Европа й трябва нова политика. Но Берлин, Париж и най-вече Брюксел не демонстрират никаква съзидателност. Те постоянно говорят за европейския вътрешен пазар, който обаче просто не съществува. Онези, които непрекъснато се преместват от една държава в друга, трябва да се спасяват от двойното данъчно облагане или от проблемите с медицинската си или социалната осигуровка. Онези, които си купуват автомобил извън ЕС или пък пътуват със своята кола в друга държава от ЕС, често се сблъскват с трудности при оформянето на необходимите разрешения или трябва да плащат митнически такси или допълнителни данъци. Всичко това трябва да бъде променено. Плюс че Европа - и това също не е нещо ново - трябва сериозно да приеме предизвикателствата на глобалната конкурентоспособност, пред които се изправя. А тя не се справя с тези изисквания.
Критиката към Китай за слабия растеж е просто смешна. Тази държава все така демонстрира растеж, за който почти всички останали страни в света могат само да мечтаят. През второто десетилетие китайската икономиката нарасна много повече в сравнение с това, което предполагах някога. Това не може да се твърди за никоя друга държава. Китай е в най-добра форма от всички страни на БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай - ред.) и предимството му пред останалите (от тази група - ред.) е просто огромно.
Но аз съм убеден, че Индия ще се развива твърде успешно при новото ръководство на премиера Нарендра Моди. В това отношение тя има както никога досега възможно най-добрите шансове да реализира най-накрая своя наистина огромен потенциал. Да, през последните 20 години индийското ръководство водеше политика, която доведе до плачевни резултати. Мнозина политици не се справиха с многобройните предизвикателства, които стояха през различните региони на страната. Аз често казвах на шега, че Индия и Европа имат нещо общо: те не са управлявани добре. Но под ръководството на Моди вече се извършват важни промени. И моята прогноза е, че през втората половина на това десетилетие Индия ще нарасне повече от Китай. Индия ще стане "мини Китай". Тамошната урбанизация ми напомня развитието на Китай отпреди 15 години.
От икономическа гледна точка страните от БРИК изглежда са готови да поемат върху себе по-голяма отговорност. За това говорят плановете за създаването на примерно на собствена банка за развитие, която да конкурира Световната банка. Освен това четирите страни се договориха за съвместни търговски операции и обща стратегия по въпроси на външната политика и екологията. Те искат да влияят по-активно върху световната икономическа политика. Но Западът, преди всичко САЩ, не позволяват това. Още през 2010 г. МВФ реши да предостави на водещите развиващи се държави допълнителни права, но Вашингтон блокира това. Ако не сме готови да предоставим повече власт на страните от БРИК, те самите едва ли ще се хвърлят на борба срещу "Ислямската държава". Позицията на Бразилия, Русия, Индия и Китай е разбираема: "Първо ни дайте повече права в МВФ и след това ще говорим за нашето участие в решаването на политическите проблеми".
Най-добри перспективи за развитие имат държавите от групата МИНТ - Мексико, Индонезия, Нигерия и Турция. Просто съм убеден в успеха на първите три от тях. Що се отнася до Турция, аз съм скептично настроен. Напоследък тази държава се развива негативно, особено в политическо отношение. А и напредъкът в предоставянето на икономически свободи се стопи. Турция има огромен дефицит на производствения баланс, валутата й преживява трудни времена. В обозримо бъдеще не очаквам от нея голям скок. Турция вече е изпреварена от редица държави, примерно Мексико. Сегашното му правителство върши просто страхотна работа. Там на власт дойдоха много амбициозни политици реформатори. Освен това много предприятия, по-специално в автомобилната промишленост, организираха производство в самото Мексико и имаха успех. Мексико извършва реформи, които са много наложителни за Бразилия, Русия и Европа. Мексиканското ръководство като че ли е най-готово за реформи в рамките на "Голямата двайсетица" (Г-20 - ред.). Това наистина е отлично. Изглежда удря часът на Мексико.
Аз обаче съм истински привърженик на Нигерия. Европейците винаги са били, а и си остават големи скептици, когато става дума за африкански организации и политици. Но вижте, Нигерия успешно се защити от заразата с ебола и демонстрира, че може да се справи с кризисни ситуации. Освен това предимството на тази държава е фантастичното демографско състояние. В Нигерия живее 15% от цялото африканско население и повечето от жителите й са млади хора. Вече се чувства растежът на тази държава - увеличава се средната класа, макар нейният дял в общия брой на населението да е относително неголям. Въпреки това Нигерия има забележителни перспективи и ролята й в международната конюнктура е много по-важна от ролята от Южноафриканската република.
БГНЕС
Джим О`Нийл, икономист и бивш високопоставен ръководител на банката "Голдмън Сакс". Той предсказа в началото на миналото десетилетие бурното развитие на Бразилия, Русия, Индия и Китай, което му даде възможността да въведе и наложи абревиатурата БРИК. В момента О`Нийл е професор в Университета на Манчестър. Размислите му са публикувани в германския в. "Виртшафтсвохе".
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/11/16