11/17/14 05:48
(http://www.klassa.bg/)

Марин льо Пен срещу дюнер кебапа

 В страна, в която националната идентичност е толкова тясно свързана с кухнята, френската крайна десница поде поход срещу разпространението на дюнер кебапа като символ на културна ислямизация, разказва Reuters.

Четири заведения, предлагащи дюнер кебап, са отворили врати миналия месец във френския град Блоа, като така броят им става над дузина в района. Крайнодесният "Национален фронт" на Марин льо Пен заяви: "Историческият център на Блоа, перлата във френската история, се превръща в ориенталски град." Посланието е ясно – дюнер кебапът, популярен сред младите и притеснените със средствата, е знак, че близкоизточната култура е пуснала корени във Франция, където не всички са доволни от присъствието на 5 млн. мюсюлмани.

"Дюнерът е станал отражение на всички проблеми с имиграцията и интеграцията в страната", казва Тибо льо Пелек, основател на сайта KebabFrites.com, който оценява такива заведения из Франция. Дамиен Шмиц, който ръководи заведение за дюнер кебап в Париж, твърди, че, критикувайки тази храна, "можеш да говориш лошо за мюсюлманите, без в действителност да говориш лошо за мюсюлманите". 

Разрастваща се тенденция

Дюнер кебапът е разпространен в Париж от турски имигранти през 90-те години на миналия век. В момента около 300 млн. дюнера на цена от около 6 евро са изяждани в 10 200 заведения във Франция всяка година. Така тази индустрия за 1.5 млрд. евро се нарежда след бургер сандвичите и пицата в страната. Дюнер кебапът е навсякъде – в градовете, във фризерите в супермаркетите и в лавките.   

Но въпреки своята популярност той има противоречивата репутация на мазна храна, сервирана в мръсни заведения от неинтегрирани мюсюлмански имигранти. Особено след някои репортажи със скрита камера, разкриващи нередности в кухните. По време на кампанията за местните избори през март кандидати на "Национален фронт" критикуваха заведенията за дюнер кебап, като заявяваха, че Франция се е "дюнеризирала".

Това е в остър контраст с Германия, където тази храна се разглежда като позитивен знак за интеграцията на имигрантите от Турция в германското общество. Канцлерът Ангела Меркел бе снимана да реже дюнер поне три пъти, а британският опозиционен лидер Ед Милибанд подкрепи "тежката работа и отдаденост на бизнесите в тази индустрия, за да предоставят висококачествена храна на достъпни цени".

Докато никой френски политик не е направил подобно нещо. "Не искаме никой да възхвалява дюнера или да го прави френско ястие, тъй като знаем, че това никога няма да се случи. Но това е като имиджа, който днес има страната сред собствените си имигранти. Те носят богатства на Франция, а тя не приема това", обяснява Илхан Арслан, който през 2006 г. основава първата верига от такива ресторанти във Франция. В момента има 13 заведения O'Kebap в страната.

Противоречива репутация

Има подозрения, че ресторантите за дюнер кебап перат пари. Но по-сериозни са обвиненията в нарушаването на хигиената и стандартите по безопасност на храните. Здравен инспектор, пожелал анонимност, обаче твърди, че тези обвинения не са повече от тези за останалите ресторанти, предлагащи различна храна.  

В град Блоа собственичката на заведения за дюнер кебап Йознур Пушкул казва, че за някои, "когато кажеш дюнер, имаш предвид арабин". Но според нея това отношение се променя и сега клиентите й са само французи. "Когато бях малка, дюнерът наистина бе за чужденците. Но сега е за всички", твърди тя.

По думите на Дамиен Шмиц дюнер кебапът следва пътя на бургерите, пицата и сушито, които някога са били смятани за чуждестранно влияние, но сега са напълно приети. Той посочва, че през 60-те години на миналия век е имало обвинения, че пицата идва от "мръсни италианци, които не говорят френски и миришат на пот". "Ако не мислех, че е възможно някой ден, нямаше да го направя", казва Шмиц.   



Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване