11/19/14 04:46
(http://www.klassa.bg/)

„Енергийна ефективност в сгради и пасивни къщи – германското Know-How и потенциалът в България“

 Каква е цената на спестената енергия при енергийно ефективни сгради, колко струва енергийната ефективност, как да си сътрудничим в областта на строителните материали, изделия и технологии за почти нулевоенергийни сгради (ПНЕС)? Това бяха само някои от въпросите във фокуса на конференцията „Енергийна ефективност в сгради и пасивни къщи – германското Know-How и потенциалът в България“, която се проведе днес в Радисън Блу Хотел София.

Форумът, организиран от Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) и международната консултантска фирма eclareon GmbH, имаше за цел да набележи онези утвърдени в Германия модели, които могат да доведат до успехи в България, и да очертае ситуацията у нас.

Експертите от Германия – арх. инж. Мертен Уелш (Федерален институт за изследване на строителството, градското планиране и пространственото развитие BBSR), инж. Мариане Фуяра (Координатор на проект PassREg, финансиран от Европейската комисия, Passivhaus Institut Darmstadt) и Йелка Шедлински (Консултант по поръчение на Експортната инициатива „Енергийна ефективност“ на Германското федерално министерство на икономиката и енергетиката, eclareon GmbH) – представиха утвърдилите се в Германия успешни модели в сферата на енергийната ефективност и пасивните къщи.

Георги Николов (Председател на УС Информационна група „Пасивни Сгради България“) и арх. Здравко Генчев (Изпълнителен директор Център за енергийна ефективност ЕнЕфект) очертаха пътя към постигане на почти нулево енергийни сгради в България и опита в изграждането на пасивни къщи в страната

Гостуващите четири германски фирми представиха своя опит в областта на енергийната ефективност.

Броят на гостите на форума (над 200 души) говори за огромния интерес към темата Енергийна ефективност и пасивни къщи. Собственикът на сграда, строителният предприемач, далновидният бизнесмен в България знае: енергийната ефективност е един от компонентите на успеха.

На 19 и 20 ноември 2014 г. четирите германски компании ще имат индивидуални срещи при закрити врати с представители на някои от 40-те български фирми и други организации, заявили желанието си за участие. Ще се състоят общо 62 срещи! Тема на разговорите е възможностите за партньорство. „Това са 62 шанса за успешен делови контакт“, заяви Главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара д-р Митко Василев, който заедно с Томас Пфане, Ръководител на икономическия отдел в посолството на Германия в България, откри конференцията.

Проектът е по поръчение на Германския Бундестаг и се финансира от Германското федерално министерство на икономиката и енергетиката. Осъществява се с партньорството на Информационната група „Пасивни сгради“ в България и Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“.

Германо-Българската индустриално-търговска камара е част от световната мрежа на германските външнотърговски камари. В 90 страни по света те предлагат своя опит, контакти и услуги, както на германски, така и на чуждестранни фирми. ГБИТК е наследник на Представителството на германската икономика и на Деловия клуб на германската икономика в България. Тя е официално учредена на 9 март 2004 година на базата на двустранно споразумение между правителствата на Федерална Република Германия и Република България. В ГБИТК членуват 500 фирми, институции, организации и физически лица. През 2013 година ГБИТК чества „20 години германска икономика в България“ – навършиха се две десетилетия от създаването на представителството на германската икономика в България.


Невена Драгостинова

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване