(http://pik.bg)
Ужас! Кроасан с огромно парче метал едва не уби дете
Кроасан с огромно парче метал е получил вчера сутринта за закуска малчуган, а баща му успял да отнесе опасната закуска на инспекторите по безопасността на храните и от агенцията започват проверка на производителя, в чиято стока се е вмъкнала най-вероятно откъсната част от поточната линия.
За инцидента съобщи изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните проф. Пламен Моллов, който обяви, че служителите на агенцията започват засилени проверки по време на зимните празници.
Подобни подаръци са ежедневие в агенцията, обяви той. От Никулден, който е в събота, до Ивановден догодина всеки ден до 22 часа в агенцията ще има дежурни специалисти, които ще приемат сигналите, уточни проф. Моллов. Над 120 проверки е направила само за месец хранителната агенция, като сигналите са били предимно за некачествени стоки и непълни етикети, пише "Монитор".
Лошата хигиена в заведенията е сред най-често критикуваните от потребителите нарушения по отношение на безопасността на храните. Освен това гражданите се жалват от продажбата на продукти с изтекъл или изтичащ срок на годност. Чест повод за сигнали е лошата хигиена в заведенията. Над 200 акта са съставени заради подобни нарушения миналата година.
Само половината наложени санкции обаче издържат пред съдебните органи, затова във всички поделения на БАБХ има назначени юристи, които трябва да подготвят документите по начин, който да ги прави легитимни пред правораздавателните органи.
Макар сметката да показва, че през тази година има направени значително по-малко проверки в сравнение с 2013 г., те са дали по-добри резултати, категоричен е шефът на БАБХ. Бракуваните храни за първите 11 месеца са 174 тона, като за същия период на миналата година са били хванати 74 тона. Затворени са 148 обекта, повечето от тях са били магазини и заведения за хранене, които са започвали работа след отстраняване на проблема. Няма предприятия, хванати в нарушения, за които да се налага тежката санкция.
Все още не са готови т.нар. черен и бял списък на предприятията, които правят много нарушения или пък са коректни спрямо потребителите. Предварителните данни обаче показват, че в тъмната част на потребителската класация ще попаднат компании от хлебната и месарската индустрия.
Междувременно стана ясно, че е нараснал нелегалният внос на забранени у нас препарати за растителна защита. Опасните вещества се внасят в малки опаковки, често се маскират като течен сапун или други безобидни субстанции. Проблемът е след това, защото се пресипват в опаковки за търговската мрежа и на практика се продават от легални аптеки за растителна защита.
Между 10 и 15 на сто от препаратите за растителна защита, които се ползват в България, са ментета. В този бизнес у нас се завъртат 80 млн. евро годишно, като повече от 8 млн. евро се падат на сивия сектор, смятат от бранша. Основният проблем в България е контрабандният внос.
У нас се предлагат препарати, които не са регистрирани на нашия пазар, не са етикетирани на български, което не позволява на потребителите да вземат необходимите мерки при употреба. Сериозен проблем е нелегалният внос на китайски препарати, които влизат през Ротердам и Пирея. Често нерегламентираният внос се прави и с куриерски доставки
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/12/02