12/06/14 08:53
(http://www.klassa.bg/)

Георги Атанасов: Иван Искров се изкара банкер-герой

 От традиционната годишна среща на Управителния съвет на БНБ с ръководствата на търговските банки разбрахме, че в предварително подготвения, странен доклад на гуверньора Иван Искров са отчетени високи резултати.

И то на фона на неблагоприятна пазарна, медийна и политическа среда, както ги е описал. След драмата с КТБ и банка "Виктория". Приблизително, към края на годината, Искров очаквал търговските банки да отчетат около 700 млн. лв. положителен финансов резултат. След това уточнява, че това се отнася за цялата банкова система, без КТБ и банка "Виктория". Но какъв би бил финансовият резултат, ако се включат тези две банки, той не пояснява...

Знаем, че правителството емитира два пъти по 400 млн. евро държавни ценни книжа и с този дълг беше натоварен бюджетът на страната, за да могат да бъдат изплатени само гарантираните депозити на вложителите в КТБ. При тази сметка положителният финансов резултат веднага става отрицателен. Не виждам на какво основание Искров може да се гордее с постиженията на банковата система. Той се изкара, ни повече, ни по-малко, истински банкер-герой!

Неблагоприятната политическа среда, за която споменава в доклада си Искров, е меко казано смешна оценка. При положение, че търговските банки в България се радват на такива извънредни пълномощия и привилегии, каквито няма в нито една нормална цивилизована страна по света. Неблагоприятната медийна среда, за която говори, също е нещо много интересно. Ако има предвид дирижираната медийна атака срещу КТБ и банка "Виктория" и отражението й върху ПИБ в началото на лятото, той не отговаря на въпроса: а какво направи БНБ срещу тази атака, приложи ли законовите си възможности върху някоя медия? Напротив, БНБ бе демонстративно пасивна през цялото време.

По-нататък, анализирайки, с какво БНБ, според него се е справила, защото докладът е изцяло позитивен, той прави оценка на собствената работа и тази на колегите си, и не намира нито една слабост, която да е била проявена от тях през годината. Говори, че се е стигнало и до там, че "бяха повдигнати въпроси за ефективността на БНБ и в частност на упражнявания досега банков надзор". Очевидно безумното поведение на БНБ, според него, не бива да бъде изобщо коментирано. Наричам го безумно, защото УС на БНБ дава разрешение на КТБ да купи банка "Виктория" на база на проверките и докладите на "Банков надзор". Впоследствие БНБ пасивно наблюдава атаката срещу КТБ.

Припомням, на 17 юни т.г. Иван Искров с нервен и несигурен тон налива допълнително масло в огъня и твърди, че цялата система, включително и КТБ, е в много добро състояние. Само 3 дни по-късно обявява, че КТБ, всъщност, не е в толкова добро състояние и трябва да бъде поставена под специален надзор. След това подхвърля, че от банката са откраднати 205 млн. лв., липсвали досиета и т.н. Прокуратурата го опровергава само след няколко дни, организира пресконференция, на която не кани онези, които посочват слабостите в поведението му. Възмущението в обществеността е толкова силно, че той заявява намерението си да подаде оставка, когато Народното събрание избере негов заместник. Публично се дискутират дори имената на хората, които могат да заемат поста по това време. Затова Искров смени поведението си и започна да избягва всички публични прояви.

Гуверньорът на БНБ впоследствие потвърждава намерението си да подаде оставка и междувременно хвърля вината върху заместника си, управляващия "Банков надзор". Дори инициира промени в законодателството - умопомрачителна поправка в Наказателния кодекс в тандем с депутата от ДПС Йордан Цонев. Всички тези действия не са посочени в доклада на Искров, а се говори за някакви неназовани, имагинерни виновници, които, едва ли не, са ги измислили всички тези неща, все едно не се случвали изобщо през годината.

Цялата история се върти около плана за затваряне на КТБ, който в крайна сметка успешно е реализиран.

Като се тегли чертата, в анализа си управителят на БНБ внушава дълбокомислено, че казусът КТБ е приключил с щастлив край за вложителите с гарантирани депозити там. Не споменава нищо как той ще завърши за хора, фирми, компании с негарантирани влогове. Не казва какво ще бъде отражението за цялото население на страната. Защото парите за "успешния край" на този план се вземат от нас, от всички българи.

Това очевидно са въпроси, които не са от особена важност за управителя на БНБ Иван Искров. Той е банкер на самата банка и на банкерската общност. И си мисли, че не управлява Централната банка на страната, а банковата общност. Затова около неговите разсъждения на тема: яростен публичен натиск срещу БНБ, не стават известни подробности кой е плащал за атаките, не назовава нито едно име или медия. Докладът е ново хвърляне на прах в очите на обществото, от който личи желанието на Искров да се изкара жертва. Това кореспондира на приповдигнатото му настроение и весело прекарване на коктейла преди празника, в прегръдките на финансовия министър Владислав Горанов, чиито снимки медиите вече показаха. Очевидно драмата с КТБ, която се разигра в държавата и тежките последици за населението не вълнуват гуверньора.

В обръщението си към търговските банки Искров спомена, че се надява догодина да го поканят отново на този празник и тогава той със сигурност няма да бъде от страната на БНБ. Защото няма право на следващ мандат, но ще бъде измежду ръководството на някоя от търговските банки. Знаменателен анонс, но не разбрах това покана за оферта ли е или вече е решено?











БГНЕС

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване