12/11/14 09:18
(http://e-vestnik.bg/)

Кои са темите табу в онлайн медиите през 2014 г.

Студията „Темите табу в онлайн медиите - 2014“ на Института за модерна политика (ИМП) е реализирана с подкрепата на Фондация за свободата „Фридрих Науман“.Автор  е политологът д-р Иво Инджов, медиен изследовател на ИМП. Проектът е реализиран с участието на експерти от ИМП и Фондация „Фридрих Науман“, а изследователската работа е дело на млади политолози, възпитаници на СУ „Св. Климент Охридски“.

Във финалната фаза авторитетно седемчленно жури, съставено от журналисти, медийни експерти и правозащитници направи класация на темите табу в онлайн медиите, чието премълчаване уврежда в най-висока степен правото на обществото да бъде информирано. Бяха изследвани новинарски и аналитични сайтове и агенции и онлайн версии на печатни и електронни медии.

За целите на проекта по „теми табу“ се разбират обществено значими теми или важни аспекти от тях, които са: 1. премълчавани в медиите, 2. отразявани рядко, 3. повърхностно или 4. са „потопени“ вследствие на акцентирането върху не толкова важни факти и обстоятелства. Важно е да се отбележи също така, че преценката дали дадена тема отсъства от дневния ред на медиите или е маргинализирана, се прави на базата на съпоставка на количествените й параметри и качествен анализ (в него се отчитат „тежестта“ на медиите, в които е публикувана или би трябвало да се появи темата, начина, по който е представена, дали е пренебрегната от дълго време или ситуативно и т.н.).

Медийни изследователи, политолози и социолози, експерти от НПО и обикновени граждани имаха възможност да номинират важни теми, които според тях са пренебрегнати или напълно отсъстват от дневния ред на българските медии. Резултатите от проекта бяха представени през юни конференция в София. Това е третото поред изследване на ИМП с подкрепата на Фондация „Фридрих Науман“ на проблема за мълчанието на българските медии по обществено значими теми – на фона на постоянно влошаващите се показатели за медийната свобода в България

„Развиващият се вече устойчиво проект е важен, защото осветлява автоцензурата в медиите – резултат от политически и икономически натиск върху редакциите и на съобразяване медиите със „законите“ на корпоративната журналистика. Изпадането на теми от дневния ред на медиите е последица и от: прекаленото робуване на теорията за „новинарската стойност, идеологическите пристрастия и личните капризи на журналистите, криворазбраната политическа коректност“, пише в увода на студията д-р Иво Инджов.

„Да говорим затова, за което не се говори“ е целта на успешния проект на Института за модерна политика и Фондация за свободата „Фридрих Науман“. Като директор на фондацията за Югоизточна Европа съм изключително щастлив, че с нашия партньор – ИМП, можем да допринесем за назоваването на белите петна в медиите“, коментира в предговора Даниел Кадик, ръководител проект „Югоизточна Европа – България, Румъния, Македония, Молдова“ на Фондация за свободата „Фридрих Науман“.

Топ – 13 на темите табу в българските онлайн медии – 2014

1. „Клептобанкирането“

Терминът е използван от финансиста Любомир Христов.
Само няколко (онлайн) медии информират за подписката на граждански организации и експерти срещу клептобанкирането - неправомерното повишаване на лихвите по кредити. Слаба публичност получават и предложените от експерти и НПО седем законодателни мерки, които да решат проблема.
Много рядко се споменават имена на банки (Уникредит Булбанк, Пощенска банка, Пиреос и др.), осъдени за неправомерна едностранна промяна на лихви по кредити.
Медиите информираха често за намерението на БСП да ограничи „лошите ипотечни кредити“ и да се предотврати възможността за отнемане на жилището на неплатежоспособен кредитополучател, когато то е единствено. ...

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване