12/19/14 05:30
(http://www.klassa.bg/)
(http://www.klassa.bg/)
Направи си сам смартфон
Бъдещето е на модулните смартфони, твърдят повечето технологични експерти. Рано или късно към този клас устройства ще се насочат всички производители. Google има амбициите да бъде лидер и на този пазар, макар че не е пионер в областта.В официалния блог на подразделението Google Advanced Technology And Projects (Google ATAP), което се занимава с разработка на перспективни технологии, беше публикувана информация за втората версия на модулния смартфон от проекта Ara. Акцентът е върху дънната платка на устройството, наречено Spiral 2.
Дизайнерите на прототипа буквално са действали с развързани ръце: Google сключи договор с Toshiba за производството на чиповете, за да могат специалистите в ATAP да се съсредоточат изцяло върху разработката на нови решения. Американският концерн вече подготвя
магазин за компоненти за модулни устройства
Във връзка с това Google се е съюзил с отколешния си партньор – латиноамериканската компания Globant. Магазинът ще бъде посредник между създателите на модулите и купувачите, по подобие на Google Play, който предлага мобилни приложения. В Европа и в САЩ от Google Play може да бъдат купени не само софтуерни продукти, но и устройства от линията Nexus и Google Play Edition, лаптопи с операционната система Chrome OS, медийни плеъри Chromecast и термостати Nest.
IT гигантът ще покаже новата версия на проекта Ara на 14 януари в Калифорния. На специално организираното събитие разработчиците ще могат да се запознаят с прототипите на устройството и точните параметри за създаването на отделните компоненти. Това ще бъдат модули за памет, камера, батерия и т.н.
Проектът Ara се развива в Google, но само допреди две години компанията нямаше никакъв опит с модулните телефони. Те се разработваха основно от Motorola, която макар и да беше станала вече част от огромната корпорация, се радваше на относителна независимост и развиваше собствени продукти. После компанията беше продадена на Lenovo, но Google предвидливо запази за себе си проекта Ara.
Лари Пейдж и Сергей Брин купиха още през 2011-а патентите на израелската компания Modu, която също се занимаваше с разработки на модулни телефони. Тя не само ги създаваше, но дори ги продаваше през израелския мобилен оператор Cellcom. Произвежда-ният от Modu телефон беше съвсем прост – 1,3-инчов екран и няколко бутона. Всички останали компоненти, освен централният процесор с паметта, екранът и бутоните за управление можеха да се купуват отделно и да се прикрепят към основното тяло: камера, GPS модул, голям сензорен дисплей и др.
През 2009-а, когато Modu започна да произвежда този телефон,
концепцията му беше революционна
Въпреки това устройството нямаше пазарен успех и година по-късно компанията пусна наследника му Modu T. Основната промяна беше, че самият базов модул разполагаше със сензорен дисплей с диагонал 2,2 инча. Допълнителните компоненти имаха наставката fy: камерата се казваше camerafy, QWERTY клавиатурата – textify, а специалният корпус, превръщащ устройството в спортен аксесоар – sportify. Концепцията напомня на днешните аксесоари за смартфони – безжични зарядни, допълнителни батерии, защитни корпуси...
Макар Mody да не постигна пазарен успех, Google оцени по достойнство идеите й. Същото важи и за концепцията Phoneblocks: превръщането на телефона в метално шаси, към което като към докинг станция се прикрепят различни елементи: камера, процесор, дисплей, батерия, радиоблок. Проектът Phoneblocks беше анонсиран два месеца преди конкурентната разработка на Motorola, но самата компания (а по-късно и Google) си сътрудничеше със създателите му. Тоест в основата на Ara е именно Phoneblocks.
Понастоящем Google не е единственият, който работи над модулни смартфони. Планове за създаването на такива устройства вече обявиха китайските фирми Xiaomi и ZTE. И ако Xiaomi засега само се ограничава с начални щрихи по проекта Magic Cube, то ZTE вече демонстрира прототипа Eco-Mobius. Но за разлика от Ara, на чийто екран вече беше пуснато кратко видео, Eco-Mobius е само изложбен експонат, който никой не е виждал да работи.
Ако се вземе предвид с каква скорост работят китайските проектанти и колко далеч са стигнали създателите на проекта Ara, може да предположим, че следващият глобален тренд, който ще промени из основи пазара, това са модулните смартфони. Очаква се първите устройства да се появят през втората половина на 2015-а.
МИХАИЛ ЧИПИЛОВ
Прочети цялата новина http://www.klassa.bg/News/Read/article/247581_%D0%9D%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8+%D1%81%D0%B8+%D1%81%D0%B0%D0%BC+%D1%81%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%82%D1%84%D0%BE%D0%BD
Публикувана на 12/19/14 05:30 http://www.klassa.bg/News/Read/article/247581_%D0%9D%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8+%D1%81%D0%B8+%D1%81%D0%B0%D0%BC+%D1%81%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%82%D1%84%D0%BE%D0%BD
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/12/19