(http://pik.bg)
Киселото зеле бори рака на дебелото черво
С наближаването на Коледа и Нова година салатите и ястията с кисело зеле са неизменен спътник на трапезата ни. Този деликатес е истинска съкровищница от полезни витамини и вещества, които са балсам за стомаха ни и силен съюзник в борбата срещу рака на дебелото черво.
Всъщност киселото зеле не е български или дори балкански патент.
Киселото зеле е открито от китайците и е на особена почит и в тяхната кухня. Киселият деликатес е продукт от ферментацията, която се причинява от бактериите на млечната киселина. Тези бактерии атакуват въглехидратите на зелето, като ги разлагат на млечна и оцетна киселина и спомагат зелето да се запази за дълго.
Известно е, че бактериите на млечна киселина имат положително въздействие върху човешкия организъм. Те актививизират имунната система, а по този начин подпомагат борбата на организма срещу тумори.
Бактериите на млечната киселина пречат на чревните ензими да метаболизират безопасните преканцерогени в опасни канцерогени.
Проучвания показват, че някои от щамовете на млечнокиселите бактерии дори са в състояние да поемат нитрит и да го преработят, така че от него да не може да се образува нитрозамин.
Редовната консумация на кисело зеле е изключително ефикасна защита срещу рака на дебелото черво. Киселото зеле намалява превръщането на първичните галенови киселини във вторични, за които е известно, че са силни стимулатори на туморите.
Киселото зеле е верен помощник в борбата с храносмилателните проблеми.
Съдържащите се в него млечнокисели бактерии оказват благоприятно влияние върху чревната флора и възпрепятстват растежа и развитието на болестотворни микроби.
Една проста рецепта, която ще сложи край на храносмилателните ви проблеми - в продължение на 2-3 седмици консумирайте по 200 г кисело зеле дневно, като задължително го дъвчите добре.
Казахме ли ви, че киселото зеле е истинска витаминозна съкровищница" То е изключително богато на витамин B12, който обикновено липсва при растителните продукти.
Витамин B12 стимулира работата на нервната система, ускорява метаболизма на желязото, отговаря за строежа на червените кръвни телца и снабдяването на клетките с кислород. Този витамин подпомага клетъчния растеж, изграждането на костите, преработката на мазнините и активността на мускулите, особено на сърдечния мускул.
Киселото зеле е много богато и на витамин B6, който е критичен за белтъчната преработка. Този уникален продукт е богат и на ниацин, който допринася за доброто настроение и клетъчната енергия, като поддържа общата и мозъчната обмяна на веществата.
Зимният деликатес е доста богат на минерали, в т.ч. калий, който има изразен обезводняващ и обезкисляващ ефект. Зелето е богато и на желязо, което участва в процеса на кръвообразуване и клетъчно дишане, и магнезий, който има важна роля за мускулната сила и работата на сърцето.
Източник: struma.bg
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2014/12/21