Стартът на ракетата се състоя в 7,57 ч. наше време. Полетът на ракетата носител продължи 12 минути. След това от третата степен на ракетата се отдели главната част, съставена от ускорителния блок „Бриз-М“ и макет на космически апарат. 

„Условният“ спътник ще бъде изведен на целева орбита с помощта на четири включвания на двигателя „Бриз-М“ около 17 ч. наше време. Тогава се очаква и отделянето на макета на спътника от ускорителния блок. 

Путин заяви, че

новата ракета-носител ще се използва не само за нуждите на икономиката, но и за целите на отбраната,

предаде ТАСС. Руският президент уточни, че новата ракета ще се използва за „предупредителни системи за ракетно нападение, разузнаване, навигация, свързване и препредаване на различни сигнали за нуждите на отбраната“.

Тестовата програма на ракетите „Ангара“ предвижда 10 старта –

първите два с макети, а следващите – с реални космически апарати. Първите изстрелвания с реални космически апарати се очакват през 2016 – 2017 г. 

„Ангара-А5“ е предназначена да извежда в ниска кръгова орбита полезни товари с маса до 24,5 тона, на високоелиптична орбита товари до 7 тона и на геостационарна орбита – товари до 3,4 тона.

През тази година ще бъде осъществен

рекорден брой стартове на ракети-носители „Союз-2“ – 14,

съобщава още ТАСС. Досега са били направени 12 изстрелвания, като последният от тях се състоя на 18 декември от космодрума Куру във Френска Гвиана. Тогава ракетата носител „Союз- СТ“ изведе в орбита четири телекомуникационни спътника О3b. До края на годината са планирани още два старта. 

Първият старт на „Союз-2.1“ беше осъществен на 8 ноември 2004 г. За едно десетилетие бяха извършени над 40 изстрелвания на този вид ракети и на техните модификации. 

„Союз-2“ се отличава от базовата ракета „Союз-У“ по цифровизираната си система за управление с комплекс от прибори с висока точност, която лесно се адаптира към условията на полета, включително и при случайни външни въздействия.