03/31/15 02:05
(http://pik.bg)

Какво ще е бъдещето на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй"

Какво ще е бъдещето на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй"

На 31 март 2015 г. изтича споразумението с американския технологичен гигант "Уестингхаус" за изграждане на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". До момента министерството на енергетиката не е излязло с официална информация дали то ще бъде продължено, предаде  БГНЕС.

Споразумението за изграждането на новата ядрена мощност беше подписано в последните дни на правителството на Пламен Орешарски на 1 август 2014 г. На състоялата се в края на миналата седмица международна конференция по ядрена енергетика в София ресорният министър Теменужка Петкова заяви, че в момента преразглеждаме акционерното споразумение с "Уестингхаус" в неговата цялост, клауза по клауза. Тя обясни, че "акционерното споразумение не е влязло в сила, то е подписано под условие и условието е да бъде потвърдено от следващо правителство". Министър Петкова припомни, че кабинетът "Борисов" има свои изисквания към проекта. "Параметрите, които поставихме, се различават доста от тези в акционерното споразумение, подписано на 1 август 2014 г. Нашата молба е "Уестингхаус" да се яви като стратегически инвеститор, който стратегически инвеститор да участва с реален свеж ресурс в този проект и да не излиза от проекта възможно най-дълго време", каза тя.

Теменужка Петкова уточни, че София е помолила партньорите от "Уестингхаус" тяхното участие да бъде 49% и съответно пропорционално на това участие да бъдат и инвестираните от тях пари. БГНЕС се обърна към експертите, за да научи тяхното мнение. Те се обединиха около тезата, че настоящото правителство не разбира един важен факт: американската компания "Уестингхаус" е строител на ядрени реактори, а не е оператор на такива. Според тях българското общество е станало успешно жертва на заблудата, която се разпространява не без помощта и на управляващите, че едва ли не "американците искат да стъпят на врата ни в противовес на замразения проект за АЕЦ "Белене".

"Тук не става въпрос за това, а става дума за нещо съвсем различно. "Уестингхаус" щеше да влезе в собствеността до приключване на първия горивен цикъл, което е своеобразен вид гаранция за качеството на произведения продукт. След това американският технологичен гигант се изтегля и ядрената мощност става 100% българска собственост. Или казано на по разговорен език: те ще останат в България до момента, докато не се завърти един пълен горивен цикъл, за да се види, че не дава дефекти", заяви пред БГНЕС участник в преговорния процес.

Друг енергиен експерт обърна внимание на факта, че "Уестингхаус" произвеждат, продават и инсталират оборудване за ядрени централи. "Те не са собственици, мениджъри и експлоататори на ядрени мощности. В момента българската страна се опитва да накара "Уестингхаус" да купи 49% от бъдещия реактор. Те няма какво да ги правят. На тях не им трябва това. "Уестингхаус" и не само тя работят по този начин", обясни той. В същото време властите в София се опитват да ги задължат да са инвеститори и оператори. Според него само можем да гадаем с каква цел се прави това.

Още един важен аспект на ядрената енергетика е свързан с националната сигурност. От тази гледна точка повечето експерти са на мнение, че би било по-добре, ако бъдещата нова ядрена мощност остане българска собственост. "Всяка една ядрена мощност е въпрос и на национална сигурност. Добре би било тя да бъде българска собственост, а не руска, френска, американска и т.н. Много хора бъркат технологията със собствеността на съоръжението. Примерът с АЕЦ "Козлодуй" е едно потвърждение на това. Да, тя е построена по руска технология, но централата е българска", коментират те.

В края на 2013 г. след посещението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ беше взето решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на площадката в Козлодуй, който ще струва 7,7 милиарда долара според базовата цена. Неговото изграждане ще ни позволи и занапред да останем в клуба на държавите развиващи ядрената енергетика за мирни цели.

Предлаганият проект е не само един от най-модерните, но също така ще създаде хиляди нови работни места и ще произвежда екологично чист ток за десетилетия напред на сравнително ниска цена. "Уестингхаус Електрик Къмпани", компания от групата "Тошиба Корпорейшън", е пионер и световен лидер в ядрената енергетика и водещ доставчик на продукти за атомни електроцентрали и технологии за енергийни компании по целия свят. През 1957 г. в Шипингпорт, Пенсилвания, САЩ, "Уестингхаус" доставя първия в света ядрен реактор с технология вода под налягане. Днес технологии на "Уестингхаус" са основа за приблизително половината от действащите атомни електроцентрали в света, включително над 50% от тези в Европа. Американската компания е на българския пазар отдавна. Между 2001 и 2007 г., "Уестингхаус" успешно са модернизирали всички несвързани с безопасността системи за управление на пети и шести блок в АЕЦ "Козлодуй".

От 2009 г. насам инженерният офис на "Уестингхаус" в София успешно е завършил или в момента изпълнява множество големи проекти за модернизация на системи за контрол и управление за клиенти от регион Европа, Близкия изток и Африка. През ноември 2013 г. компанията подписа договор с АЕЦ "Козлодуй" за модернизация на системите за управление на спецкорпус 3 (СК-3) в централата. 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване