05/06/15 08:44
(http://www.klassa.bg/)

Шведски учени са открили как да накарат хората да вярват, че са сменили телата си

 Екип от шведски изследователи проучва как човешкият мозък се ориентира в пространството и ни помага да намираме вярната посока, пише CNET. Оказва се, че проучването е достигнало до удивителни познания за самоличността и съчувствието. 
При предишни опити учените са пресъздали у доброволците илюзията, че имат невидимо тяло. Участниците са изпитвали реално физическо усещане при докосване на празно пространство и са реагирали със страх, когато празното пространство е било заплашвано. В нов доклад, публикуван в журнала Current Biology, изследователите описват експеримент, възпроизвеждащ усещането за смяна на тела. 
За да създаде тази илюзия, екипът е помолил участниците да легнат в машина за функционален ядрено-магнитен резонас. В същото време те са носили пред очите си шлем, показващ това, което вижда друг човек, лежащ на маса в същата стая на място, откъдето може да види човека в машината. Това е като да виждаме в близък кадър на телевизионен екран някой, който е седнал на стол в дневната ни стая и ни гледа как лежим на дивана. Чрез ядрено-магнитния резонас учените са наблюдавали мозъчната активност на доброволците. 
За да постигнат усещането, че човекът в машината се намира в тялото на другия участник, изследователите са докоснали и двамата по едно и също време и на едно и също място. „В рамките на секунди мозъкът слива усещането за докосване и визуалните данни в нова перспектива, като резултатът е илюзия, че се намираме в чуждо тяло и се намираме там, където другият човек се намира в стаята, извън нашето тяло“, обяснява Арвид Гутерстам. 
С други думи, когато двете тела са били докоснати, човекът в машината за ядрено-магнитен резонанс е почувствал, че е в тялото, което вижда, че е докоснато, намиращо се извън машината. Изследователите са продължили опитите, заплашвайки тялото извън машината с нож. Това е довело до потене и увеличаване на мозъчната активност в областите, свързани с чувството за страх. Резултатите показват, че „мозъкът е възприел чуждото тяло като собствено“. Когато учените са заплашили участника в машината с имитация на ковашки чук от пластмаса, реакцията е била по-спокойна, което налага извода, че усещането на участника е било, че атаката е била насочена към другия в стаята. 
Защо се случва това? През 2014 година изследователски екип получи Нобелова награда за откритието, че определени неврони, наречени „неврони за място“, изпълняват роля при ориентацията ни в пространството. Гутерстам и колегите му са успели да пресъздадат у участниците в опитите илюзията, че се намират на няколко различни места в стаята. Наблюдавайки мозъчната активност, учените са установили, че определени области, сред които и невроните за място са отговорни за усещането за собственост на тялото. „Това откритие е особено интересно, тъй като показва, че невроните за място участват не само в ориентацията и декодирането на паметта, но са важни и за генерирането на съзнателното изживяване за тялото на даден човек в пространството“, обяснява Хенрик Ерсон. 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване