07/08/15 03:48
(http://www.klassa.bg/)

Гърция се яви без план на срещата за оставането й в еврозоната

 Новият опит на Гърция да договори спасителна програма и да остане в еврозоната започна с фалстарт, тъй като финансовият министър на страната пристигна на извънредната среща на колегите си от еврогрупата във вторник без нови предложения. Лидерите на еврозоната дадоха на Атина последен шанс да представи нов план за реформи, въпреки че желанието им за пореден рунд от преговори е крайно изчерпано, особено след референдума в неделя, на който гърците убедително отхвърлиха условията на кредиторите.

Новият гръцки финансов министър Евклидис Цакалотос обаче се оказа без никакви писмени предложения. Вместо това той е изложил устно пред останалите финансови министри от еврозаната това, което според гръцкото правителство е същият план, който Атина е изпратила на кредиторите на 30 юни.

На 27 юни обаче кредиторите обявиха, че Гърция ефективно е прекратила преговорите, като е свикала референдум, поради което еврогрупата официално не е обсъждала писмото, изпратено от Атина на 29 юни. В това писмо правителството на Алексис Ципрас заявява, че приема много от исканията на кредиторите, но с редица корекции, свързани с данъка върху добавената стойност и пенсионните реформи, костващи "стотици милиони евро".

Новата молба за финансова помощ се чака в сряда, но можело и късно във вторник

Липсата на нов план шокира събралите се финансови министри, а някои от тях видимо се разгневиха, твърдят източници, цитирани от "Файненшъл таймс". Тяхното заседание трябваше да очертае параметрите на решаващата среща на лидерите на еврозоната, която започна във вторник вечерта.

 

"Гърция ще отправи вероятно в сряда нова молба за финансова помощ от еврозоната", обяви в края на заседанието на финансовите министри председателят на еврогрупата Йерун Дейселблум. "Днес нямаше писмо, с което официално Атина да отправи искане за помощ. Ние го очакваме в най-скоро време и ще има нова среща на еврогрупата, на която то ще бъде обсъдено", допълни Дейселблум.

Участници в срещата обаче казаха, че Атина е решила да се забърза и да представи още на 7 юли вечерта новия си план за спасителна програма от еврозоната на стойност 500 млрд. евро.

Преди това се очаква гръцкият премиер Алексис Ципрас да разговаря с германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд. Ципрас дори е провел и телефонен разговор с американския президент Барак Обама.

Времето за Гърция изтича бързо, тъй като банките в страната, които остават затворени повече от седмица, не могат да издържат повече без животоспасяващите заеми от Европейската централна банка (ЕЦБ), коятозатегна условията на отпускането им.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле продължи твърдата линия спрямо Атина. Пристигайки в Брюксел, той коментира: "Ние вече нямаме (финансова) програма (за Гърция)". Шойбле каза, че еврогрупата е в напрегнато очакване на новите гръцки предложения, както и лидерите на еврозоната.

Той изключи възможността Гърция да остане в еврозоната без точна финансова програма. "Без програма няма никаква възможност да се помогне на Гърция в рамките на еврозоната", заяви Шойбле. Той обаче изтъкна, че ЕС е готов да помогне на страната, имайки предвид обсъжданите планове за подкрепа в рамките на ЕС, а не спешна помощ от еврозоната.

ЕК и Франция работят за оставането на Гърция в еврозоната

Европейската комисия и френското правителство се изказаха по-категорично, заявявайки, че ще работят твърдо да не допуснат Гърция да излезе от единния валутен съюз.

Еврокомисарят по икономиката Пиер Московиси заяви, че има "някои технически решения", които да разрешат противоречията между Гърция и кредиторите й, но "доверието трябва да бъде възстановено".

Без солидарност няма възможност да се помогне (на Гърция), каза Меркел. Без солидарност и без реформи пътят, по който искаме да тръгнем, е невъзможен, подчерта германският канцлер.

Европейски представители заявиха, че министрите от еврозоната не могат да се ангажират с каквото и да е крайно решение и само лидерите на страните от еврозоната имат правомощията да договарят политически компромиси, които биха предотвратили излизане на Гърция от еврозоната.

Може ли да се има доверие на гръцкото правителство?

Всичко зависи до голяма степен от това доколко германският канцлер Ангела Меркел е готова да поддържа оставането на Гърция в еврозоната и дали Ципрас може да убеди събеседниците си, че може да му се има доверие да приложи евентуално споразумение.

Ситуацията достигна до етап, в който сделка, жизненоспособна сделка, е възможна само на най-високо политическо равнище, коментира словашкият премиер Петер Кажимир, който е сред най-големите критици на Атина.

След победата си на референдума в неделя, гръцкият премиер обеща да включи в предложенията си облекчаване на гръцкия дълг. Финландският финансов министър Алекс Стуб обаче незабавно отхвърли подобна перспектива. Ние не желаем да облекчаваме дълговото бреме на Гърция, каза той и добави, че вратата за преговори все още е отворена, но в същото време тази врата е условна. "Ние трябва да видим някаква политическа воля, промяна от страна на гръцкото правителство, за да проработи тя", коментира Стуб.

Официални представители, запознати с хода на разговорите, казаха, че и двата лагера не са склонни на отстъпки и няма ясен път за постигане на споразумение, което би предотвратило хаотичен фалит на Гърция след две седмици, когато има да плаща 3.5 млрд евро на ЕЦБ.

Четири сценария за Гърция

Както написа германското сп. "Шпигел" преди започването на разговорите в Брюксел във вторник, за Гърция се очертават четири сценария.

Първият: Европейските лидери постигат съгласие за възобновяване на преговорите по трети спасителен пакет за Гърция. Подробностите трябва да бъдат уточнени в близките дни - но бързо, защото гръцките банки са в непосредствена опасност. Някои от тях могат да останат без пари още тази седмица, ако Европейската централна банка (ЕЦБ) не им осигури допълнителна ликвидност. Освен това Гърция има да плаща идната седмица заплати и пенсии, а на 20 юли настъпва падеж по облигационен заем от 3.5 млрд. евро към ЕЦБ, които страната не може да покрие без външна помощ.

Третият спасителен пакет трябва да бъде договорен, подписан, ратифициран и частично приложен преди Гърция да получи финансиране от кредиторите. Да се свърши всичко това толкова бързо би било изключително трудно, дори при най-добра воля.

Вторият сценарий: Евролидерите се съгласяват, че няма да има споразумение. Заедно с Атина подготвят Grexit - планирано излизане на страната от Европейския паричен съюз.

Трети сценарий: Срещата на върха приключва без резултат. Преговорите ще продължат по-късно тази седмица и се гони последен шанс в последната минута идната седмица. Дали обаче ще стигне времето, зависи от това дали ЕЦБ ще осигури извънредна помощ на гръцките банки. В противен случай финансовата система на страната е заплашена от колапс.

На 6 юли вечерта централната банка заяви, че ЕЦБ ще продължи да отпуска спешни заеми, но при по-затегнати условия.

Четвърти сценарий: Срещата приключва без резултат. Двете страни в преговорите остават на непримирими позиции, планират се нови разговори. Гърция е заплашена от хаотичен Grexit.

Без ясен пакет от реформи оставането на Гърция в еврозоната е "проблематично"

В понеделник вечерта Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд обсъдиха ситуацията с Гърция и заявиха, че вратата за преговори с кредиторите още е отворена, но призоваха Атина бързо да направи предложения за постигане на сделка "пари срещу реформи". Без такива предложения, каза Меркел, засега няма условия да се обсъжда програма, в която да участва спасителният фонд на ЕС.

Председателят на еврогрупата Дейселблум каза, че без ясен пакет от реформи оставането на Гърция в еврозоната е "много проблематично".

В дневния ред на срещата на еврогрупата се отбелязва, че референдумът в Гърция се е състоял, след като гръцкото правителство се е оттеглило едностранно от преговорите с институциите по проект за реформи, предвиден съгласно споразумението със страната от февруари 2015 г. Отбелязва се, че Еврокомисията и ЕЦБ ще бъдат представени на срещата на най-високо ниво, докато това не се предвижда за Международния валутен фонд (МВФ), който е третият кредитор на Гърция.

В понеделник вечерта шефът на МВФ Кристин Лагард е разговаряла с гръцкия премиер и му обяснила, че правилата на фонда не разрешават отпускане на средства при пропуснати плащания към МВФ. Лагард обаче казала, че МВФ следи внимателно създалата се ситуация и "е готов да помага на Гърция, ако му бъде поискано".

На 30 юни в полунощ Гърция изпадна в неплатежоспособност по задължение от 1.6 млрд. евро към МВФ.

Поредните извънредни срещи за Гърция се провеждат на фона на затворените гръцки банки и въведения лимит от 60 евро на теглените от банкомат. Преди ден бе съобщено, че банките няма да отворят на 7 юли, както бе заявил Ципрас, а поне до четвъртък, но и този срок изглежда оптимистичен, след като в понеделник вечер управителният съвет на ЕЦБ отказа да одобри допълнителна ликвидност за гръцките банки, като запази досегашния, вече достигнат, таван на помощта си чрез механизма ЕЛА. Допълнително пък бе решено да бъде намалена значително стойността на ценните книжа на гръцката държава, използвани като гаранции от гръцките банки.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване