08/16/15 10:17
(http://www.klassa.bg/)

АФП: Остров Кос – за мигрантите парче земя далеч от войната

В Ирак Тайиб и Мустафа бяха непосредствени свидетели на издевателствата на терористичната организация Ислямска държава (ИД). Гръцкият остров Кос е спирка далеч от въоръжените конфликти за мигрантите, които пристигат, макар приемът да не е еднакъв за всички.

Това се казва в репортаж на агенцията Франс прес от гръцкия остров.

Октомврийската нощ на 2014, когато избягали от страната си, ще остане запечатана в паметта им: Един сириец ни отведе от Ал Каим (Ирак) до Абу Камал (Сирия); бяхме забулени, за да не ни спрат на загражденията джихадистите от Ислямска държава, разказва 18-годишният Тайиб.

Десет месеца по-късно след дълго пътуване през Турция, заплатено 1000 евро на един каналджия, и нощно плаване от плаж в Бодрум (Турция) към остров Кос за 1200 евро на човек, двамата братя сега се надяват възможно най-бързо да се качат на ферибота за Атина.

От януари досега близо 5600 иракчани са дебаркирали на гръцките острови, според Стела Нану, говорител на Върховния комисариат на ООН за бежанците в Кос. Общо 124 000 са мигрантите прекосили Егейско море през този период като повечето са сирийци, бягащи от войната в тяхната страна.

Тайиб и Мустафа, неговият 17-годишен брат, са избягали от град Мосул, който падна в ръцете на ИД миналия юни: майка им отказала да им даде 1000 евро, които поискали, и те изгорили къщата. Останалата част от семейството сега се е подслонила в Багдад.

Представителката на комисариата смята, че всички, които бягат от конфликтите – иракчани и сирийци – трябва да получат закрила.

Тези хора бягат от много сериозно погазване на човешките права и повечето пристигат тук сериозно травмирани, казва г-жа Нану.

Но за разлика от сирийците имиграционните служби гледат на иракчаните като на имигранти, не като на бежанци, отбелязва Захарула Цириготи, ръководител на службата за чужденците в гръцката полиция в подкрепление в Кос.

Така на ферибота, който акостира в петък на острова, за да ускори регистрацията пред гръцките власти, ще имат достъп само сирийците, принудени да чакат на един стадион часове наред под палещото слънце, уточнява г-жа Нану.

Останалите националности – афганистанци, сомалийци, еритрейци – продължават да се редят на опашка извън полицейския участък на остров Кос.

Много иракчани, запитани от АФП, признали, че крият националността си и се представят за сирийци.

Според гръцката информационна агенция АНА процедурите по регистрация на ферибота би трябвало да започнат вечерта, след като работата се организира на борда на кораба с достатъчен на брой персонал.

Тайиб и Мустафа вече са очертали следващите етапи: Македония, Сърбия, България, после Австрия. В зависимост от ситуацията ще изберем най-добрата страна, за да поискаме убежище.

Джабер, бивш 35-годишен иракски военен, който сърба кафето си, знае единствено, че пътят ще е дълъг, човек дори не си представя колко дълъг може да е той.

Той е избягал от Мосул миналото лято заедно с жена си и трите си деца, скрити в камион със снопи сено.

Ислямска държава изби много иракски войници, обяснява Джабер, убеден, че джихадистите щяха да убият и него, ако беше останал.

Макар да е принуден да подслони семейството си в палатка на плажа на Кос, където няма приемен център, пристигането на острова за него е като "прераждане".

Страхът и насилието на ИД са принудили Лейла, 35-годишна майка, да изведе децата си от ада Кобане – граничен сирийски град с Турция, място на ожесточени сблъсъци между ИД и сирийските кюрдски бойци. Тя е заела 10 000 евро, за да плати на каналджиите. В Кобане няма вече нищо, нито училище, нито сигурност – нищо, казва тя. /БГНЕС

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване