(http://pik.bg)
Догодина откриват най-големия музей на открито в София
На 15 ноември трябва строителят да предаде обекта - античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", а откриването ще бъде догодина. Това каза министърът на културата Вежди Рашидов, след като инспектира хода на изпълнението на заключителния етап на проекта.
Откриването на Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика", който доби известност като най-големия музей на открито в София ще бъде догодина, каза Рашидов и посочи сложната система – процедури, документация, одити, проверки, която ще продължи около 3-4 месеца, докато приключим обекта като е финансиран от европейски средства. "Напреднало е, има доста голям напредък вече", посочи той. Месец и половина след приключване на консервацията и експонирането на детайлите, които са вдигнати, те ще се върнат, ще се премине и към другата, която ще има стъклен профил. "Ще отделим 2,6 месеца изцяло на другата част и така поетапно се надявам, че на 15 октомври ще се радваме най-накрая на центъра на София", каза Рашидов. Така цялостната реконструкция на Ларгото, която предвижда да бъдат експонирани и консервирани разкритите археологически находки при строежа на метростанцията до ЦУМ, ще завърши в късната есен на 2015 година.
С реализацията на проекта за изграждането на Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", който се финансира по ОП "Регионално развитие" в София ще имаме скоро най-големия музей на открито. Заключителният етап на проекта "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика" предвижда благоустрояването на зоната на площад "Независимост" и на зоната под бул. "Мария Луиза" с обща площ 8 000 кв. м.
Днес, отговаряйки на въпрос за проекти и в крайните квартали на столицата и за другите градове на България, Вежди Рашидов каза, че има и спор с главния архитект на София Петър Диков. "Мен много ми се иска да започнем да мислим по европейски за града. Де факто примерно, аз бях много недоволен от безразборното слагане на паметници. На всеки 10 метра има паметник", каза той и добави, че "всички тези неща трябва да са децентрализират". "Всеки район трябва да си има своя площад, своя център и аз съм казал нещо простичко: Ако ние намерим законови форми, всеки строител, който инвестира в строителство го задължим по някакъв начин да естетизира, да направи по една скулптура пред сградата, която е построил, ние ще имаме след 10 години 10 прекрасни сгради с прекрасни скулптури. Но трябва наистина сериозно да помислим как да децентрализираме монументално мислене, как да се децентрализира – да излезе от тази среда на центъра, защото има опасност някой ден и някой управляващ да се спъне и в някои от паметниците", заяви министърът. Той посочи че там е изброил над 27 скулптури в периметър от 4 декара.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/08/18