08/22/15 15:36

Световното първенство по лека атлетика започна с първа титла за Еритрея

Петнадесетото световно първенство по лека атлетика в Пекин беше откритос пищна церемония, в която се включиха доброволци и военни. Церемонията беше изгледана от целия политически елит на комунистическата държава, начело с президента Си Цзипин. Спортисти от 207 страни ще спорят за 47 комплекта медали на олимпийския стадион „Птиче гнездо“ в продължение на девет дни. България участва с осем състезатели, като само Габриела Петкова в тройния скок има шанс да се качи на почетната стълбичка. Тя започва надпреварата днес като квалификационната норма е 14.25 метра. Интересът към световното първенство е голям, като за сутрешните сесии над 80% от билетите са продадени, а за следобедните стартове – над 90%, твърдят организаторите. Общо са продадени близо 600 хиляди билети.  Очакванията са около 5 милиарда зрители по света да гледат световният шампионат на царицата на спортовете пред малкия екран. С най-голям отбор в първенството участват САЩ – 158 атлети, което е близо два пъти повече спрямо тима на домакина Китай – 83 спортисти. Тройката се затваря от руските атлети, които са 70. Над 7.2 млн. долара ще бъдат раздадени на класиралите се на призови места. Най-високата премия е за нов световен рекорд – 100 долара, но прогнозите са, че едва ли ще бъдем свидетели на върхови постижения. Шампионите на света във всяка една от 47-те дисциплини ще получат по 60 000 долара, сребърните медалисти – 30 000 долара, а бронзовите – 20 000 долара. Останалите от четвърто до осмо място ще си разпределят от 15 000 до 4000 долара. Това е последното световно първенство под ръководството на дългогодишния шеф на Международната федерация по лека атлетика Ламине Диак. На 31 август, след 16 години на върха на световната атлетика, той предава поста на лорд Себастиян Коу. Под натиска на Световната антидопингова асоциация в навечерието на първенството бяха повторно проверени пробите на призьорите от първенствата през 2005 г. в Хелзинки и 2007 г. в Осака. Открити бяха 28 съмнителни проби. Имената на уличените не бяха съобщени. По-голямата част от тези атлети са прекратили състезателната си кариера, а тези които продължават да се занимават няма да участват в Пекин, обяви IAAF. Габриела Петкова с най-добър резултат влезе във финала Представянето на българския отбор започна с разочароващ старт на Митко Ценов на 3000 м с препятствия. Той завърши последен в серията си с време на около 40 секунди по-слабо от най-доброто му постижение – 9:02.72 минути. "Нямам никакво обяснение. Девет минути не съм бягал отдавна. И утре да ме пуснете, пак ще го направя. Всичко бе наред с тренировките, просто ми бе тежко", каза Ценов след разочароващото си представяне. Скачачката Габриела Петкова, която единствена от българките има шанс за медал, обаче се класира за финала с най-добър резултат от 14.44 м в тройния скок постигнат в третия опит. Квалификационната норма беше 14.25 м. Основни конкурентки на българската в спора за отличията ще бъдат водачката в световната ранглиста рускинята Екатерина Конова и световната шампионка от Колумбия Катерина Ибаруен, които преодоляха без проблеми квалификацията. Финалът в тройния скок при жените е в понеделник. За останалите български състезатели ще е успех, ако попаднат в призовата осмица. За това ще се борят Ивет Лалова на 100 м и 200 м, Силвия Дънекова – 3000 м стипълчейз, Мирела Демирева и Венелина Венева-Матеева - скок височина. При мъжете шансове за влязат във финала имат гюлетласкача Георги Иванов  и Георги Цонов на троен скок. Първа титла за Еритрея Световният шампионат започна с първа титла за основаната преди 15 години държава Еритрея. Успехът донесе Гирмай Гебреселасиев маратона. 19-годишният младеж стана най-младият победител в тази дисциплина на такъв форум. Той пресече финала след 2 часа, 12 минути и 27 секунди бягане. На 27 секунди след него остана Йемане Цегай от Етиопия, а на 40 секунди Соломон Мутай от Уганда. Защитаващият титлата си и олимпийски шампион от Лондон през 2012-а година Стивън Кипротич от Уганда завърши на 6-то място с време 2:14.42 часа. Кенийците, които бяха смятани преди старта за фаворити, имаха огромни проблеми по трасето и нито един от тях не влезе в топ 20. За Гебреселасие, който няма роднинска връзка с легендарния етиопски бегач на дълги разстояния от края на миналия век, това е първи успех на голямо състезание. Историята му е повече от любопитна. Той бяга от университета, където родителите му го задължили да учи, за да получи добро образование. Прави своя дебют в дистанцията 42.195 км на маратона в Чикаго през 2014 г. и завършва 6-и. "Нямам нищо общо с великия Хайле Гебресаласие. Единствено, че бягаме бързо и двамата", каза след успеха младият еритреец. Еритрея допреди 15 години бе част от Етиопия, но след това стана независима държава. След финала Гирмай Гебреселасие се обърка в лабиринтите на „Птичето гнездо” в Пекин и вместо в стаичката за допинг пробата, се озова на трибуната за медиите. На помощ му се притече един от треньорите на Етиопия, който бе наблизо. Той помоли един от сътрудниците да заведе първия шампион на игрите в правилната посока и да отиде навреме на допинг-контрола. Гвоздеят в програмата с интрига на 100 метра Гвоздеят в програмата е бягането на 100 метра при мъжете, като интригата е дали Юсеин Болт ще успее да защити титлата си. Сериите в дисциплината бяха днес и показаха, че това не е много сигурно, като силите на първите седем са почти изравнени и се побират в разлика от осем стотни от секундата. Бегачите от Ямайка този път ще имат сериозна конкуренция от страна на американците, като в разпределението на медалите може да се намеси дори атлети от Франция и Катар, които спечелиха с лекота сериите си с време под 10 секунди. С най-добро време за полуфиналите се класира американецът Джъстин Гатлин -  9.83 секунди, но с попътен вятър над допустимия от 2.1 метра в секунда. Олимпийският шампион от Атина и световен от Хелзенки държи и най-добрия резултат за сезона от 9.74 сек. На предишното световно първенство в Москва Гатлин остана втори след Юсеин Болт и сега ще даде всичко от себе си за да се върне на върха в най-атрактивната дисциплина в леката атлетика. Светкавицата от Ямайка през този сезон не е убедителен и е далеч от времето, когато регистрира феноменалния си световен рекорд от 9.58 секунди на световното първенство в Берлин през 2007 г. Болт спечели без проблеми седма серия с 9.96 секунди и се класира за полуфиналите. През този сезон най-доброто му бягане е от Лондон през юли, когато постигна 9.87 секунди. Ако иска отново да бъде на върха той ще трябва да смъкне повече от десета от най-доброто си постижение за сезона. Общо осем атлети слязоха под гросмайсторските 10 секунди по време на бяганията в сериите. С втори резултат за полуфиналите в неделя се класира младата звезда на американския спринт Трейвън Бромел, който постигна 9.91 секунди в четвърта серия. С една стотна по-слабо бяга друга млада надежда на световния спринт – французинът Джими Викаут, победил в пета серия. Ветеранът Асафа Пауъл от Ямайка влезе с четвърто време – 9.95 секунди, което е с една стотна по-добро от това на сънародника му Болт. Полифиналните серии и финалът на 100 метра са в неделя, като двете бяганията са през два часа.