08/23/15 15:18

Деветима атлети бягат на финала на 100 метра на световното първенство

Девет атлети, всички слезли под гросмайсторските 10 секунди, ще бягат във финала на най-атрактивната дисциплина на световното първенство по леката атлетика в Пекин – 100 метра. Причината – трима спринтьори дадоха 9.99 секунди в полуфиналните серии. Ще бъде ли детронирана "светкавицата" Юсеин Болт, чийто път към върха тръгна именно от олимпийския стадион "Птичето гнездо" предстои да видим на финала в 16.15 часа българско време. Ако няма проблеми със старта, то новият шампион в късия спринт би трябвало да се казва Джъстин Гатлин. Американецът направи впечатляващо бягане в полуфиналите. Беше с класа над останалите и влезе с най-добро време във финалната деветка -  9.77 секунди. Допълнително преимущество за олимпийския шампион от Атина и световен от Хелзинки е доминацията му през този сезон в късия спринт. Гатлин държи и най-добрия резултат за сезона от 9.74 секунди, който със сигурност ще подобри на финала, ако няма силен насрещен вятър. За разлика от американеца, защитаващият титлата си на 100 метра Юсейн Болт се промуши във финала в последните метри след ужасен старт, който наруши бягането му в началото. Това не даде да се разбере в каква форма се намира двукратният олимпийски и двукратен световен шампион в късия спринт. Ямаецът спечели първата полуфинална серия с време от 9.96 секунди. Със същия резултат в неговата серия завърши и младият канадец Андре де Грасе. С второ време във финала влезе американецът Майк Роджърс - 9.86 сек, който остана втори след сънародника си Гатлин във втората полуфинална серия. Така Роджърс записа най-добрия си резултат за сезона в късия спринт. Третата полуфинална серия беше спечелена от друг американец – Тайсън Гей с 9.96 секунди. Той  се завърна на пистата след изтърпяване на 4-годишно наказание за употреба на допинг. Тайсън Гей е световен шампион от Осака 2007 г. През този сезон най-доброто му постижение е 9.87 секунди. Втори след него в серията остана Асафа Пауъл с 9.97 секунди. За финала се класираха първите двама във всяка от трите полуфинални серии плюс двете най-добри времена. Но те се оказаха три с по 9.99 секунди. Толкова дадоха младият канадец Трейвън Бромел и представителят на домакините Биджтян Су, завършили съответно трети и четвърти в първата полуфинална серия. Третото време от 9.99 секунди фиксира французинът Джими Вико в трета полуфинална серия, който бяга с болки в коленете. Очаквайте подробности.