(http://www.klassa.bg/)
Къде вирее ксенофобията?
От общо 130 нападения срещу чужденци, извършени през миналата година, 61 са станали в Берлин и новите федерални провинции. В тези области живеят около 17 процента от германските граждани, в същото време там са били извършени близо 47 процента от всички ксенофобски нападения в Германия през 2014 година. От статистката на вътрешното министерство излиза, че ксенофобските нападения в Източна Германия са отбелязали прираст от близо 40 процента в сравнение с 2013 година.Говорителят на фондация Amadeu Antonio - Роберт Людеке смята, че цифрите са тревожни, но не и изненадващи. Фондацията, със седалище в Берлин, си е поставила за цел да помага за развитието на гражданското общество и демократичната култура. Людеке казва, че през последните две години нападенията срещу чужденци са се увеличили значително. Според него за това са допринесли и демонстрациите на движението "Пегида" в източните федерални провинции през миналата година. "Расистките нападения се извършват там, където има напрежения в обществото", каза той пред Дойче Веле.
Германското министерство на вътрешните работи прави разлика между расистки нападения, тоест целенасочени атаки срещу чужденци, и дясноекстремистко насилие. Вътрешното министерство слага в тази графа и случаите, в които германци са станали обект на нападения, само защото са се опитали да защитават мигранти.
Много от насилията остават нерегистрирани
Броят на нападенията с дясноекстремистка мотивация е значително по-голям от този на атаките по чисто расистки подбуди. През 2014 година са регистрирани 1 029 подобни случая. В провинция Северен Рейн-Вестфалия са били извършени 370 дясноекстремистки нападения. По този показател провинцията изпреварва значително някои други провинции като Берлин, Саксония или Бранденбург. Експертите твърдят, че в Северен Рейн-Вестфалия съществува силна неонацистка среда, чиито привърженици нерядко са склонни и към насилие.
По-големият брой на деянията с дясна мотивация в Северен Рейн-Вестфалия може обаче да се обясни и с това, че в тази провинция има гъста структура от центрове за превенция на насилието, които регистрират всички подобни случаи. В голяма част от западните провинции на Германия обаче липсват сходни структури.
След Обединението на Германия през 1990 година, федералното правителство инвестира значителни средства в Източна Германия, за да изгради структури за превенция на престъпленията, мотивирани от ксенофобия и расизъм, казва Людеке. "На Запад обаче и до днес е разпространено разбирането, че десният екстремизъм е проблем само на източните провинции", казва той. Затова действителният брой на дясноекстремистките изяви в Германия вероятно е значително по-висок от този в официалните статистики.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/08/23