08/24/15 05:30
(http://pik.bg)

Три дни танцуваха и пяха на Жеравна

Три дни танцуваха и пяха на Жеравна

Веселието, песните и танците продължиха и в последния ден от Фестивала на фолклорната носия Жеравна 2015. През този ден забраните важащи за територията на фестивала отпаднаха. Участниците имаха право да влизат на неговата територия и без народни носии, без такса за вход и можеха вече да правят снимки. Но въпреки това, по-голямата част от участниците отново бяха облечени в различни фолклорни носии от всички краища на страната, пише "Фокус". По програма в 12:00 часа на обяд, програмата за деня и фестивала завършиха, но музиката продължи до 17:00 часа, когато официално Сливенският балкан замлъкна до следващата година.

Под звуците на „100-те каба гайди“ бе открит Международният фестивал на фолклорната носия - Жеравна 2015 г. В Сливенския балкан, на поляните на село Жеравна се стекоха десетки хиляди хора дошли от различни краища на България, за да станат част от българщината. Гостите и участниците във фестивала се върнаха 100-150 години назад във времето в епохата на Възраждането и усетиха дух на историческото ни минало. Едно от условията за участие във фестивала бе всеки желаещ да е облечен в народна носия независимо от кой край на България е. Официален гост бе министърът на земеделието и храните Десислава Танева, както и заместник-председателят на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов и председателят на ПГ „Патриотичен фронт“ Валери Симеонов, директорът на ансамбъл „Българе“ Христо Димитров, както и организаторът на фестивала за 8-ма поредна година Георги Манев.

Министър Десислава Танева заяви, че се чувства безкрайно щастлива от факта, че е отново на това място и е част от фестивала на фолклорната носия. Облечена в народна носия министър Десислава Танева, уточни, че това е най-удобното облекло за всеки сезон: „През лятото ти е хладно, през зимата топло. Това се дължи да хубавите платове, от които са ушити носиите“. По думите на министъра на земеделието и храните, е необходимо да се възродят такива празници и фестивали, на които да се събират българите и да се връщат към миналото си. Министър Танева сподели, че е облечена в семейна носия, от бащиното й село, а забрадката, с която е била на баба й. Цветан Цветанов се изказа за това, колко щастлив го прави фактът, че е част от Фестивала на фолклорната носия. Валери Симеонов от ПГ „Патриотичен фронт“ заяви, че е време да се възобнови българщината и да бъдем повече българи.

Гордост от случващото изявиха директорът на ансамбъл „Българе“ Христо Димитров и организаторът на фестивала Георги Манев. Георги Манев разкри откъде му е дошла идеята преди 8 години да организира такъв фестивал и то точно на това място. Директорът на ансамбъл „Българе“ е този, който подтиква у Манев да се зароди идеята за такова мероприятие, а именно фактът, че Христо Димитров е организирал сватбата си по този начин и е било задължително всички гости да са облечени с народни носии.
На фестивала изрично бе забранена употребата на фотоапарати, камери и мобилни телефони, внасяне на дамски чанти, часовници и всичко останало, което може да асоциираме със съвременния свят. За спазването на правилата и сигурността следеше охранителна фирма, която и при най-малкия опит за нарушение спираше нарушителя. Същевременно бяха изградени специално обособени места, за провеждане на телефонни разговори.

За настроението на участниците звучаха гайди и духови оркестри. Хора се виеха из сливенските поляни преди да бъде обявено официалното начало на фестивала. Гостите можеха да опитат от чеверметата, които се въртяха из гората, както и други домашни храни и напитки, които се продаваха на специални щандове – както от едно време. Също така се продаваха сувенири повечето от които битови и народни. Песните, танците и хората продължиха да се вият, въпреки дъжда, който се опитаха да прогонят участниците във фестивала на фолклорната носия.
До ранните часове на съботния ден в Сливенския Балкан над Жеравна, поляните бяха пълни с хора, играещи хора и пеещи български народни песни. Духът на българите от преди 100-150 години от епохата на Възраждането беше пресъздаден. Неусетно от първия бе преминато към втория ден на Фестивала на фолклорната носия – Жеравна 2015. Първото мероприятие за деня бе „Свето кръщение“ или както го нарече министърът на земеделието и храните Десислава Танева „кръщенка“. По време на ритуала бяха кръстени три малки деца – Христо, Румяна и Петромила. Министър Танева стана кръстница на Петромила, като я пое от ръцете на попа, облече я в нови дрехи и я закичи със златно синджирче, както традицията повелява. След това бяха осветени знамената на четите и сдружението „Пазителите на българщината“. Бе приета шестата жена воевода в сдружението. През целия ден по поляните се виеха хора от различни части на България, звучаха гайди и духови оркестри. Различни ансамбли изпълниха народни обичаи, песни, танци и свирни. Бяха представени и народни борби. По-късно имаше фестивални изненади и две жени от Добрич успяха да открият съкровището на фестивала на Вълчан воевода, което бе на стойност 1000 лева. Башибозуците се опитаха да им го откраднат, но двете жени успяха да го спасят. В по-тъмната част на вечерта въпреки лошите метеорологични условия и проливния дъжд имаше възпоменание на Апостола. Всички присъстващи запалиха свещ в памет на Апостола, след което интересът бе преместен към нестинарските игри, които се проведоха на поляната до входа, съпътствани от пороен дъжд, който не отказа нито нестинарите, нито гостите да останат на поляната, да преминат боси през жарта и да се върнат отново на хорото. Христо Димитров, основател на ансамбъл „Българе“, заяви, че е горд българин и се чувства много добре, като вижда случващото се на фестивала. „Това е най-хубавият фестивал, провеждан тук“, каза още Христо Димитров.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване