08/28/15 07:28
(http://www.klassa.bg/)

“Златният Орфей” да се върне незабавно!

 “ЕГА си държавата, щом един конкурс като “Златният Орфей” не може да спретне”, изрепчи се оня ден познат.

Кой и защо уби “Златният Орфей”? Той бе погребан, преди да се възроди след 16 години тишина. От шепа мушмороци, които искаха да гушнат едни чужди пари, като приватизират конкурса. А той, ще припомним, е национален капитал и никой няма право да посяга с нечисти помисли и ръце към него.

От 1994 година търговската марка на “Златният Орфей” държат държавната телевизия БНТ и Националният дворец на културата. За 21 години те можеха наистина да изкарат злато от “Златният Орфей”, ако не се отнасяха чиновнически към марката.

“Орфеят” не е стока, той не е само носталгична троха от миналото на три поколения. Той е част от културата на нацията.

И ако бъдещето на българина е неясно, настоящето - трудно, то единствено миналото е осветлено с хубавите спомени. Хубавите, защото съзнанието има прекрасното свойство да оставя само приятните спомени и да изтрива като с гумичка лошотията от миналото. Дрън-дрън, че “Орфеят” бил социалистическа измислица. Той бе вид масова култура, която влизаше от екрана във всеки дом - без цвят и партиен привкус, какъвто бе конкурсът за политическа песен “Ален мак”.

“Златният Орфей” и днес би ни стоплил дните. За българите той е далеч повече от Евровизията, която наистина лъха на социалистически мухъл. Затова “Орфея” трябва да го има. Да, нека на него да се погледне съвременно, с бизнесменски нюх и да се извлече и печалба, а не само да ни гони пустата носталгия. Но да го има! Ако няма ербап бизнесмени, да се заеме с делото държавата. Не е срамно, достойно е тя да покаже и другото лице на България.

Роберта взе голямата награда на “Златният Орфей” през 1999 г.

 

Да оставим неоспоримите дивиденти от такъв конкурс. Първо, 25 нови песни ще влизат всяка година в националния ни музикален фонд. Това е твърде добре, тъй като през последните години радиата се надпреварват да въртят “хитове” отпреди 40-50 години. Не стига, ами се правят и нови аранжименти на песни като “Чико от Порто Рико” (1956 г.), “Замълчи, замълчи” (1958 г.), “Ропотамо” (1962 г.), “Една девойка ме попита” (1963 г.). Защо?

Просто е - защото хората не само ги слушаха, те бяха влюбени в песните от 50-те, 60-те, 70-те и 80-те години. (И след тях за много хора над 55 г. има само тишина.)

Такива мелодични и запеваеми от народа песни днес няма, ако изключим репертоара на изпълнители от ранга на Лили Иванова, Васил Найденов и неколцина още.

Само фабриката на Графа “Монте Мюзик” работи с пълна пара за радост на тийнейджърите и рапър поколението.

Второ, възраждането на “Златният Орфей” ще стимулира поети, композитори и певци. И ще има отново правилен критерий при отсяването на доброто от пошлото.

Трето, ще обедини обществото пред тв екрана за нещо качествено. Не за да гледат печалбарски риалитита, на които някой герой ще се изтъпани на екрана, когато детето ти е още будно, за да каже, че се е чукал с друг мъж, известен при това. Днес мерзостта и желанието за тотална печалба по родните телевизии нямат почивен ден.

А “Златният Орфей” е вид култура. Да, масова, но и тя върши работа пред простотията. Хората ще превключват на програмата, за да чуят миналите през цедката на журито хубави песни, което си е музикално преживяване. Ще има и дебати пред екраните вкъщи коя песен е по- и най-. А въпросните песни след музикалния фестивал ще се завъртят и по радиата.

Така че, ако не се намери ербап бизнесмен да поеме нещата и направи шоубизнес от “Златният Орфей”, да се намеси държавата. Тя дължи на народа - беден, унижен и оскотен, поне едно духовно зрелище в годината.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване