08/28/15 16:18

Ивет Лалова е седма в света на 200 м

Ивет Лалова-Колио е седма в света на 200 м. Това е най-доброто представяне на най-бързата ни спринтьорка от всичките й участия на световни първенства. Въпреки че не подобри най-доброто си лично постижение, поставено преди ден на пистата в Пекин, Лалова имаше честта да бяга в най-силния финал в тази дисциплина в историята на световните първенства от 1976 г. насам. Шампионката Дафне Схипърс с 21.63 секунди счупи три рекорда – на световните първенства, на Европа и на Холандия, а във финала бяха постигнати още един национален рекорд, два лични и два най-добри резултата за сезона. Ивет Лалова: "Влюбих се в 200 метра" Ивет Лалова бяга в трети коридор и даде всичко от себе си за седмото място. Тя фиксира време 22.41 секунди - второ най-добро постижение в кариерата й, след като вчера записа 22.32 секунди. След финала българката беше доволна и щастлива от представянето си, напук на скептиците, които преди години я бяха отписали от голямата атлетика. "Вчера се влюбих. Определено. Тръгнах си от стадиона и си казах: "Аз се влюбих в 200 м", каза след финалното бягане българката. "Уморена съм вече. Направих едно старо лично на финала, което е супер. Много съм щастлива, много съм доволна. Изхабих страшно много енергия от вчера до днес от радост. Знаех, че първите три не са сигурни, както на 100 м. Но 21.60 секунди – вече се приближава към мъжете. Трябваше ми национален рекорд, за да съм в медалите. Сега искам да се нарадвам на този финал", допълни най-бързата българка в момента. Единствено българската рекордьорка в дисциплината Анелия Нунева има по-предно класиране от нея в дисциплината - 6-то място на световното първенство в Хелзинки през далечната 1983 г. с време 22.68 секунди. Надежда Георгиева е другата българка, бягала финал на 200 м на световно първенство в Рим през 1987 г., където остава осма с време 22.55 секунди. Шампионката Дафне Схипърс трета във вечната ранглиста Бялата кралица в спринта Дафне Схипърс спечели титлата в последните метри с отличен резултат – 21.63 секунди, който е трети във вечната ранглиста в дисцплината. По-бързо от нея 200 метра са успели да пробягат само американките Флорънс Грифит-Джойнър – 21.34 секунди и Марион Джоунс – 21.62 секунди. Постижението на доскорошната седмобойка е и нов рекорд на световните първенства. Преди нея по-бързо е бягала единствено германката Зилке Гладиш-Мюлер – 21.74 секунди на шампионата на планетата в Рим през 1987 г. Постижението на 23-годишната Схипърс е и нов рекорд на Европа. Досегашното върхово постижение беше на германката Марита Кох – 21.71 секунди, което оцеля 36 години. Останалите медалистки Сребърното отличие остана за Илейн Томпсън от Ямайка, която постигна личен резултат от 22.66 секунди. Постижението й отреди пето място във вечната ранглиста на дисциплината. Ветеранката Вероника Кембъл-Браун се пребори за бронзовото отличие с 21.97 секунди, постигайки най-добрия си резултат през сезона. Състезателката от Ямайка е световна шампионка от Дегу 2011. Четвърта остана американката Кандис Макгроун с личен рекорд от 22.01 сек. Пета остана младата надежда на британския спринт Дина Ашър-Смит с 22.07 секунди. Постижението на 19-годишната атлетка е нов рекорд на Великобритания. Шеста остана другата американска във финала Дженеба Тармох с 22.31 секунди. Последна завърши третата представителка на Ямайка Шерън Симпсън с 22.50 секунди – личен резултат за сезона.