(http://pik.bg)
Чиновниците скатават по ден работа всеки месец
Чиновниците скатават по цял работен ден в рамките на всеки месец. Те непрекъснато „си открадват" време извън офиса, с което не успяват да докарат регламентираната 40-часова седмица труд. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за второто тримесечие на годината, пише "Монитор".
Според цифрите служителите в държавната администрация работят 2 часа по-малко всяка седмица в сравнение със заетите в частния сектор. Те са зад бюрата си средно по 38 часа и 20 минути седмично. За сравнение наетите в частния сектор отработват средно по 40 часа и 20 минути седмично.
Според специалиста за подбор на персонал Ивайло Христов разликата се дължи на факта, че в частния сектор контролът над служителите е по-голям. „Не са редки случаите, в които обедната почивка на чиновниците продължава повече от регламентираното. В частния бизнес това няма как да се случи", обясни Христов. Наскоро премиерът Бойко Борисов също намекна, че чиновниците, с изключение на тези, които работят по европейски проекти, са мързеливи.
Статистиката показва, че с нарастването на деня през пролетта и лятото се увеличава и разликата в часовете труд. През първите три месеца на годината чиновниците са седели в офиса час и половина по-малко от заетите в частния сектор, а от април до юни разликата вече набъбва до 2 часа.
Освен по-кратка работна седмица служителите в бюрократичната машина получават и по-високи възнаграждения, показват официалните данни на НСИ.
През второто тримесечие на годината средната заплата в публичния сектор е била 917 лв., или с 50 лв. по-висока от средната в частния. Определен дял от бизнеса обаче е в сивия сектор, което изкуствено намалява средните възнаграждения.
По-високите заплати в обществения сектор обаче са основен мотив за младите българи да напират за чиновнически постове, твърдят от бизнеса. Между 5 и 51 кандидати се борят за място в министерски администрации. Традиционно най-ожесточена е битката за пост в Министерството на финансите, където и възнагражденията са сред най-високите.
На голям интерес се радва и схемата „Старт в кариерата", в която над 3500 млади висшисти досега са тупали опит в обществени структури. „Не е за пренебрегване фактът, че чиновниците се осигуряват на реални заплати, а в частния бизнес често се плащат минимални вноски. Освен това държавната работа е по-сигурна", коментира още Христов мотивацията на младите да искат чиновнически стол.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/09/01